BASKETBOL KURSUNA KAÇ YAŞINDA BAŞLANMALIDIR?

blog yazısı ekle !

BASKETBOL KURSUNA KAÇ YAŞINDA BAŞLANMALIDIR?

Birçok ebeveynin aklına takılan sorulardan bir tanesi de basketbola çocuğumuzu kaç yaşında başlatmalıyız?Daha çok 5-7 yaş aralığında çocuğu olan anne babalar bu sorunun cevabını merak ederler. Aslına bakarsanız bu sorunun net bir cevabı yoktur. Çocukların spora başlama yaşlarını yalnızca yıl olarak belirlemek mümkün değildir. Çocukların basketbola başlayabilmeleri için yeterli zihinsel ve fiziksel gelişime ulaşmış olmaları gerekmektedir. Örneğin 5 yaşında bir çocukta basketbolun temel hareketlerini yerine getirecek derecede koordinasyon ve güç varsa, bu çocuğun basketbola başlamasında sakınca yoktur. 9 yaşında bir çocukta da bu yeterlilikler oluşmamışsa henüz sadece basketbola değil diğer spor dallarına da başlatılmaması önerilmektedir.

Ankara'daki tüm Basketbol Kursları için tıklayınız
Ankara Basketbol Kursu

Bu sorunun cevabı sadece çocukların mental ve fiziksel durumlarına göre cevaplanabilir. Genel anlamda bir cevap vermek gerekirse de çocukların motorik gelişmelerini kazandıkları yaş olan 6-7 yaş aralığında başlayabilirler, diyebiliriz. Bu yaş döneminde olan çocuklar genel anlamda koşu, sıçrama, göz ve el koordinasyonunda, yön değiştirme tarzındaki fiziksel özelliklerini takım içerisinde düzenli ve disiplinli bir çalışma ile psiko-sosyal özellikleri de kavramaya ve öğrenmeye başlarlar. Bu sebeple basketbola başlamak için en ideal yaş 6-7 yaşlarıdır. Tabi ki burada bahsettiğimiz basketbolu profesyonel anlamda düşünmemek gerekir. Öncelikle çocuklara koşmayı ve sonrasında da çocuğun sıkılmamasına da dikkat ederek topla ya da top olmadan oyun oynamasını sağlayarak motorik özelliklerinin gelişmesine yardımcı olmaktır. Bütün bu çalışmalarda önemli olan ve çocuktan çocuğa değişen mental ve fiziksel olgunluğun oluşmasıdır. Aksi durumda çocuk takım arkadaşlarının hareketleri yapmasına rağmen kendinin yapamadığını görünce başaramama ve yetersizlik hisselerine kapılacaktır. Bu durumda çocuğun kendine olan güvenine zarar verecektir.

Çocukların sporla tanışmaları esnasındaki ortam ve şartlarda oldukça önemlidir. Spor salonunun fiziksel şartlarından tutun da antrenörlerin çocuklara davranış şekillerine kadar pek çok unsur çocuğu etkileyebilir. Çocuğun yapacağı ilk izlenimler basketbolu sevip sevmeyeceği konusunda belirleyici bir unsurdur. Ankara ve ülkemizin pek çok şehrinde çocuğunuz için uygun ortamlarda basketbol kursları bulunmaktadır. Kısaca toparlayacak olursak basketbol kursuna kaç yaşında başlanmalıdır? Sorusunun cevabını doğru zaman ve doğru yeri bulduğumuzda diyerek, cevaplayabiliriz.