BASKETBOLDA TOPA KARŞI SAVUNMA YAPMAK

blog yazısı ekle !

BASKETBOLDA TOPA KARŞI SAVUNMA YAPMAK

Karşılaşmalarda, topa karşı iyi bir savunma oyuncusu olabilmek için teknik, hız ve öngörü özelliklerinin eşit oranda bulunduğu bir bünye gerekir. Büyük savunmacılar, katı bir savunma kurabilmek için kondisyon geliştirici çalışmaların ve hızı arttırmaya yönelik yararlı talimlerin farkındadırlar. Bu önemli noktada, uzun sürelere yayılmış yerleşik egzersizlerle birlikte, oyuncuda pozisyonunun gerektirdiği özgüven de gelişecektir.

Ankara'daki tüm Basketbol Kursları için tıklayınız
Ankara Basketbol


Toplu oyuncuya karşı savunmayı kurgulayacak olan kişi, alıştırmalarında özellikle bire bir pozisyonlarda kullanması gerekecek teknikleri bazı önemli konu başlıkları altında mutlaka geliştirmek durumundadır. Defansif özellikleri geliştirebilmek için uzun bir zamana yayılmış sabırlı antrenmanlara ihtiyaç duyulur.

Doğru Savunma Duruşu ya da Stens Duruşu

Tüm başarılı savunmacıların, stens duruşunu en iyi hali ile uygulayabilmeleri beklenir.

 • Ayaklar omuz genişli kadar aralanmış halde, dizler hafifçe bükülü olarak,

 • Ağırlık ayak parmakları kemiklerine yayılmış,

 • Dirsekler bükülmüş ve eller vücuttan uzak tutularak,

 • Bir ayak diğerinin biraz önünde, toplu hücum oyuncusunun hareketine göre değişime hazır olarak konumlanmış

gibi kimi noktalara dikkat edilerek kazanılacak bir duruş tekniği, yapılacak olan savunma hamlelerini kuvvetlendiren en önemli becerilerdendir.

Bir savunma oyuncusunun burun hizası, daima toplu hücum oyuncusunun burun doğrultusundan aşağıda bir seviyede kalmalıdır. Bu ayrıntı, defans oyuncusunun ayaklarını, rakibinin hareketlerini gözlemleyerek hızla hareket ettirebilmesi için uygun süre için avantaj sağlayacaktır. Ayrıca, savunma oyuncusunun başı daima ayak aralığının orta noktasında hizalanmış olmalıdır, çünkü bu şekilde vücut dengesi en rahat şekilde korunabilir.

Kaçınılması Gereken Defansif Hatalar

Uygun bir şekilde, dengeli bir duruş, savunma için alınan stens pozisyonunun anahtarıdır. Savunma sırasında dikkat edilmesi gereken olmazsa olmaz kurallar vardır. En basit hali ile birkaç kural, aşağıda maddeler olarak özetlenmiştir:

 • Mümkün olduğunca sahte adımlardan ve kandırma teşebbüslerinden kaçınmak

 • Yalnızca gerekli durumlarda ayakları kaldırmak

 • Topu ele geçirmek için asla saldırıya geçmemek

 • Ayakları en iyi mesafede konumlandırmak için kısa ve değişken adımlar atmak

Profesyonel liglerde ya da kolej basketbolu seviyesinde top oynayan en iyi savunmacıları izleyerek, hareketlerini ve stens duruşlarını gözlemlemek ve mümkün olduğunca birikimlerinden faydalanarak uygulamaya geçirmek, biraz zaman alıcı ancak oldukça etkili bir çalışma olabilir.

Savunma Pozisyonu

Üçlü tehdit pozisyonu (rakiplerin iyi bir hücum pozisyonu kazanarak, hem şut hem top sürme hem de paslaşmaya uygun durumda bulunmaları) sağlamış toplu bir hücum oyuncusuna karşı alınabilecek en iyi bekleme uzaklığı, ona karşı mümkünse bir kol boyu mesafeyi korumaktır. Çünkü hem bu kadar yakın hem de uygun şekilde uzak bir mesafeden olası bir pasın saptırılması ya da top sürme girişimlerinin engellenmesi mümkün olabilir.

Bir savunma oyuncusu, hız ve atletik güç avantajına sahip bir hücum oyuncusunu savunmak durumunda kaldığı zaman, geriye doğru hafif ve yarım adımlarla kendisini kontrol altında tutması doğru olacaktır. Tam tersi olarak eğer, bir savunmacı rakibinden daha fazla bir hıza sahipse, bu durumda mesafeyi biraz daha yakın tutabilir. Bu gibi durumlarda, rakibin hızı ile savunmacının kendi hızı ve durdukları noktalar arasında kurulacak dengeli bir pozisyon, hem şutlar hem de paslar için savunma yapabilmeyi kolaylaştıracaktır.

 • Toplu oyuncu, topu omuz seviyesinden yüksekte tutarsa: Defans oyuncusu da yükselerek, her iki elini kaldırır. Eğer topa sahip olan hücum oyuncusu, bu durumda top sürme seviyesini yükseltirse, ona yakınlaşarak pası ya da şutu engellenmeye çalışılır.

 • Merkezde oynamak: Gereğinden fazla top ya da adım aldatmalarına girişmemek gerekecektir. Bunu doğru bir şekilde uygulayan savunma oyuncusu, rakibinin tüm hızlı ancak yorucu manevralarını karşılamak zorunda kalmak yerine sadece önemli olanları engelleyebilecek şekilde avantajlı bir pozisyon elde etmiş olur.

