BASKETBOLDA TAM SAHA SAVUNMA UYGULAMALARI

blog yazısı ekle !

BASKETBOLDA TAM SAHA SAVUNMA UYGULAMALARI

Tam saha baskı ( pres ) denilen baskılı oyun sistemi, basketbol karşılaşmalarında top kayıplarından faydalanmak ve oyunun temposunu arttırmak gibi amaçlar için kullanılan bir yöntemdir. Sahaya doğru bir şekilde yayılabildiği takdirde, riskli olduğu yönündeki yaygın kanaatlerin aksine takımların kullanmayı tercih edebilecekleri agresif ancak etkili bir strateji olabilir. Tam saha baskılama tekniğinin bazı önemli konu başlıklarına göz gezdirmekte yarar vardır.

Ankara'daki tüm Basketbol Kursları için tıklayınız
Ankara Basketbol


Avantajları:

  • Oyunun temposunu yükseltir

  • Dişe diş bir rekabet doğurur

  • Oyunun sonlarına doğru gereksinim duyulmaya başlanır

  • Savunma yoğunluğunu geliştirir

  • Rakibi yıpratır

  • Deneyimsiz ya da formsuz gardların boşluğunu doldurur

Tecrübeli takımlar genellikle, tuzaklar, rakibi avlayacak boşluklar veya topa sahip olan rakip oyuncuyu sıkıştıracak bazı teknikleri kullanabilmek için alan savunmasına yönelirler. Bununla birlikte dinamik, çabuk oyunları seven takımlar ise, kısa vadede daha etkili ve uygulanması biraz daha kolay olan adam adama savunma stratejilerine ilgi gösterirler. Her iki durumda da, takımların tam saha savunma ve baskılama tekniklerini de çalışmaları, karşılaşmalar sırasında yeri geldikçe rakip üzerinde etkili bir silah olarak kullanabilmeleri için faydalı olacaktır.

Eşleşme:
Adama adama tam saha baskılı oyun stratejisinde, her bir oyuncu atılan bir basket sonrasında savunduğu rakibi ile takipleşecek yani eşleşecektir. Bununla birlikte, her oyuncunun tek tek eşleniğini sürekli olarak takip ederek, top çalma, savunma ribaundunu alma ya da top kaybı gibi durumlarını kontrol etmek için zaman olmayacaktır. Bu yüzden her bir takım üyesinin en yakınındaki rakibini kontrol altında tutabilmesi daha önemli olmaktadır. Savunmacılar, top yarı sahaya ulaştıktan sonra, eğer uygun bir zaman aralığı var ise, kendileri ile eşleşen diğer bir oyuncuyu yine tutma şansları olabilir. Burada ana fikir, en kısa sürede topa saldırarak, hücum oyuncularının hakimiyetinden olabildiğince çabuk kurtulmaktır. Savunma tarafındaki oyuncular, etkili ayak oyunları ve el ustalıklarının yardımı ile hızlı bir baskı organize edebilmek için çabalamaktadırlar.

Topu Saha Kenarına Yönlendirmek

Tam saha savunma sisteminde kilit noktadaki oyuncu, topa sahip olan oyuncuyu savunan takım üyesidir. Bu oyuncu, topu süren kişiyi sürekli olarak takip eder, adımları boyunca adeta ona yapışarak herhangi bir faule yol açmadan kontrol altına almaya çalışır. Burada savunmacının iki temel hedefi vardır:


1. Topu mümkün olduğunca saha kenarına doğru yönlendirmek

2. hatalı bir pas ya da top kaybına yol açarak rakibin topla ilişkisini kesmek


Burada uygulanacak olan baskılı, kuvvetli bir savunma, hücum oyuncusunu saha kenarına sürebilmenin ilk adımıdır. Top bir kez elden çıkarak pas olarak havalandığı zaman da, oyuncunun merkeze dönmesi zaman kayıplarına neden olacaktır; aynı zamanda yine diğer takım oyuncularının da topu ele geçirebilmek için şansları yükselecektir.

Yakınlık

Geleneksel bir adam adama savunma tekniğinde, her bir savunma oyuncusu, takibe aldığı hücum oyuncusuna ve topa daima yakın olmalıdır.

  • Toptan bir pas uzaklığında ya da toplu olan rakip oyuncu ile aynı tarafta olan savunma oyuncuları, karşı takımın paslaşma hattı üzerinde bulunmaya odaklanmalıdırlar.

  • Eğer topa sahip olan hücum oyuncusu, iki pas mesafesi gibi uzak bir noktada ise bu kez savunma oyuncuları potaya yakın bir yerde yoğunlaşarak uzak noktalardan paslar yardımıyla atılacak şutlardan ya da pota altında oluşacak boşluklar yüzünden kaydedilebilecek basit turnikelerden korunmaya çalışmalıdırlar.

Adam Değiştirme
Birçok takım, basketbol karşılaşmaları sırasında oyuncuları rahat bırakabilmek için baskılı savunmalara karşı perdeleme tekniğine başvururlar. Bu durumda savunmacılar için adam değiştirme ( tuttukları oyuncu geçici ya da kalıcı olarak eşleştiklerinden farklı olması hali) yoluna gidebilirler. Dikkat edilmesi gereken nokta, böyle hızlı bir tempoda oyun akarken, değişimlerin kesin bir şekilde belirlenmesi ve mümkünse toplu oyuncunun savunmacısı tarafından önceden kestirilebilmesidir. Yine de, yanlış eşleşmeler hızlı ayak hareketleri ve baskılı bir oyun kurabilmekten biraz daha az önemli sayılabilir.
Not: Tam saha baskı düzeninde, savunmacılar V-cut durumuna karşı uyanık olmalı ve pota hattında açık bırakmamalıdırlar. Eğer top savunma oyuncusu tarafından ele geçirilirse, sahadaki herkes geriye dönecek ve kolay bir basket için topu elde etmeye çalışacaklardır.
Tuzak (Sıkıştırma)


Baskılı bir savunmada, rakibi sıkıştırmak avantajlı bir top kaybı durumuna neden olabilir. Adam adama savunma halinde, ofans oyuncuları parkede sıkıştırmaya düşebilecekleri hatları iyi takip etmelidirler.