BASKETBOLDA TOP SÜRME ALIŞTIRMALARI

blog yazısı ekle !

BASKETBOLDA TOP SÜRME ALIŞTIRMALARI

Bir crossover tekniği, basketbolda rakipler aleyhine kullanılabilecek en ölümcül silahlardan birisidir, ancak yetenekli bir top oyuncusunun elinde çok daha etkili bir stratejiye dönüşebilir. Seçkin bir top sürme ustası, yüksek hızlara ulaştığı zamanlarda da basketbol topunu kontrol edebilir ve oldukça iyi bir şekilde koruyabilir. Bu gibi durumlarda, sahayı bir süreliğine keşfetmek için zamana gerek duyulabilir. Aşağıda örneklerine yer verilecek bazı dripling tekniklerinde olduğu gibi, koordinasyon ve çeviklik gibi özellikler, oyuncu ile buluştuğu takdirde, zamandan ve güçten dikkate değer şekilde tasarruf edilebilir. Tüm ihtiyaç duyulan ise, sadece biraz vakit ayırarak, sıkı egzersizler yaparak, oyuncunun kendisini bu alanda geliştirmesi olacaktır.

Ankara'daki tüm Basketbol Kursları için tıklayınız
Ankara Basketbol
Dünyanın Çevresi – Devr-i Alem

Amaç: Karşılaşmalar sırasında basketbol topunu hissedebilmek, el hızını ve koordinasyonunu geliştirmek

Bu alıştırma, basketbol topunu vücudun çeşitli kısımları etrafında, bir elden diğerine seri şekilde aktarmak suretiyle çalışılır. İdman sırasında, başın yukarıda tutulması ihmal edilmemelidir.

 1. Ayaklar omuz genişliğinde açılır ve dizler hafifçe bükülür.

 2. Öncelikle, top başın etrafında 12 kez kadar çevrilir.

 3. Daha sonra bel seviyesine indirilerek, etrafında dolaştırılmaya başlanır.

 4. Yine 12 turdan sonra, hızlıca ayaklara geçilir.

 5. İki bacağın çevresinde, diz seviyesinde olacak şekilde döndürme işlemi tekrar edilir.

 6. Daha sonraki turlarda, bacakların etrafında ayrı ayrı top döndürülebilir.

 7. Bu alıştırma, çeşitli sayılarda setler halinde, el çabukluğu kazanana kadar devam edebilir.

Yakalamaca

Amaç : El hızını ve koordinasyonunu geliştirmek

Yakalamaca ismiyle benzeyen bir basketbol egzersizsidir. Aslında tam olarak bu idmanda, oyuncu kendisi ile yakalamaca oynamaktadır.

Bu çalışma ilk başlarda oldukça zor olarak görünebilir ancak ilerleyen aşamalarda mutlaka alışılabilen bir talim türüdür.

 1. Bir basketbol topu alınarak, her iki el kullanılmak suretiyle iki bacak arasında tutulur. Sağ el, topun ön tarafına temas ederken, sol el ise vücudun ve bacağın arkasından dolanmış olarak topun arka kısmı ile buluşur.

 2. Başlangıç pozisyonunda iken, hızla eller yer değiştirir ve sol el ile sağ el birbirinin görevini devralırken, topun yere değmemesine dikkat edilir.

 3. Pozisyon, topun bir kez sekmesine izin verilerek tekrarlanabilir.

 4. Bu alıştırmalar en seri biçimi alana kadar, farklı alternatif tutma şekiller ile de çalışılabilir.

Yengeç Yürüyüşü

Amaç: Bacaklar arasından top sürmeyi doğru bir şekilde hissedebilmek ve top kontrolü

Bu alıştırma, oyuncunun bacakları arasından topu geçirerek bir elinden diğerine pas vermesi şeklindedir.

 1. Ayaklar omuz genişliğinde aralanmış ve dizler hafifçe bükülmüş olarak duruş alınır.

 2. Sağ el ile top sürüşüne başlanır.

 3. Sol ayak ile ileri doğru bir adım atılır. Bunu yaparken aynı zamanda, basketbol topu bir kez bacakların arasından sektirilerek diğer el ile yakalanır.

 4. Top diğer ele ulaştığı zaman, bu kez tam tersi yönlerde aynı şekilde hareket tekrar edilir.

 5. Bu türlü bir yürüyüşe saha boyunca devam edilerek, belirli sayıda setler halinde çalışılabilir.

8 Çizmek

Amaç: Bacaklar arasından topun el değişimini hissedebilmek ve top kontrolü

Bu alıştırmada, topla buluşan oyuncular, her iki ellerini kullanarak, bel seviyesinde belli bir duruş yardımıyla top sürmeden, topu yere düşürmeden 8 şeklini çizmeye çalışırlar.

 • Bu çalışmaya başlamak için, top sağ ele alınır ve top sağ bacak etrafında bir kez dolandırılır.

 • Top tam olarak iki bacağın orta noktasına geldiği zaman, diğer ele pas olarak aktarılır ve böylece hakimiyet sol ele geçmiş olur.

 • Bu kez top, sol el yardımı ile sol bacak etrafından dışarı doğru dolaştırılır.

 • 8 şeklini tamamlamış olmak için, top sağ ele geri gelmiş olmalı ve bacaklar başlama pozisyonunu tekrar almış olmalıdırlar.

Önemli Not: Başlar yukarıda olmalıdır! Çünkü seçkin basketbolcular, hem topu kontrollü bir şekilde saha boyunca sürerlerken, hem de zemin üzerindeki durumu, değişken olabilecek pozisyonlar ve arkadaşlarının konumlarını da hesaplamak durumundadırlar. Bu beceriyi kazanabilmek için en etkili yöntem, alıştırmalar sırasında başı yukarıda tutmaktır. Bir kez stratejiler üzerinde ustalaşıldığı takdirde, artık gözler pota üzerinde yoğunlaşmış olacak şekilde hareketler tekrar çalışılabilir.

Top Sürme İle Birlikte

 1. Ayaklar omuz genişliği kadar aralanmış ve dizler hafifçe bükülü olmalıdır.

 2. Alıştırmaya başlamak için, 8 çizme hareketinde olduğu gibi top bacaklar arasında hareket ettirilir.

 3. Bu kombine alıştırmaya yavaş bir şekilde başlamak önemlidir; çünkü ilk aşamada hareketi kontrol edebilmek önemlidir. Daha sonraki zamanlarda, egzersiz hız kazanacaktır.

Hedefe Ulaşmak
Daha iyi bir basketbol oyuncusu olmanın bilinen en kolay yolu, alıştırma yapmak, alıştırma yapmak ve alıştırma yapmaktır. Bundan daha kestirme bir yol mümkün değildir. Daha önce sıralanmış olan ve benzeri alıştırmalar yardımı ile, oyuncu özgüven tazeleyecek ve yeteneklerini daha net bir biçimde uygulamaya alacaktır. İlk başlarda kimi egzersizlerin zor gibi görünmesi ya da çalışma esnasında küçük terslikler yaşanması oldukça doğal bir süreçtir. Ancak çalışma sayısı arttıkça ve oyuncu hareketlerde ustalaşmaya başladıkça, hatalar da gittikçe azalır. İyi basketbolcu olabilme hayallerini kurup, sürekli olarak idmanları ertelemektense, bir basketbol topunu alarak derhal düzenli alıştırmalara başlamak yerinde bir hamle olacaktır. Artık, rakip savunma oyuncularının çekinebileceği düzeyde bir basketbolcu olmak için bir adım daha atılmıştır.