 • Elleri çevik şekilde kullanmak: Eğer hücum oyuncusu topu gereğinden daha açıkta tutacak olursa, savunma oyuncusunun elleri hızlı bir şutu derhal engelleyebilmek için hazır durumda olmalıdır. Basketbol topuna, şut atışı için doğrultu kazandırılmaya çalışılıyorsa, bu durumda savunmacı ellerini topun önünde set kurmak için kullanabilir.

 • Savunma oyuncusu geri sahada kaldığı durumda: Avuçlar, herhangi olası bir şutu kesmek ve hücumdaki rakibin görüşünü engellemek üzere açık olmalıdır. Doğru bir şekilde konumlanmış eller savunma oyuncusunu, fazladan mücadele etme yorgunluğundan kurtarmaya yardımcı olur.
Savunma oyuncuları, bu gibi küçük ayrıntılara çalışma programlarında önem verdikleri takdirde, doğal olarak şekillenecek ve her geçen gün daha iyiye gidecek bir takım defansif özellikler kazanabilirler. Saha üzerinde gerekecek küçük ayrıntılar olarak görünen bu gibi manevraların etkisi, olumlu yönde beklenilenden çok daha büyük bir etkiye yol açabilirler.

Rakibi Tutmak

Birçok takımda, defansın sertlik derecesine göre, toplu bir hücum oyuncusuna savunma yapılırken, genellikle onu etkileyerek farklı yönlere kaçması amaçlanır. İnatçı bir defans oyuncusu, rakibi takım defansına yardımcı olacak yöne ya da kenar çizgilerine doğru sürmeye çalışırken, kendisini genellikle hücum oyuncusunun adeta eteklerine yapıştırarak sürekli olarak onunla birlikte adım atmaya çalışır. Bunu başarmanın en kolay yolu ise, bir ayağını hafifçe diğerinden önde olacak şekilde konumlandırmaktır.

Bir savunmacının öndeki ayağı, genellikle hücum oyuncusunu sürmeyi arzuladığı tarafı gösteren bir ipucu olabilir. Öndeki ayak topa sahip olan rakibin sağ ya da sol tarafına doğru hafifçe ilerlemeye başladığında, arkadaki ayak bu durumda oyuncu ile pota arasında kalacaktır. Bu ilerleme şekli, takım defansı dahilinde rastlanan temel manevralardan birisidir.

En iyi savunma oyuncuları, basketbol oyununda daima öğrenci pozisyonundadırlar. Karşılaşma ya da ısınma turlarındaki kasetler izlendiği zaman, böyle oyuncuların genellikle rakiplerinin hızlarına, atletik yapılarına göre sürekli olarak tekniklerini modifiye ettikleri gözlemlenebilir.
Toplu hücum oyuncunu savunacak olan kişi, adamının kaçışı tercih edeceği yönü kestirebilir düzeyde olmalıdır. Rakip sol tarafa doğru kaçmaya eğilim gösterdiğinde, örneğin dikkatini sağ tarafı üzerinde toplayıp onu yanıltarak kendi soluna doğru kaçması için zorlanabilmelidir. Mücadele alanı kenar çizgilerine çok fazla yakın olduğu takdirde, rakibi o tarafa doğru yönlendirerek tuzağa düşmesini sağlamak da ayrıca iyi bir engelleme hamlesi olarak kullanılabilir.

Topa Perdeleme Savunması

Perdeleme hamlelerine karşı mücadele etmek, birçok savunma oyuncusu için en temel konu başlıklarından birisidir. Takım arkadaşı üzerinde kurgulanan sıkı bir perdeleme, topa karşı savunma yapan sağlam savunma oyuncularının düzenlerini sekteye uğratabilir. Bununla birlikte, hızlı top süren bir basketbolcu için savunmacıların kullanabileceği birkaç temel strateji mevcuttur.

Durumu kestirmek ve dışarıda kalmak: Savunma oyuncusu, top süren kişiyi perdelemeden uzak tutmaya çalışarak, top süren kişiyle birlikte hareket etmeye çalışmalıdır.

Takım arkadaşlarını dinlemek: Olası pozisyonları önceden kestirebilmek için, takım arkadaşlarından gelecek olan çağrılara kulak vermek gerekmektedir.

Maddi olarak sahada var olmak: Top süren oyuncu ile birlikte maddi bir varlık göstererek ilerlemek, perdeleme karşısında hem zihinsel hem de bedensel olarak rahatça ilerlemesini engellemek açısından etkili olacaktır.

Özgüven ve fiziksel dayanım, toplu oyunculara karşı girişilecek olan güçlü bir savunmanın temel anahtarları olarak sıralanabilir. Savunma oyuncuları, topu rakiplerinden daha fazla arzulayarak, onun için çalışmalı ve olası basketleri engellemek konusunda net olarak hareket edebilmelidirler.

En İyiye Karşı Oynamak
Dişe diş bir rakiple mücadeleye girişmek, savunmacıyı onlar karşısında en az onlar kadar güç harcamaya teşvik ederken, aynı zamanda deneme yanılma yolu ile elde edilebilecek olan tecrübelerin en değerlisini kazanmayı sağlar. Böylesi sıkı eşleşmeler, genellikle, oyun hakkında paralel olarak düşünen ve birbirinden rol çalabilen eşdeğer oyuncular arasında yapıldığında, takdire şayan stratejiler ortaya çıkar. Güçlü, inatçı, hızlı düşünen ve davranan hücum oyuncularına karşı oynamak ve onlara karşı teknikler geliştirmekten daha büyük ve değerli bir ilerleme yöntemi bulunamaz.

Hücum üzerinde rekabet eden ve rakibini durdurmayı başarabilen oyuncuların inşa edeceği özgüven, onları daha iyi top savunmacıları haline getiren yegane önemli tecrübe olacaktır.