BASKETBOL TERİMLERİ SÖZLÜĞÜ - D –

blog yazısı ekle !

BASKETBOL TERİMLERİ SÖZLÜĞÜ - D –

Dead-Ball Rebound – Ölü Top Ribaundu

Takımların toplam ribaund istatistikleri üzerinde herhangi bir etkisi olmayan, örneğin iki serbest atışın ilkinden sonra teknik olarak oluşan ribaundlardır.

Ankara'daki tüm Basketbol Kursları için tıklayınız
Ankara Basketbol


Dime

(Bkz: Drop a Dime)

Dish - Tabak

Asist için kullanılan bir ifadedir. "Al da at" olarak sayılabilecek bir asistin, adeta tabakta ikram edilir gibi sunulmuş olmasını belirten bir benzetme olarak düşünülebilir.

Disqualifying Foul – Diskalifiye Faulü

FIBA tarafından uygulanan, kural ihlali ya da haddinden fazla sert fiziksel temaslarda hayta geçirilen oyun dışı bırakma cezasıdır. NBA Ligi'nde ' flagrant faul 2' ile eşdeğerdir.

Double – Double

İki olumlu kategoride elde edilmiş olan istatistiklerin çift haneli rakamlara ulaşması durumudur. Örneğin 12 sayı ve 14 ribaund istatistiğine ulaşan bir oyuncu double-double yapmıştır.

Double Dribble – Çift sürüş

Basketbol topunu aynı anda iki eli yardımı ile ya da top sürerken durmak ve ardından tekrar sürüşe devam etmek anlamlarına gelen hatalı hareket. Her iki durumda da, top hakimiyetinin kaybedilmesi yaptırımıyla karşılaşılır.

Downtown – Potaya Uzak Mesafe

Üç sayı çizgisinin dışında kalan ve potaya en uzak olarak kabul edilen yarı saha alanıdır.

Dribble Drive Motion – Top Sürerek Dalma

Topa hakim olan oyuncu için boş bir koridor açmak ve bir turnike ya da başka bir atış şansı oluşturabilmek için, oyunculara yayılan hücumdur.

Dribble – Top Sürme

Basketbol topunu, tek el ile sürekli olarak sektirmek suretiyle yapılan harekettir. Top sürme esnasında adım atılmalıdır.

Drop a Dime

Hedefe bakmadan yapılan bir asist için kullanılan ifade şeklidir.

Drop Step – Çapraz Geri Adım

Topa hakim olan oyuncunun top sürüşüyle birlikte kendisini savunan oyuncuyu yanıltmak amacıyla bir adımını onun arkasına doğru atarken, pivot ayaktan destek almak ve gerideki adımı savunma oyuncusu ve pota arasında bir aralık bırakma şansı olarak kullanmaktır.

Dunk – Smaç

Basketbol topunun, tek ya da çift el kullanılarak direkt olarak pota içerisine bırakılmasıdır.