BASKETBOL AYAKKABILARI NASIL SEÇİLMELİDİR?

blog yazısı ekle !

BASKETBOL AYAKKABILARI NASIL SEÇİLMELİDİR?

Basketbol oyunu için sihirli bir yardımcıya gerek duyulduğu ve büyük bir yardımcı aranıldığı zamanlarda, genellikle ilk bakılan yer ayakkabı kutusu olmaktadır. Büyük ve dünya çapında tanınmış markaların, bunları pazarlayan mağazaların aksi yöndeki reklamlarına ve inandırma çabalarına karşın, hiçbir spor ayakkabısı bir sporcu adayını tek başına mükemmel bir basketbolcu yapamaz.

Ankara'daki tüm Basketbol Kursları için tıklayınız
Ankara Basketbol
basketbol oyuncusu olabilmek için, yetenek, sıkı çalışma, bilgi ve birçok zorlu idman tecrübesi gerekmektedir. Bununla birlikte, elbette seçilecek olan bir çift doğru spor ayakkabı, dış sahada ya da kapalı salonlarda, antrenman ya da maç sırasında karşılaşılabilecek sakatlık risklerini en aza indirgemek için iyi bir yardımcı olacaktır.

Basketbolda doğru ayakkabıların tercih edilebilmesi için gerekli olan birkaç ipucunu sıralamak faydalı olacaktır:

Ayağın Ölçüsü

Herkes ayak numarasını bildiğini düşünür, ancak özellikle ciddi bir basketbol programına başlamadan önce, doğru ve hassas bir şekilde ayak ölçüsünü yeniden tanımlamak çok doğru olacaktır. Zaman içerisinde ayağın genişliği, uzunluğu değişebileceği gibi kimi deformasyonlar da ayak numarası ya da konforu üzerinde önemli etkilere sahip olabilirler.

Kişinin, özellikle gün içerisinde çok uzun saatler boyunca ya da ağır fiziksel aktiviteler sırasında ayakkabı kullanma alışkanlığı yoksa örneğin sıcak bir ülkede daha çok yazlık ayakkabı ya da terliklerle yaşıyorsa, içinde saatlerce kalacağı bir ayakkabıyı doğru bir biçimde belirlemesi gerekecektir. Bazı kişilerse, gün içerisinde işe ya da okula giderken, daha farklı stillerde ayakkabı kullandıklarından dolayı, spor ayakkabılar için daha değişik çözümlere ihtiyaç duyabilirler.

Bu gibi durumlarda, ayağın en doğru ölçüsünü almak için, çoğu ayakkabı dükkanının ücretsiz olarak verdiği bu hizmetten faydalanılabilir, bir eğitmen ya da basketbol oynayan bir arkadaştan yardım rica edilerek, alınacak bilgilere göre bir numara tercihinde bulunmak gerekebilir.

Temel Kesimler – Yüksek, Orta ve Düşük Basketbol ayakkabıları yüksek, orta veya düşük kesimli ya da destekli ayakkabılar olarak üç temel şekilde sınıflandırılabilirler. Doğru basketbol ayakkabılarını seçebilmek için küçük bir takım bilgiler faydalı olacaktır.

Yüksek kesimli ayakkabılar
: Üç ayakkabı şeklinden belki de en çok bilineni yüksek kesimli ayakkabılardır. Yüksek oynamayı seven basketbolcular için en fazla bilek desteğini ve kavramasını sağlar. Bununla birlikte, içeriğinde fazladan malzeme kullanıldığından dolayı, en ağır modeller bu sınıftakiler olmaktadır. Maksimum desteğe gereksinim duyanlar ve fazladan ufak bir yükü önemsemeyecek oyuncular için uygun bir seçim olabilir.

Orta kesimli ayakkabılar: Yüksek kesimli ayakkabılardan biraz daha düşük bir profilleri vardır. Bu sebeple, uzun boylu işbirlikçisine göre, sporcuya bir parça daha fazla hareket özgürlüğü sağlamaktadır. Elbette, yine bu sınıftaki ayakkabılar da azami miktarda bir bilek desteği sağlamak amacıyla üretilmişlerdir. Genelde tüm seviyedeki, pozisyondaki oyuncular tarafından tercih edilen popüler modeller olup, rahat bir kullanım sağlarlar.

Düşük kesimli ayakkabılar
: Düşük kesim olarak bilinen bu yüksekliği en az olan ayakkabı modelleri, diğerlerine nazaran en hafif ekipmanlardır. Teorik olarak, bu türden ayakkabılar hız üzerine oynayan kıvrak oyuncuların tercih ettiği modeller olmaktadır. Ancak mutlaka belirtilmesi gereken bir nokta ise, bu ayakkabıların, özellikle başlangıç seviyesindeki oyunculara çok büyük bir bilek desteği sağlayamayacak olma ihtimalleridir.

Oyun Stilini Tanımak

Basketbol oyuncusunun ayakkabı seçimini etkileyecek bir diğer husus, ne türden bir oyuncu olduğunun farkında olmasıdır. Hızla ileri atılarak, savunmayı atlatıp koridora giren bir hücum oyuncusu ya da biraz daha yavaş oynayarak, sahadaki büyük adamları savunan sıkı bir defans üyesinin tercihleri farklı şekillerde gözlemlenebilir. Genellikle belirli pozisyondaki oyuncuların seçimlerinde göz önünde bulundurduğu noktalar, aşağıdaki şekilde özetlenebilir:

Uzun forvetler, genellikle alçak post bölgesinde çalışarak sahada görev alırlar. Bu türden bir pozisyonda fazlası ile fiziksel temas, aralanan boşlukları doldurmak için ileri atıla ya da sıçrama gibi birçok manevralar nedeniyle, bu sporcular konfor ve denge sağlayan modellere yönelmektedirler. Aynı zamanda, diğerleri ile karşılaştırıldığında bu kişiler için biraz fazladan ağırlığa sahip bir ayakkabı taşımak sorun teşkil etmez. Çünkü bu ölçüde bir ağırlık kavramı, bu mevki için can alıcı bir öneme sahip değildir. Yüksek ya da orta kesimli spor ayakkabılar, böylesi basketbolcular tarafından kullanıma uygundur.

