BASKETBOL OYNAMAK BOY UZATIR MI?

blog yazısı ekle !

BASKETBOL OYNAMAK BOY UZATIR MI?

"Basketbol oynamak boy uzatır mı?" sorusu daha önce de birçok kez tartışılan ve karşıt görüşlere yer verilen bir konudur. Basketbolun, kişinin ulaşabileceği maksimum uzunluğa ulaşmasında faydalı olduğu bir gerçek; ancak daha ayrıntılı olarak bakıldığında, merak edilen temel soru, basketbolda kullanılan temel hareketler ile boy uzunluğunun ne gibi bir ilgisi olduğudur.

Ankara'daki tüm Basketbol Kursları için tıklayınız
Ankara Basketbol


Öncelikle bu oyunu oynayabilmek için gerekli ön şartların ya da fiziksel özelliklerin olup olmadığına kısaca değinilebilir.

Basketbol Oynamak İçin Fiziksel Özellikler Nedir

Oldukça efor ve güç gerektiren bu spor dalında, her şeyden önce amatör olarak yer alabilmek için hiçbir boy, kilo, kas yapısı gibi yüzeysel sınırlandırmanın olmadığının kabul edilmesi gerekir. Hatta öyle ki engellilere yönelik olarak düzenlenebilen, kuralları bu durumlara göre uyarlanmış " tekerlekli sandalye basketbolu" gibi bir sistem dahi vardır. Öyleyse, herhangi bir fiziksel özelliğin genele yayılması ve ön şart haline getirilmesi yerine, öncelikle basketbolu sevmenin en önemli etken olduğu kabul edilebilir.

Basketbol için aranılan fiziksel özellikler konusunda, öncelikle uzun boylu olma gibi bir şart gerektiği gibi yaygın bir düşünce hakimdir. Ancak özellikle erken dönemde basketbola başlayacak olanlar için bu durum bir ön koşul olmadığı gibi, tam tersine oyun içerisinde yer aldıkça zaman içerisinde gelişmesi muhtemel bir durumdur. Herhangi bir basketbol okuluna ya da oldukça yetenekli ve çalışma yeterliliği sağlanmış olması durumunda herhangi profesyonel takıma girerken, boy uzunluğu tek başına olumlu ya da olumsuz bir sebep olarak kabul edilmez. Bugün, çok ünlü NBA takımlarında bile, ligdeki ortalamanın hayli altında bir boya sahip oyuncular çok önemli mevkilerde görev almaya devam ediyorlar.

Basketbol Tekniklerinin Oyuncu Üzerindeki Etkileri

Özellikle kısa boylu ya da kendisini yeterince uzun boylu olarak göremeyen çocuklar, sık sık ailelerine basketbol oynamakla ilgili taleplerini belirtirler. Okulda, sosyal hayatta gördükleri hemen hemen her basketbol oyuncusunun oldukça uzun boylu olması, bunun yanı sıra çeviklik ve hız gibi özellikler, tüm gençlerde bu spora yönelik oluşan ilginin önemli sebeplerinden birisidir. Ancak basketbolda kullanılan teknikler, çalışma koşulları ve tüm ana etkenler, boy uzaması sürecine nasıl bir katkı sağlamaktadır?

Top sürme, zıplama, paslaşma gibi özel manevraların, basketbol oynayanları ne şekilde etkileyebildiği henüz kesin kanıtlara dayandırılamamış ancak üzerinde ciddi araştırmalar yürütülen geniş kapsamlı bir konudur.

HGH olarak bilinen büyüme hormonunun, vücut gelişiminin başlıca sorumlularından birisi olduğu, neredeyse tüm sağlık otoritelerince kabul gören bir gerçekliktir. Düzenli egzersiz, besin desteği ve uyku düzeni ile bu hormonun etkisinin arttığı bilinmektedir. Basketbol çalışmaları ise, kuvvetli sıçramalar, hızlı ya da yavaş koşular, kıvrak hareketler içeren bir spor dalıdır. Tüm bu özel tekniklerin, vücut esnekliğini, dayanıklılığını ve dolayısıyla büyüme hormonu üretimini de arttırdığı düşünülüyor.

