BASKETBOLDA TEMEL BİREBİR HAREKETLER

blog yazısı ekle !

BASKETBOLDA TEMEL BİREBİR HAREKETLER

Etkili birebir hücum hareketleri, basketboldaki en eğlenceli bölümlerden birisi olup, aynı zamanda karşılaşmalarda oyuncunun kendi imzasını taşıyacak olan, bir nevi özelleştirilmiş stilleri içerir. Birebir hareketlerin geliştirilmesi ve tekniklerin ustalıkla yapılabilir hale gelmesi için, yeteneklerden daha çok öncelikle gerekli olan zihin disiplininin kazanılması gerekmektedir.

Ankara'daki tüm Basketbol Kursları için tıklayınız
Ankara Basketbol


Bir Hücum Tehdidi Haline Gelmek

Birebir tekniklerde etkili bir strateji sahibi olabilmek için birçok anahtar noktadan bahsedilebilir. Ancak, başarı merdivenlerini tırmanmaya yarayacak en temel iki özelliğin altı çizilmelidir.

  • Hücum pozisyonunu kontrol etmek: Korkulacak bir ofansif bir pozisyonun yakalanması demek, topa sahip olunduğu anda pota ile yüz yüze gelebilme fırsatına sahip olmak şeklinde açıklanabilir. Oyuncu, ayakları omuz genişliğinde açılmış, dizleri hafifçe bükük ve cephesi potaya dönük olacak vaziyette, basketbol topunu baskın elinde tutar. Bu duruş hali, oyuncunun adeta doğası haline gelmiş olmalıdır.

  • Şut ya da top sürmeye karar vermek: Hücum sırasında agresif ve kararlı olmak, birebir oyunun gereklerinden biridir. Hareketin tam ortasında durup ne yapacağına karar vermeye çalışan tereddütlü bir oyuncu, takımı için kırılgan bir zafiyet anlamına gelir. Basketbol topunu eline geçiren bir oyuncunun şut atacağını tahmin edebilen savunmacısı onun şutunu engelleyebilir ya da topla ilerlemeye devam edeceğini sezmesi halinde ise bu manevrasını engellemeye çalışabilir. Aynı zamanda, top avantajına sahip olmasına rağmen, çekingen bir oyun benimsemiş hücum ekibi üyesi, karşı tarafın defansını oldukça rahatlatacaktır. Bu yüzden, bir pas elde edildiği zaman, hücum tarafındaki her bir oyuncu, agresif, net ve keskin manevralara sahip bir oyun kurgusu ortaya koyabilmeli ve çeşitli olasılıklar karşısında şut atmaya ya da pozisyonu sürdürmeye devam etmeye her an karar verebilir dinamiklikte olmalıdır.

Öncelikle Basket Sayısını Hedeflemek
Top sürmenin iki nedeni olabilir: topu potaya biraz daha yaklaştırabilmek ya da zeminde isabetli sayı yapmaya alışılmış, avantajlı bir noktaya doğru ilerlemek. Bu iki durum dışında kalan tüm haller için, top sürmek gereksiz bir hareket olacaktır. En iyi hücum oyuncuları, bir pas elde ettikleri zaman, potaya yaklaşmaya ve mümkün olan en kısa zamanda bir basket sayısı elde etmeye çalışan oyunculardır. Bir amaca yönelik olarak top sürülmeye başlandığı anda, hücum oyuncusunu savunan rakip savunmacı da, onu engellemeye çalışacaktır. Top sürme sırasında, en kısa yoldan ve net bir stil geliştirerek sayıyı hedefleyen bir biçimde potaya yönelmek, ofans oyuncusunu savunan rakibini de saf dışı bırakacak güçte olabilmelidir. Fazla top sürmekten ya da çok fazla oyalanarak top kaybına yol açmaktan kaçınmak ve mümkün olan en kısa şekilde sayıya yönelmek, en doğru basket stratejisidir.

Top Sürerek Penetre Etmek

Bu hareket, hücum basketbolunun en önemli özelliklerinden bir tanesidir. Basket sayısına gitmek, takım arkadaşına pas vermek ya da bir faul kurgulamak için, bulunan bir boşluk değerlendirilebilmelidir. Bu sayede, merkeze odaklanmış bir rakip defansın çökmesi sağlanabilir.
Bir kez hücum pozisyonu yakalandığı takdirde, hızlı bir ilk adım ve seri top sürme ile derhal etkili bir penetre başlatılmalıdır. Top süren oyuncu baskın olan yönünü ya da diğerini tercih edebilir. Oyuncuların kuvvetli olmayan ellerini geliştirmesi ve top sürme gibi manevralar sırasında etkin olarak kullanabilmesi, onları hücum için tehlikeli birer silah haline getirebilir ve aynı zamanda kullanacakları yanıltmacalar ile rakip savunmacıları şut esnasında kullanacakları ellerinden uzak tutmak için faydalı olabilir.
İlk adım, penetre olabilmek için anahtar hareket olacaktır. İlk adımın çıkış hızı, ilerleme hattı boyunca savunma oyuncusu ile korunması gereken mesafenin en önemli belirlenme anıdır. Aşağıdaki bazı hususlara dikkat edilmesinde yarar olabilir:


  • Rakiple mesafeyi açabilmek için baş ile yapılacak bir aldatmaca kullanılabilir.

