BASKETBOL TERİMLERİ SÖZLÜĞÜ - T -

blog yazısı ekle !

BASKETBOL TERİMLERİ SÖZLÜĞÜ - T -

Technical Foul – Teknik Faul

Sportmenlik dışı faul çeşitlerinde ya da sahada çok fazla oyuncu bulundurmak ya da mola süresini aksatmak gibi prosedür ihallerinde uygulanan yaptırım biçimidir. Bu türden bir ceza, serbest atıştan sonra, topun rakip takım oyuncusu tarafından alınması ve dolayısıyla top hakimiyetinin kaybı ile sonuçlanmaktadır. Genellikle "teknik" kısaltması ya da "T" simgesi ile ifade edilmektedir.

Ankara'daki tüm Basketbol Kursları için tıklayınız
Ankara Basketbol


Three-point Field Goal – Üç Sayılık Atış

Üç sayı çizgisi olarak belirtilen saha bölgesinin gerisinden gerçekleştirilen ve üç puan değerindeki atışlar için kullanılan terimdir.

Three-pointer

Üç sayılık (atış kelimesi eksiltilerek kısaltılmıştır.)

Trey – Üçlük

Üç sayılık atış teriminin üçlük olarak kısaltılmış halidir.

Three-point play

  1. Bir oyuncunun iki sayılık bir atış pozisyonunda iken faule maruz kalarak, ekstradan bir serbest atıi kazanması durumudur.

  2. Çok nadiren gözlenen bir durum olsa da, faulle karşı karşıya kaldığında kullanacağı üç sayılık atışı kaçırması ancak buna karşılık ardından kazandığı her üç serbest atışı da sayıyı çevirmesi durumunu da belirten bir ifadedir.

Toilet Bowl – Sifon

Top çembere değerek, etrafında dönmeye başlar ve topun içeri ya da dışarı çıkma süreci birkaç saniye kadar uzarsa, böylesi durumlar için bu benzetme terimi kullanılabilmektedir.

Transition Defense – Geçiş Defansı

Rakip takım top avantajını elde ederek sahada ilerlemeye başladığında, diğerinin hızla savunmayı toparlaması ve tüm oyuncuların hızla defansa çekilmesini ifade eden tanımlamadır. Buradaki " transition" kelimesi aslında savunma ve hücum arasındaki "geçiş" durumunu belirtmektedir. (Bkz: Transition Offense)

Transition Offense – Geçiş Hücumu

Geçiş hücumu, savunma sırasında topu diğer takımdan kazanan rakibin aniden hücum düzenini alarak ilerlemesi olarak tanımlanabilir. Buradaki " transition" kelimesi, yine savunma ve hücum arasındaki "geçiş" durumunu belirtmektedir. (Bkz: Transition Defense)

Travel – Hatalı Adım

Bir oyuncunun pivot ayağını kural dışı şekilde hareket ettirmesidir.

Travelling – Hatalı Top sürme

Bir oyuncunun basketbol topu olmadan, yani dripling yapmadan adım atması durumudur. " Hatalı yürüme" ya da "steps" olarak da bilinmektedir.

Triangle offense

Bir takımın beşli düzeni içinde, herhangi üç oyuncunun değişimli olarak görev yapması ve diğer oyuncuların her biri için bu şekilde farklı farklı boşluk ve şut fırsatı aranması için kullanılan bir hücum stratejisidir.

Triple-Double

Beş olumlu oyun istatistiğinden ( sayı, ribaund, asist, blok, top çalma) herhangi üçünde çift haneli rakamlara ulaşmak demektir.

Turnover – Top Kaybı

Top üzerindeki hakimiyetin ve avantajlı pozisyonun kaybedilmesidir.