Hız adamları, yani saha üzerinde hızlarını kullanarak bir oyun sergilemek durumunda kalan oyuncular, ağır bir ayakkabı kullanarak taşıyacak oldukları ekstra bir yükü genelde tercih etmezler. Düşük kesimli ve hafif ayakkabılar, saniyeler hatta saliselerle yarışan bu tarz oyuncular için oldukça kullanışlı olabilir. Doğru olarak seçilmiş basketbol ayakkabıları, performans konusunda en büyük pay sahiplerinden bir tanesidir.

Tam saha oyuncuları olarak belirtilebilen ve tüm durumlarda oynayabilen oyuncular ise, sağlam, iyi bir bilek desteği, esneklik ve denge sağlayan çok yönlü ayakkabılar giymektedirler. Çünkü bu tarz oyuncular, pozisyonlarının gerektirdiği durumlara göre, sahanın değişik yerlerinde farklı görevler almak durumunda kalabilirler. Çok ağır olmayacak orta kesimli ayakkabılar, bu oyuncular tarafından tercih edilebilir.

Satın Almadan Önce Malzemeyi Denemek
Basketbol
ayakkabısı alınırken, mutlaka vurgulanması gereken bir nokta ise, alınacak malzemenin mutlaka denenmesidir. Alışveriş yapılırken, ayakkabıların her ikisini de giyerek mağazanın içinde birkaç kez dolaşmak, birkaç defa sıçramak ve hızlı manevralar yapmak, alıcısına ayakkabının rahatlığı ve ağırlığı hakkında fikir verecektir. Ayakkabının bu denemeler sırasında rahatsız ettiği hissedilirse, karşılaşmalar ya da antrenmanlar esnasında da aynı hissi yaşatabileceği göz ardı edilmemelidir. Spor ayakkabı denenirken, aşağıdaki hususlara dikkat edilmelidir:

Spor esnasında giyilen çoraplarla birlikte denemek iyi bir fikir olacaktır. İnce ya da yünlü çoraplar, ayakkabı içinde farklı hisler verecektir ve numara üzerinde farklı etkileri olacaktır. Bu değişimler, ayakkabıların dükkanda uygun gibi görünse bile, oyun sahasına çıkıldığında çok fazla şekilde rahatsız etmesine bile yol açabilir.

Zorlu fiziksel aktiviteler karşısında, ayaklar hacim olarak büyüme gösterecektir. Bu yüzden, spor ayakkabıları sabahın erken saatinde ve ayakların en dinlenmiş olduğu zamanlarda değil de, sıkı bir çalışma gününün ardından almak daha uygun olacaktır.

En uzun parmakla ayakkabı sınırı arasında bir parmak genişliği kadar bir mesafe olması en doğru seçimdir. Ayaklar şiştiği zaman, bu fazlalık pay önemli bir konfor avantajı sağlar. Bu yüzden deneme esnasında, bu aralık yaklaşık olarak kontrol edilmelidir.

Önemli hatırlatma: Özellikle daha ucuz olduğu için, alışverişlerde sıkça başvurulan internette, sahte ayakkabılara, dolandırıcılığa ve uygunsuz gelen teslimat gibi konulara dikkat etmek ve mümkünse bu yolu hiç tercih etmeden, en doğrusu mağazasından deneme yoluyla satın almaktır.
Ayrıca, seçmek istediğiniz modellere, dokunmak, malzemesini, ağırlığını seçmek ve görsel olarak en yakından incelemek, uzun süreli kullanım için doğru bir yöntemdir. Aksi halde, idareten alınmış ekipmanlar ve yenileme aralıkları nedeniyle basketbol, sporseverler için oldukça maliyetli bir spor halini alabilir. Ancak, ayakkabı modeline karar verildiği zamanlarda bile, birkaç mağazadan fiyat alarak, aralarından en ekonomik olan seçeneğin tercih edilmesinde problem olasılığı oldukça azdır.

Basketbol Bir Güzellik Yarışması Değildir
Spor ayakkabıları, bir basketbolcunun hayati ekipmanlarından birisidir. Her sporcu gibi, dış görünüşü ya da rengi hakkında herkesin farklı popüler tercihleri olabilir. Ancak unutulmaması gereken en önemli nokta, bir ayakkabının rahat olmamasına karşın sadece renginden, markasından ya da tavsiye edilmesinden dolayı alınmaması gerektiğidir. Hiçbir sporcu, karşılaşmalar esnasında korkunç bir görüntüye sahip olmak istemez, ancak ayakkabının makyaj özellikleri değil, dayanıklılığı, denge özellikler ya da hafifliği gibi hayati öneme sahip etkileri göz önünde bulundurulmalıdır. Zaten, günümüzde bu sektör oldukça fazla gelişmiş ve önem kazanmıştır. Dolayısıyla, tüm ergonomik seçenekleri içinde bulunduran oldukça güzel ve kaliteli spor ayakkabı modelleri çok yaygın olarak temin edilebilmektedir.