  • İlerleme doğrultusuna göre atılacak adımı kuvvetlendirmek için, arka ayaktan destek alınabilir.

  • Arka ayak hareketlenmeden önce, zeminde kuvvetli bir driplinge başvurulabilir.

  • Vücudun rakip savunmacı ve top arasında kalmasına dikkat edilebilir.

Koridora doğru hızla ilerleyen bir oyuncunun savunmacısı yarım adımlık bir geri çekilme gerçekleştirdiğinde, boş bir koridor oluşabilir. Bu gibi durumlarda şut atışı için pozisyonun yeterince uygun olup olmadığı mutlak surette kontrol edilmelidir. Defansın hareketleri iyi bir şekilde okunarak, sunduğu fırsatlar çok iyi bir şekilde değerlendirilebilmelidir. Yarım adımlık bir geri çekilme ya da bir anlık bir göz kayması gibi basit hatalar, isabetli bir şut için yeterli bir fırsat olabilir. Eğer rakip takım oyuncusu agresif bir savunma sistemi takip ediyorsa, bu durumda hızlı bir adım atılarak, mümkün olan en seri şekilde ilerlemeye çalışılmalıdır.

Saplama Adımı Ve Şut Aldatması

Basketbolda, "Jab Step" adı verilen saplama adımı ve "Pump Fake" olarak adlandırılan ve rakibi aldatmaya yönelik hareketler, birebir olarak uygulanan en önemli yanıltmaca tekniklerinden ikisidir. Hızlı uygulanan bir saplama adımı, rakibi yalnızca bir an için sarsabilir ancak bu kısa süre, top sürerken rakiple arayı açabilmek ya da bir şut şansı için yeterli fırsatı oluşturacaktır. Bu gibi aldatmacalar gerektiğinden uzun süreli uygulanmamalıdır. Uygun şekilde takip edilen bir aldatma stratejisi, rakip için ciddi tehditler oluşturabilir ve sayıya giden yolda büyük bir yardımcı haline gelebilir.

Aynı zamanda "Shot Fake" de denilen pump fake aldatması, rakip savunma oyuncusunun hücumdaki şuta olan ilgisine bağlıdır. Birkaç manevranın ardında, basketbol topunu kavrayan hücum oyuncusu, topu başının ön kısmına doğru kaldırır. Bu hareketi mükemmel bir aldatmaca haline getirebilmek için bakışlarını potaya odaklayabilir. İyi kurgulanmış bir "şut aldatmacası" savunmacıyı derhal harekete geçmeye zorlayarak yarım adım hareket etmesine neden olacaktır; bu ufak manevra bile, hücum oyuncusuna etrafından dolanarak, kaçılabilecek bir açıklık bırakmaya yeterli olur.

Crossover Dripling

Bu teknik, top sürerken rakipten sıyrılabilmenin en önemli ve en bilinen yöntemlerinden birisidir. Birçok genç perimetre oyuncusu bu teknikte ustalaşabilmek için sayısız saatlerini harcamaktadırlar. Hızlı bir atlatma gerçekleştirebilmek için, bir yana doğru hafifçe kayarak rakip defans oyuncusu adeta ayağı üzerinde uyutulur ve ardından aniden ve keskin bir şekilde aksi yönde hareket edilerek ilerlemeye devam edilir. Karşıdaki bir oyuncuya karşı fiilen uygulanarak çalışıldığı takdirde, yeterli egzersiz yardımı ile bu taktik rakipleri atlatabilmek için kullanılan en temel ve şaşırtıcı hareketlerden birisi haline gelmektedir. Bir crossover dripling hareketi top sürülecek yönün aksi tarafına atılacak net bir aldatmaca hareketi ile başlar. Bu adım rakibin ilgisini çekecek ve onu hareketin başladığına inandıracak şekilde seri olmalıdır.

Bir diğer taktik olarak, ilk dripling manevrası bacakların arasında başlatılarak, top rakip savunmadan uzak tutulmaya çalışılabilir.

Oyunu Bir Üst Seviyeye Taşımak

Tipik bir basketbol karşılaşmasında, birçok savunma oyuncusu görünür olduğu ana değin kuvvetli birebir manevralarını göğüsleyebilmek için hazır değildir. Driplingle penetre olacak ve her an tehdit pozisyonları yakalayabilecek agresif bir hücum oyuncusu, basketbol topuna sahip olduğunda büyük bir avantajı da ele geçirmiş olarak kabul edilebilir. Gerçekte, agresif ve yeteneksiz bir hücum oyuncusu, çok yetenekli ancak agresif oynayamayan bir diğer oyuncudan daha güçlü bir tehdit imajına sahiptir.

Keskin bir birebir oyuncu olabilmek için olimpik düzeyde sıçrama kabiliyetine ya da ışık hızında gerçekleştirilecek bir ilk adıma gerek duyulmuyor olabilir. Yalnızca, aşağıdaki bazı ipuçlarını takip etmek ve bunları şahsi basketbol stili ile birlikte kurgulamak, yeterli düzeyde fırsatlar oluşturacaktır:

  • Agresif oynama cesareti

  • Birebir hareketlerde bireysel çalışmak

  • Her zaman hücum tehdidi pozisyonunda olabilmek

Eğer bu adımlar doğru ve net bir şekilde takip edilecek olursa, kısa bir zaman zarfında üstün yetenekli bir hücum stratejisi geliştirilerek, başarılı oyunlar çıkarılabilir.