BACAK ALTI / BACAK ARASI SMAÇ

blog yazısı ekle !

BACAK ALTI / BACAK ARASI SMAÇ

Smaç basma sırasında tek ayakla sıçrayan oyuncular, genellikle havaya yükselme öncesinde, basketbol topunu baskın olmayan ellerine ivedilikle aktarabilmektedirler. Ancak çift ayakla sıçrama durumunda kalan oyuncular ise, yükselme anında yukarı yönlü hareketin top üzerinde neden olacağı ekstra momentum kuvveti dolayısıyla topun düşme riskinin artmasına karşın çift ellerini kullanmak durumunda kalarak, tek ayak sıçrama oyuncularına göre birkaç milisaniye süresi kadar bir gecikme ile yüzleşirler. Havaya yükselme süresince, genel olarak, baskın kuvvette olan ayak ile sıçrama gerçekleştirilirken eş zamanlı olarak top, ayak hareketine paralel olacak şekilde baskın olmayan elden baskın olan şut eline aktarılmalıdır. Böylelikle, hareket pik noktasına ulaştığında, basketbol topu da smaç atacak olan baskın elde, en seri yoldan hazırlanmış hale gelir.

Ankara'daki tüm Basketbol Kursları için tıklayınız
Ankara Basketbol


Bacak altı smaç, 1994 NBA Smaç Yarışması esnasında, Isaiah Rider tarafından popüler hale getirilmiş, hatta bundan sonraki dönemde, günlük konuşma dilindeki kullanımı "Ryder Smacı" olarak benimsenmiştir. Bununla birlikte, tekniğin bir on yıl kadar öncesinde yine NBA yarışması sırasında Orlando Woolridge tarafından kullanıldığı da kayıtlarda yer almaktadır. Bu etkili performansların rüzgarı ile bacak altı smaç, NBA yarışmalarında kimi oyuncuların en sevdikleri atış stillerinden birisi haline gelirken, diğer benzeri yarışmalarda da oldukça sıklıkla kullanılan bir gösteri şeklini almıştır. Daha sonraki zamanlarda, modernize edilerek yüksek sıçrayış yapan oyuncuların modern teknikleri sayesinde, bacak altı smaçlar neredeyse, el ve göz koordinasyonu, esneklik, çemberde asılı kalabilme süresi gibi birçok etmenin önemli bir göstergesi olarak kabul görmeye başlamıştır. Dayanıklılığı üst düzeyde tüketebilecek bir yöntem olarak, rekabete dayalı karşılaşmalardan ziyade en sık olarak gösteri amaçlı yarışmalarda kullanılmaktadır. Aynı zamanda bacak arasından top geçirerek smaç basma hareketi konusunda NBA karşılaşmalarında karavana atışlar gerçekleştiren Josh Smith ve Ricky Davis ikilisinden Davis, Türkiye'de düzenlenen 2008 Beko All-Star Yarışması'nda, serbest atış çizgisinden yükseldiği halde hareketi başarı ile tamamlamıştır.

Hareketin başlama ve bitiş anındaki el kullanımı, ağırlık verilen bacak ya da sıçrama yöntemi gibi etkenlere bağlı olarak bacak altı smaç, diğer smaç stillerinden çok daha fazla kombinasyon içeriğine müsaittir. Örneğin, 1997 Fransa Smaç Yarışması'nda, Dali Taamallah isimli oyuncu basketbol topunu sol eli ile kontrol ederken sağ bacağı üzerinden sıçramış ve yükselme süresinde topu sol eli ile sağ bacağı altından sağ eline aktararak smaç basmıştır. NBA yıldızlarından Jason Richards ise, kendisinin kullandığı aşırtma (lob pass) ve panyaya çarptırarak (off the backboard) paslar ile çeşitli bacak arası smaç atışları gerçekleştirmiştir. Bağımsız basketbolculardan Shane 'Slam' Wise ise, yine yükselmeden önce tek el ve tek kol arasında kelepçelediği topu, havadayken bacak altından geçirdiği ve çift el bitirişli bir smaç atış stili geliştirmiştir. Yine bazı oyuncular, tek ya da çift el bitirişli olarak 360° lik dönüş hareketiyle süsledikleri ters smaç (potaya sırtı dönük halde) kombinasyonları kullanmaktadırlar. Bu türden smaçlar, tamamen atletik dayanıklık ve çembere asılabilme kabiliyeti gerektirmesi sebebiyle, seyirciler tarafından coşku ile karşılanmakta olup; bundan dolayı gösteri ve yarışmalarda usta oyuncular tarafından özellikle sergilenmektedirler.