BASKETBOL TEMEL EKİPMANLARI

blog yazısı ekle !

BASKETBOL TEMEL EKİPMANLARI

Basketbolun en güzel yönlerinden birisi de, amatör olarak oynamak için çok fazla maliyet gerektiren özel ekipmanlara gereksinim duyulmuyor olmasıdır. Herhangi bir top temin edilerek dahi, belirlenecek bir çember ya da benzeri hedefe atış yapmak, bu oyunun gerekli ve yeterli şartıdır. Elbette nizami şartlarda oynanacak karşılaşmalar için kullanılacak olan düzenekler ve malzemeler, belirli ölçüler ile standart hale getirilmiştir.

Ankara'daki tüm Basketbol Kursları için tıklayınız
Ankara Basketbol


Basketbol Topu:

NBA Ligi gibi profesyonel oluşumlarda, resmi basketbolda en önemli unsurlardan birisi top standartlarıdır. Çünkü bir basketbol topu, oyuncu ile doğrudan temas halinde bulunduğundan dolayı, şutları, atış mesafesini ya da oyunda akla gelebilecek her türlü diğer dinamikleri etkileyen en önemli malzemedir. Değerlendirmeler, topun rengine, imali esnasında kullanılan materyale, içerdiği hava miktarı ve basınca ya da sekme kabiliyetine (elastikiyet) göre yapılabilir. Basket topu ile ilgili olarak bilinmesi gereken en önemli ölçü ise, topun ağırlığı olmalıdır.

Aralarında çok küçük farklılıklarla kendi içlerinde değişiklik gösteren değerleri olmakla birlikte, ortalama kabullere göre yaklaşık olarak basketbol toplarının kullanıldığı yerlere göre ölçüleri aşağıdaki açıklamalarda yer almaktadır.

Erkekler Basketbolu Standart Basketbol Topu Ölçüsü ( 7 Numara): Bu standart NCAA Ligi, NBA Ligi ve liseler arası ( ya da gençler kategorisi) erkekler klasmanlarında kullanılır. Genellikle, nizami erkekler basketbolu top ölçüleri çevresi yaklaşık 75 cm. ve ağırlığı yaklaşık 624 gr. olarak belirlenmiştir.

Kadınlar Basketbolu Standart Basketbol Topu Ölçüsü ( 6 Numara): Bu ölçülerdeki toplar, NCAA Ligi, WNBA ve liseler arası (ya da gençler kategorisi) kadınlar klasmanlarında kullanılmaktadır. Nizami şartlarda, bu topların çevre ölçüsü yaklaşık olarak 72 cm. ve ağırlığı yaklaşık olarak 567 gr.'a karşılık gelmektedir.

Çocuklar Basketbolu Standart Basketbol Topu Ölçüsü ( 5 Numara): 8 – 12 yaş grubu arası kızlar ve erkekler basketbolu için belirlenen bu top standardına göre, ölçüler çevrede yaklaşık 69 cm. ve ağırlıkta yaklaşık olarak 450 gr. olarak belirlenmiştir.

Minikler Basketbolu Standart Basketbol Topu Ölçüsü ( 3 Numara): Yaşları 5 ile 8 arasında değişen minikler grubu için kabul edilen nizami basketbol topu ölçülerine göre, ağırlık yaklaşık olarak 300 gr. olup, top çevresi yaklaşık 55 cm. olarak kabul edilmektedir.

Basketbol Potası:

Basketbol maçlarında kullanılan nizami (şartlara uygun) bir pota sistemi, panya, çember ve ağ (file) olarak belirtilen farklı materyallerden oluşmaktadır. Çemberin yarıçapı yaklaşık olarak 45,7 cm. olarak kabul edilir. Yine çok çeşitli ölçülerde temin edilebilir olmakla birlikte, sistemin arkasında metalik bir perde şeklinde yer alan panya ölçüleri ise, genelde 180 cm. genişliğinde ve 105 cm yüksekliğindedir.

