BASKETBOLDA OYUNCU POZİSYONLARININ ÖZELLİKLERİ

blog yazısı ekle !

BASKETBOLDA OYUNCU POZİSYONLARININ ÖZELLİKLERİ

Bir basketbol takımı, zeminde farklı görevlere sahip olan beş farklı oyuncudan oluşmaktadır:

  • Bir oyun kurucu (PG)

  • Bir şutör gard (SG)

  • Bir kısa forvet (SF)

  • Bir uzun forvet (PF)

  • Bir pivot ( C )

Ankara'daki tüm Basketbol Kursları için tıklayınız
Ankara Basketbol


İsimlerinden de anlaşılabileceği gibi, iki adet gard, iki adet forvet ve bir adet pivottan oluşan takımda, parke üzerindeki herkes değişik görevlere sahiptir. Rekabetçi mantık üzerine inşa edilen basketbolu doğru anlayabilmek ve iyi tahlil edebilmek için, her bir oyuncu pozisyonunun savunma ve hücumdaki rollerinin ayrıntıları ile bilinmesi gerekmektedir.

Oyun Kurucu ( Point Guard )

Bu mevkide görev alan bir oyuncu, hücum esnasında takımı için zeminin lideri anlamını taşımaktadır. Topu taşıyarak, oyunları belirleyerek ve hücumu yönlendirerek takımın genel mücadele dokusunu oluşturur. Sahadaki diğer birçok oyuncuya nazaran, takım arkadaşlarının her birinin kişisel ve sportif özelliklerine tümü ile hakim olması beklenir. Topu çok iyi bir şekilde hakimiyet altına alarak takıma dağıtabilmesi ve takım arkadaşlarının olası durumlarını öngörebilmesi gerekir.

Karakteristik Özellikleri

Bir oyun kurucu, karşılaşmanın nedeyse her aşamasında tempoyu kontrol edebilmeli ve ivedi bir pas elde edildiği zaman derhal hızlı hücuma çıkabilecek bir takım organize etmelidir.

  • Oyun kurucu, genellikle bir takımın parke üzerindeki en hızlı oyuncusu olup, pota bölgesine sokulabilecek manevra kabiliyetine sahiptir.

  • Oyun kurucu, koçu ile sürekli olarak iletişim halinde olmalı ve kendisine ihtiyaç duyulan anlarda, takımının zemin üzerindeki "koçu" gibi hareket edebilmelidir.

  • Ayrıca, takımda yer alan birçok farklı kişiliği idare edebilecek ve gerektiğinde takım içi dengeleri sağlayabilecek, daima yapıcı ve motive edici bir öncü kişiliğe sahip olmalıdır.

Savunmada ise, rakip takımın top tutan oyuncusunu yavaşlatabilmesi gerekir. Oyun kurucular çok nadiren ağır savunma sorumlulukları altına girerler, çünkü saha üzerindeki rekabetin can damarlarıdırlar.

Şutör Gard ( Shooting Guard )

Bir şutör gard, aynı zamanda kısa veya uzun mesafelerden isabet ornı yüksek, iyi bir şut atıcısı olmalıdır. Ayrıca, bir şutör gard kimi durumlarda oyun kurucu gibi top üzerinde hakimiyet kurabilmelidir ve örneğin bir hızlı hücum sırasında tıpkı bir kanat oyuncusu gibi koridoru doldurabilmelidir. Bu gibi önemli nedenler dolayısıyla, şutör gardlar fiziksel olarak atletik özellikleri gelişmiş ve yetenekli skorer basketbol oyuncularıdır.

Karakteristik Özellikleri

Pozisyon bulabilme ile ilgili ciddi sıkıntılarla karşılaşıldığı zamanlarda, tüm oyun organizasyonunun iyileştirilmesi ve mücadelenin geliştirilmesi gerekir. Oyuncular, zemindeki pozisyonlarını bir kez benimsedikleri takdirde, artık o mevkiinin gerektireceği özel sorumluklar için daha ayrıntılı olarak çalışabilirler. Bir şutör gard, low post bölgesinden topu takım arkadaşlarına dağıtabilecek etkili bir rol almaktadır. Herhangi bir takım arkadaşından pas aldığı zaman, en çabuk şekilde sayıya ulaşmanın yollarını aramalıdır. En iyi şutör gardlar, oldukça uzun mesafeden rakibi yıldıran isabetli atışlar gerçekleştirebilirler ve böylelikle özellikle defans sistemlerinin yayılarak yoğunluğunun azalmasına neden olurlar. Bu oyuncular, aynı zamanda, rakip takımın en iyi perimetre skorerini savunurlar. Genellikle yetenekli bir hücum oyuncusunu savunmaya çalışırlarken, örneğin oyun kuruculara göre daha fazla enerji harcamak durumunda kalırlar.

Kısa Forvet ( Small Forward ) Bir kısa forvetin, saha üzerindeki her türlü duruma müdahil olabilmesi, gerekli zamanlarda her noktaya koşabilmesi beklenir. Bu yüzden, genellikle takımının zemindeki en iyi atleti olarak kabul edilebilir. Bir kısa forvet, gerektiği zaman low pozisyonda oynayabilen perimetre bölgesi oyuncusudur. Ayrıca, içeriye sokularak potada baskı kuracak, etkili bir top tutucudur. Genellikle orta menzilde güçlü oyunlar çıkarabilirler ancak üçlük mesafesinden atılan şutları kesme üzerindeki başarı hanelerine büyükçe bir artı ile vurgu yapmak yerinde olacaktır.

