ANKARA BASKETBOL

blog yazısı ekle !

ANKARA BASKETBOL

Basketbol, topun el ile hâkimiyeti sağlanan ve takım ile oynanan bir spor dalı olmakta olup, hobi olarak tek başına oynatılması da tercih edilebilir. Basketbolun boy uzamasına sağladığı katkısından dolayı erken yaşta başlanması daha doğru bir seçim olacaktır. Bu spora başlayabileceğimiz çeşitli yerler bulunmaktadır. Artık günümüz teknolojisinde araştırmalar bir tık ötemizde olduğu için mesela Ankara basketbol yazıp bu yerleri araştırıp, değerlendirebiliriz.

Ankara'daki tüm Basketbol Kursları için tıklayınız
Ankara Basketbol


Basketbolun boy uzatması dışında pek çok faydası bulunmaktadır. Öncelikle öz güveni aşıladığı bilinen ilk faydasıdır. Takım halinde hareket edildiği için, takım duygusunu öğretir ve sosyalleşme açısından yardımcı olur. Disipline sokmaktaki faydası da unutulmaması gereken faydalarındandır. Basketbola ayırdığımız zaman kaliteli zaman içerisinde değerlendirilir. Boş vakitlerde hobi olarak sürdürmek, vaktimizi doğru şekilde değerlendirmemizi sağlar. Basketbol, performans isteyen bir spor dalı olduğu için formda kalmamıza yardımcı olur. Diğer spor dalları gibi fazla kiloların oluşmasının önüne geçer. Sonuç itibariyle fiziksel, zihinsel ve sosyal olarak gelişim sağlar.

Basketbol, beş kişilik iki takım halinde oynanır. Tarihçesi ABD'ye dayanmakta olup, ülkemizde de büyük gelişme göstermiştir. Öyle ki büyük spor kulüplerinin basketbol grupları kurulmuştur. Genellikle kapalı alanlarda oynanması tercih edilir ve bu spora özel sert bir basketbol topu bulunmaktadır. Takımlar basketbol topunu potaya sokarak sayı kazanmaya çalışırlar. Normal basketbol maçı süresi 40 dk. olup, daha uzun sürdüğü de olabilir.

Çocuklarımızın erken yaşta yeteneklerini keşfedip, onların ilgi alanına göre hayatlarının yönlendirilmesi için çeşitli aktivitelerde bulunmalarını sağlamalıyız. Bunlardan biri de basketbol sporudur. Erken yaşta bu spora başlayan çocukları performansına göre antrenörleri yönlendirebilir. Gelecek görülen çocuklar hayatına bu doğrultuda bir yön çizebilir ya da sadece hobi olarak, gündelik yaşamın stresinden uzaklaşmak için tercih edebilir.

Yaşadığımız yerde bu imkânımızın olup olmadığını yapacağımız kısa bir araştırmayla öğrenebiliriz. Mesela Ankara gibi bir imkânı çok olan şehirde yaşıyorsak Ankara basketbol şeklinde arama yaptığımızda bu spor dalıyla ilgili Ankara'da bulunan yerlere rahatça ulaşabilir ve kendimize en uygun olan yeri tercih edebiliriz. Basketbol çeviklik ve zekâ içeren bir spor dalı olup, hayatımızda mutlaka yer alması gereken bir spor dalıdır.