BASKETBOL OYNAMAK İÇİN 3 TEMEL EKİPMAN

blog yazısı ekle !

BASKETBOL OYNAMAK İÇİN 3 TEMEL EKİPMAN

Basketbol sporunun en güzel yönü de amatör olarak bu sporu yapmak isteyenler için yüksek maliyetlere sahip olmamasıdır. Bir çemberin belirlenmesi, bir tane de sıradan bir topun temin edilmesi basketbolu amatörce oynamak için yeterli gelmektedir. Tabi ki profesyonel anlamda oynanan basketbol için malzemeler ve düzenekler belirli standartlar çerçevesindedir. Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi basketbol oynamak için 3 temel ekipman olması yeterlidir. Basketbol topu, basketbol potası ve basketbol forması, basketbol sporunun yapılabilmesi için gerekli olan 3 temel ekipmandır.

Ankara'daki tüm Basketbol Kursları için tıklayınız
Ankara Basketbol Kursu

Basketbol topunun standartları, profesyonel olan oluşumlarda en çok önemli olan unsurdur. Çünkü basketbol topu, doğrudan oyuncu ile temas halindedir. Bu sebeple de atış mesafesinden tutun da şutlara kadar aklınıza gelebilecek her dinamiği basketbol topu etkilemektedir. Basketbol topunun imal edildiği malzeme, renk, topun hava miktarı, sekme durumu ve basıncına kadar her türlü açıdan değerlendirmeleri yapılmaktadır. Basketbol topunun ağırlığı ise bilinmesi gereken en mühim ölçüdür. Basketbol toplarının kullanım yerlerine göre değişiklikler gösteren ölçüleri bulunmaktadır. Basketbol oynamak için gereken ikinci temel ekipman ise basketbol potasıdır. Profesyonel bir basketbol potası sistemi, çember, ağ ve panya diye bilinen değişik materyallerden oluşmaktadır. Basketbol potalarının da standart ölçüleri bulunmaktadır ve tercih edilecek olan ölçüler, fiziksel durumlara, yaş aralığına, yetenek ve güç durumuna göre belirlenmektedir.

Basketbol oynamak için gerekli olan 3 temel ekipmanın 3. de basketbol formasıdır. Basketbol oyunu için çok mütevazi malzemelere ve en asgari derecede kıyafetlere ihtiyaç duyulmaktadır. Ancak oyun esnasında iyi bir performans sergilemek ve en iyi şekilde manevralar yapabilmek için veya yaralanmalara karşı durabilmek için bir takım şartlarda yerine getirilebilir. Basketbol için geniş bir üst ve altına giyilen bir şort yeterlidir. Fakat tam bir sporcu gibi oynamak isteyenler, çoraplarla ve basketbol sahasının zeminine uygun ayakkabılar da kullanabilirler. Basketbol sahaları, Ankara ve hemen hemen her şehirde tüm mahallelerde karşımıza çıkmaktadır. Bu sebeple de sıklıkla tercih edilen bir spor dalı olma özelliğine sahiptir.