Karakteristik Özellikleri

Hızlı bir çıkış adımı, kısa forvetin en büyük dostudur. Eğer potaya doğru çevik bir ilerleme gerçekleştirebilir ya da hızlı hücum sırasında açılacak olan boş koridoru derhal doldurabilirse, takımı adına büyük bir avantaj sağlamış olur. Aynı zamanda, bir kısa forvet, driple penetre ile koridor içine sokulacağı zaman, temaslarla başa çıkabilecek düzeyde fiziksel güce sahip olmalıdır. Faul atışlarında başarı grafiği yüksek bir oyuncu olması oldukça arzu edilen bir özelliktir; çünkü, saha üzerinde sıklıkla büyük adamlarla muhatap olacaktır.

Savunma tarafında ise, hem büyük hem de küçük oyuncuları tutabilen, yavaşlatabilen bir oyuncudur. Pick and roll ya da hızlı hücum gibi manevralarda, kısa forvet bir başka arkadaşının tuttuğu rakip oyuncu üzerinde çaprazlama değişim yapabilir. Tüm bu süreç içerisinde, kendisinden sorumlu olduğu esas adamı da görevi tamamlanana kadar en iyi şekilde zapt edebilmelidir.

Uzun Forvet ( Power Forward )

Saha üzerindeki büyük adamlar olarak kabul edilen pivotlar ya da uzun forvetler, diğerlerinden biraz daha özelleştirilmiş görevlere sahiptirler. Bir uzun forvet, basketbol topuna sürekli sahip olmadığı halde, takımı için karşılaşmadaki en büyük katılımcılardan birisi halindedir. Perdeleme kurgular ve katı bir savunma anlayışı vardır. Uzun forvet, boyalı alan içerisindeki yarış arabaları gibi seri hareket ederler ve içeri penetre olmaya çalışan hücum oyuncularına karşı geçilemeyecek bir set oluşturmaya çalışırlar. Karakteristik Özellikleri

Uzun forvet, alçak blok bölgesinden gelen pozisyonlarla başa çıkabilmeli ve hızlı ataklarda, rakibini atlatabileceği çevik ayak manevraları kullanabilme kabiliyetine sahip olmalıdır. Ek olarak, bir cut oyuncusu ya da açıktaki adamı hareketlendirebilecek düzeyde, etkili bir pasör olmalıdır. Özellikle kendi basket koridoru blokla karşılaştığı zaman topu aktarabilme özelliği ön planda yer alacaktır. Takım içindeki perdeleme yardımları ya da arkadaşlarının düzeni gibi bazı ufak ayrıntılarla da, uzun forvetler ilgilenmektedir. Bir uzun forvetin en önemli görevi, potayı tertemiz tutmak – yani rakibin saldırılarından korumak – ve hücum lehine bazı ekstra pozisyonlar oluşturabilmektir. Bir uzun forvet, iyi bir faul atışçısı da olmak durumundadır; çünkü sahanın her iki ucunda da oldukça kuvvetli temaslarla yüz yüze gelmesi yüksek bir ihtimaldir. "Saha üzerinde birlikte çalışan beş adam, bireysel gelmiş ve bireysel gidecek olan beş büyük yetenekli oyuncudan çok daha iyi bir iş çıkarabilir." Kareem Abdul-Jabbar

Pivot ( Center )

Pivot mevkiinde oynayacak olan oyuncu, genellikle saha üzerindeki en uzun boylu takım üyesi olup, potaya en yakın yerde bulunmaktadır. Genellikle, pivotlar hücum düzeninin ortasında yer alırlar ve sıkı perdelemeler ya da pas yönlendirmeleri ile takım arkadaşlarının karşılaşma içerisindeki mücadelelerini kolaylaştırmaya çalışırlar. Bir pivot oyuncu, hızlı ayaklar ve güçlü bir üst bedene sahip olmalıdır. Alçak bloklamalardan sıyrılabilecek ya da takımı lehine boş koridorlar oluşturabilecek fiziksel dayanımı olması beklenir. Bununla birlikte, bir pivot savunmada da etkili roller üstlenmektedir: Şutları bloklayabilen ve boyalı alana sarkmış olan oyuncuları püskürtebilen bir pivot, karşılaşmanın bütün gidişatını etkileyecek bir döngü oluşturabilir. Takımı adına karşı takımın pivot oyuncusunu savunmakla görevlidir. Aynı zamanda takım arkadaşlarına ya da rakipleri potaya karşı saldırıya geçtiklerinde yardımlaşma sistemini iyi bir şekilde benimsemiş olmalıdırlar. Baskın bir pivot oyuncu karakteri, değiştirilebilir bir oyuncudur. Bazı çok ünlü ve başarılı pivotun sahadaki en uzun oyuncu olmadığı ya da her en uzun boylu basketbolcunun da pivot olması gerekmediği kabul edilebilir. Zemindeki en uzun boylu adam olabilmekten ziyade, boyalı alan üzerindeki etkinliği göz önünde bulundurulmalıdır.

Çok Yönlülük

Kimi basketbol oyuncuları, saha üzerinde adeta belirli bir işi üstlenmek için doğmuşlardır ve kimi oyuncular ise, yeteneklerini özel bir takım mevkilerin gerektirdiği şekilde ilerlemeye açıktırlar. Parke üzerinde birçok farklı boşluğun doldurulması ve etkili olarak kullanılması konusunda başarılı olan bir oyuncu, takım arkadaşları ya da koçu için oldukça değerlidir.