BASKETBOL OYNARKEN BİLİNMESİ GEREKENLER

blog yazısı ekle !

BASKETBOL OYNARKEN BİLİNMESİ GEREKENLER

Her spor dalının kendine göre kuralları vardır. Dışardan izleyici olarak bu çeşitli sporları seyreden kişiler, sadece oyunun temel kurallarını bilirler. Ama bu oyunu oynayan kişilerin, oyunu doğru oynanmak için bilmesi gereken birçok kural vardır. Kurallara uygun olarak yapılmayan spor dallarında hem oyun doğru oynanmamış olur hem de çeşitli sakatlıklar yaşanabilir. Basketbolda bir kurallar bütünü içerisinde oynanan bir spordur. Basketbol oynarken bilinmesi gerekenler basketbolun ne kadar da kolay bir spor olmadığını göstermektedir.

Ankara'daki tüm Basketbol Kursları için tıklayınız
Ankara Basketbol Kursu

Basketbol izleyicisi topun sadece potadan geçirildiğini düşünür. Ama işte o topun potadan geçirilmesi içinde doğru bir atışın yapılması gerekir. Topu elinde tutup atmak isteyen kişinin bilmesi gereken en önemli kural topun nasıl atılacağıdır. Top el içerisinde nasıl tutulmalı ve nasıl atılmalı bunları bilmek gerekir. Bunun bir oyun kuralı olmasının yanında doğru atış yapmayan oyuncunun bilekleri zarar görebilir. Basketbol bir takım oyunudur saha da bulunan iki takım içerisinde her birinde beşer oyuncu bulunur. Her oyuncunun farklı bir pozisyonu vardır. Basketbol oynanan saha içerisinde pota etrafında çeşitli çiziler bulunur bu çizgilerinde her birinin bir anlamı vardır. Basketbol dediğim gibi bir kurallar bütünü içerisinde oynanır. Bu kuralları bilmeyen bir sporcu olamaz. Çünkü basketbol bu kurallarla doğu oynanır. Basketbol oynamak isteyenlerin bilmesi gerekenlerden biriside basketbolda yaşanabilecek sakatlılardır. Basketbol oynarken sürekli bir koşuşturma içerisinde olunur. Top sektirme, top tutma, atma, zıplama gibi hareketler sırasında sakatlıklar yaşanabilir. Oyuncular hızlı bir şekilde birbirlerine çarpabilirler. İşte bu gibi durumlarda ciddi sakatlıklar yaşanabilir. Basketbol el ayak koordinasyonu ve dikkat gerektiren bir oyundur. Bu nedenle oyun oynarken sürekli olarak aktif ve hızlı olmak gerekir. Her spor dalının kendine göre o sporu yapmak için kullanılması gereken uygun ekipmanları vardır. Basketbol oynamak için hem ayağınızın içinde rahat edeceği hem de kolayca hareket edebileceğiniz uygun bir ayakkabı seçmek oldukça önemlidir. Bunun dışında giyilen kıyafetlerin rahat olması ve hareket etmeyi zorlaştırmayan kıyafetler olması önemlidir.

Basketbol oynamaya başlamadan önce hem oyunu oynayacağınız ekipmanları doğru seçmelisiniz hem de oyunun kurallarını iyi bilmeniz gerekir. Oyun kuralarını öğrenmek ve daha iyi bir basketbol oynamak için eğitim alabilirsiniz . Ankara gibi büyük şehirlerde basketbol oynamak için birçok saha bulunur. Buralarda oyunlar oynarken herhangi bir sakatlık yaşamamak için dikkat etmek gerekir.