Çemberin zeminden yüksekliği, yaklaşık olarak 3,05 mt.dir ve bu ölçü en az 6 veya daha büyük yaş gruplarında kullanılmaktadır. Bu sınırın altında kalan minikler için, pratikte daha alçak pota ölçüleri kullanılmakta ve böylelikle şut atış yeteneklerinin hızlandırılması hedeflenmektedir. Örneğin anaokulları seviyesinde yer alacak bir pota sistemi için yükseklik yaklaşık olarak 1,8 mt. olarak kullanılabilir. Kademeli olarak ilerleyecek yaş seviyelerine göre, bu yükseklik yaklaşık 2,4 mt. ya da 2,8 mt. gibi farklı standartlara kadar yükseltilebilir. Elbette tercih edilecek ölçüler, yaş grupları, fiziksel şartlar, güç ve yetenek gibi şartlarla da doğrudan bir etkileşim içindedir.

Çemberde kullanılan ağ ya da kısaca file ise, çemberin hemen altına en az sekiz düğüm ile bağlanır ve çember düzleminden yaklaşık olarak 38 – 45 cm. boyunca sarkabilirler. Basketbol oyununda pota sistemine filenin dahil edilmesinin en önemli nedeni, gerçekleştirilen bir atışı yavaşlatarak isabetli bir şut olup olmadığını kontrol etmeyi kolaylaştırmasıdır.

Basketbol Forması:

Basketbol oynarken son derece mütevazı ekipmanlar ve asgari özellikli kıyafetlere gereksinim duyulur. Yani, basketbol oynamak isteyen bir kişinin üst düzey donanımlara ihtiyacı aslında yoktur. Bununla birlikte, oyunda en yüksek performansı elde edebilmek, profesyonel manevralara en iyi şekilde çalışabilmek ya da olası yaralanmalardan kaçınabilmek için bazı şartların yerine getirilmesi oyuncular açısından olumlu sonuçlar doğuracaktır.

Basketbol için tercih edilen formalar, geniş bir üst beden ve altında şort ile tamamlanan iki parçadan meydana gelmektedir. Ayrıca, mükemmel bir sporcu kıyafeti tamamlaması için elbette çoraplar ve basketbol sahasının zeminine uyum gösterecek iyi bir ayakkabı da kullanılabilir. Tüm bunlar arasında, basketbol oynarken giyilecek olan ayakkabılar, zemine tutunmak, hız, denge gibi en önemli basketbol hareketlerini doğrudan etkileyen önemli bir ekipmandır. Bu ayakkabılar çok çeşitli seçeneklere sahip olup yüksek kesimli ya da alçak kesimli ayakkabılar gibi farklı şekillerdeki tercihlere de uygun şekilde üretilirler. Eğer ağırlıklı olarak, pota altında oynanıyorsa, ayak bileğini burkulmalardan koruyabilmek amacıyla yüksek kesimli, yani bağcık kısmından itibaren bileği saran ayakkabılar kullanmak oldukça bilinçli bir tercih olacaktır. Ayakkabıların mümkün olduğunca yumuşak ve dayanıklı malzemeden yapılmış olması hareket kabiliyetini maksimum hale getirmek için yararlı olacaktır. Yine ayakkabının bağcık kısmı, yani kapatma sistemi de kuvvetli hareketler esnasında ayakta tutunabilmesi açısından önemli sayılabilir. Yine eğer özel bir basketbol ayakkabısı alınacaksa, seçimi aşamasında parmakları sıkıştırmayacak ve oyun boyunca rahat ettirecek geniş tabanlı bir yapıda olması ve mümkünse koşarken açılma tehlikesi bulunan cırt cırtlı modellerden kaçınılması uygun olacaktır.

Aynı zamanda basketbol oynarken, sahada ya da sokakta, genellikle uzun kollu giysiler ya da saat gibi aksesuarlar kullanılmaz. Organlara ekstra bir yük getirecek olan bu gibi aksesuarlar, yaralanmalara neden olabileceği gibi maddi olarak zarar görebilir ve kullanım dışı kalabilirler. Dış sahalarda dahi, geleneksel basketbol üniformasına mümkün olduğunca benzeyen kıyafetler giymek, rakip oyuncuların sizi kollarınızdan ya da üst parçanın püsküllerinden yakalayabilmesi gibi riskleri de ortadan kaldıracaktır. Herhangi bir darbe anında, kullanmış olduğunuz ağızlık da dişlerinizi korumak bakımından oldukça önemlidir.