BASKETBOL TERİMLERİ SÖZLÜĞÜ - G -

blog yazısı ekle !

BASKETBOL TERİMLERİ SÖZLÜĞÜ - G -

Granny Shot – Karpuzlama Basket

Basketbol topunun her iki elle alttan kavranarak yukarı ve ileri doğru kuvvetle atılması hareketidir. İngilizcede bu türden bir atış "büyükanne atışı" olarak tanımlanırken, Türkçede bu atış şekli " karpuzlama basket" adı ile anılır.

Ankara'daki tüm Basketbol Kursları için tıklayınız
Ankara Basketbol


Guard – Gard

Üç standart basketbol pozisyonundan birisidir. Günümüzde gardlar iki farklı kategoride temsil edilmektedirler. Oyun kurucu mevkiindeki gardlar (point guard) topa sahip olma ve paslaşma tekniklerini kurgularken, aynı zamanda hücumu yönetir. Şutör gardlar ise, genellikle takımının en iyi şut atan oyuncuları olup, ekibin sayı artışında büyük pay sahibidirler. Her iki pozisyonu da karşılayabilen kimi oyuncular ise combo gard olarak anılırlar.

Gunner

Türkçe kaynaklarda genel olarak cimri oyuncu, topu paylaşmayan bencil oyuncu gibi tanımlamalarla " ball hog" ya da "chucker" gibi terimlere yakınlaştırılsa da, gerçekte bu terim çok fazla pas vermeyen, sıklıkla şut denemesi yapan ancak isabet oranı yüksek ve etkili oyuncular için kullanılmalıdır. En yakın Türkçe karşılığı nişancı ya da silahşör olarak düşünülebilir.

Get Back – Geri Koşma

Kaçırılan ya da isabetle sonuçlanan bir şutun ardından, yarı sahaya doğru geri koşmak ya da hızla çekilmektir. Genellikle oyuncuların ya da koçlarının çağrısı halinde başvurulan, bir savunma toparlanması hareketidir.