Basketbolun temel hareketlerini tek tek ele alarak, birer tez oluşturmak istenirse, muhtemel açıklamalara ulaşmak çok zor olmayacaktır. En temel oyun tekniği top sürmektir. Tüm insanların her işte tek bir ellerini baskın olarak kullanmalarına rağmen, dripling çalışmaları sırasında bu oyun zafiyetinden kurtulabilmek için diğer elle de antrenmanlar yapılır. Elbette basketbolcuların da baskın elleri, daha sıklıkla kullandıkları bir taraf vardır; ancak karşılaşabilecekleri değişik ve zorlu pozisyonlar için zayıf ellerini de top sürme çalışmalarında geliştirmeye çalışırlar. Uzun bir zaman dilimine yayılan bu dengeli geliştirme çabası, elbette kolların kemik yapısını eşit olarak esneten bir süreç olacaktır. Kas yapısının alacağı şekil sayesinde, kemik ucu ve bağ dokusunun fiziksel gelişimi bir yana, sadece sıkılaşma bile, kişiye daha uzun boylu bir görüntü kazandırabilir.

Bir diğer basketbol çalışması, düzenli atış antrenmanlarıdır. Parmak uçlarının, atış pozisyonunda topu kavraması, diğer elin destek olarak kullanılması ve şut için alınacak pozisyona göre omuzların kazanacağı duruş tümüyle bu bölgeyi etkileyen bir idmandır. Özellikle atış yapılırken, topun elden ayrılması sırasında kolların top yörüngesini izlemesi ile, bu mesafede belirgin bir kuvvetlilik ve esneklik gözlemlenecektir.

Ribaund alınması esnasında başvurulan sıçrama hareketi de, bu konuda önemli bir manevra olarak anılabilir. Sıçrama eyleminin, kemik yapısına olan katkısı ve elbette diğer oyuncular arasından ribaund alabilmek için kullanılacak olan diğer tekniklerle birlikte, hareketin bütünü de boy uzamasına olumlu yönde bir katkı sağlayacaktır. Ribaund alımı sırasında, dikkat, hız, güç gibi tüm oyun içi yeteneklerin koordineli şekilde kullanılması ve bir an önce hareketin tamamlanması gerekmektedir. Bu yüzden, sadece antrenmanlarda karşılıklı olarak çalışılması bile oldukça güçlü bir egzersiz yöntemidir.

Diğer temel basketbol manevralarından birisi de, topla ya da topsuz olarak koşmaktır. Birçok spor dalında, koşabilme faktörü dışarıda bırakılarak kazanılacak bir zafer düşünmek mümkün değildir. Hem savunma da hem de saldırıda, hızlı koşabilmek oyun kaderini etkileyen en önemli becerilerden birisidir. Topsuz gerçekleştirilecek hızlı koşular ya da el-ayak koordinasyonunun kullanıldığı toplu koşular sayesinde, özellikle bacaklardaki eklemler, bağ dokular ve kemik yapısı güçlenerek, diğerlerinde olduğu gibi esneklik kazanacaktır. Sarf edilecek olan bu türlü bir efor, yine büyüme hormonu üretimini olumlu yönde etkileyecek bir kas ve kemik çalıştırması olacaktır.

Bir sonraki adımda, artık sıklıkla kullanılmaya başlanacak olan smaç atışları da önemli bir basketbol tekniğidir. Çok ayrıntılı, birçok farklı tekniğin bir araya getirilerek kullanılacak olan smaçlar sırasında iyi bir şekilde sıçramak, mümkün olduğunca yükselerek havada kalmak ve elbette dengeli bir şekilde yere inebilmek başlıca gerekliliklerdir. Hem bacakların hem de kolların oldukça etkin şekilde kullanılması gereken bu türden atışlarda, vücudun hemen hemen tüm bölgeleri oldukça değişik açılardan çalıştırılmaktadır. Bir hedefe doğru düzenli olarak sıçrama çalışması yapmak olarak düşünülebilecek olan bu teknik, daha önce açıklanmış olan nedenlere bağlı olarak, boy uzamasına olumlu yönde etki yapacaktır.

Sadece oyun içinde kullanılan bu manevralar değil, antrenmanlar öncesi başvurulan esneme ve ısınma hareketleri de, vücuttaki kas ve kemik yapılarının çalışması, yararlı hormonların salgılanması için oldukça önemli bir süreci oluşturmaktadır. Nefes kapasitesinin arttırılması, alınan ve hücrelere taşınan oksijen miktarının yükselmesi gibi tüm diğer yan etkenler de bir araya geldiğinde, genetik kodların elverdiği maksimum seviyeye kadar boy uzunluğu gözlemlenebilir olması, basketbol sporu açısından çok şaşılacak bir sonuç değildir.