BASKETBOLU SEVMEK İÇİN 8 GÜZEL NEDEN

blog yazısı ekle !

BASKETBOLU SEVMEK İÇİN 8 GÜZEL NEDEN

Yıllar boyunca, basketbol klasik hareket noktasından itibaren durmadan gelişerek, günümüzdeki modern, belki de biraz karmaşık kurallı halini almıştır ve gelişmeye devam etmektedir. Örneğin, perimetre bölgesinin şeklinden, iki sayılık atış sınırı ya da üç sayılık şut mesafesindeki düzenlemeler gibi birçok yenilik, zamanın ve insanların ihtiyaçlarına göre yenilenebilmektedir. Ayrıca kurallarla birlikte oyuncular ve teknikleri de gelişmektedir; nitekim yıllar içinde basit turnikeler ve şut atışlarında çok iyi dizayn edilmiş ve alley-oop ya da artistik smaçlara kadar çok farklı stratejiler popüler hale gelmiştir.

Ankara'daki tüm Basketbol Kursları için tıklayınız
Ankara Basketbol


Heyecanı her geçen yıl gittikçe artan profesyonel basketbol ligleri, kalabalık seyircilerini koltuklarından kaldırıp tezahürat coşkusunu hissettirmeye devam edecek gibi görünüyor. Asya, Avrupa ve Amerika'da, milyonlarca izleyicisi, meraklısı ve amatör sporcusu bulunan bu özel oyun, kapalı spor salonu ya da açık hava fark etmeksizin her gün oynanmaya devam ediliyor. Temelinde bir top ve bir çember dışında çok pahalı ekipmana gereksinim duyulmadan da basketbol oynanabilir; bununla birlikte dev spor markaları da basketbol fanlarına yönelik özel ürünlerini her geçen gün arttırmakta ve ilgilenenler için çok çeşitli malzemeler sunmaya devam etmektedirler. Bu dinamik nedenlerden ötürü, basketbola duyulan ilgi azalmadığı gibi, her geçen gün dünya çapında artan bir seyirci kitlesi mevcuttur.

1. Katılıma Açık ve Ucuz Bir Spordur: Basketbol oynamak, mali açıdan karşılanabilmesi oldukça kolay bir spor dalıdır. Tüm ihtiyaç duyulan malzeme, üzerinde oynanabilecek bir alan, bir çember ve bir toptan oluşur. Çok pahalı olmayan modellerden ya da özel üretim serilerinden birisi seçilmediği takdirde, genellikle basketbol topları çok pahalı malzemeler değildir. Ortalama ihtiyaçları karşılayacak düzeyde standart toplar, dünyanın her yerinde yaygın şekilde ulaşılabilen spor malzemesi mağazalarından rahatlıkla temin edilebilir.

Aynı şekilde, modern dünyada gittikçe yaygınlaşan sokak tesisleri ile birlikte, basketbol oynanabilecek bir saha bulmak da çok zor değildir. Yine genellikle takımlar olmak üzere, bireysel olarak da kimi zaman okulların kapalı salonlarından yararlanmak çoğunlukla mümkündür, hatta bazı okullar bunun için özel kullanım saatleri ayırmakta ve sosyal sorumluklarını bu alanda yerine getirmeye çalışırlar.

Spor kıyafetlere gelince, antrenmanlar ve karşılaşmalar sırasında belirli şekilde forma tercih ediliyor olsa da, bunların çok pahalı kumaşlardan oluşması gerekmemektedir. Elde bulunan kıyafet ve spora uygun ayakkabılarla oynamak en doğrusu olsa da, elde bulunan eşyaların kullanılması da sakıncalı değildir. Yalnızca giyilecek formanın, genellikle rakibin tutup çekmesini engellemek üzere kolsuz olması, sıçrama ve diğer hareketlerde esneklik sağlaması için uzun eşofmanlar yerine kısa ve bol şortlar, son olarak da dengeli şekilde durmaya yetecek spor ayakkabılar kullanılırsa yeterli standart sağlanmış olacaktır.

2. Her An Oynanabilecek Bir Spordur: Basketbol, bilindiği gibi her yerde oynanabilir. Atış yapılabilecek sokak ya da okul sahaları bulunmayan bölgelerde dahi, çember düzeneğinin kurulabileceği ve top sektirmek için yeterli sertlikte zeminler oluşturulabilir. Aynı zamanda, spor yapmak isteyen kişiler ilgili isteklerini yerel yönetimlere ya da yetkili kişilere iletilirse, genellikle bu ihtiyaçları karşılanabilmektedir. Sporcu adaylarının herhangi bir okulun alt yapısında oynamaları ya da özel basketbol okullarına yazılmaları durumunda ise, zaten takım çalışma alanları bulunacağı için böyle bir sorunla yüzleşme ihtimalleri bulunmamaktadır.

3. Hem Bireysel Hem de Farklı Sayıda Oyuncu İçin Uygun Bir Spordur: Basketbolu bu kadar eğlenceli yapan en büyük unsurlardan birisi de, kişi sayısından bağımsız olarak da oynanabilmesidir. Nizami karşılaşmalarda beşer kişilik takımlara ihtiyaç duyulurken, antrenmanlarda ya da sokak basketbolunda tek kişiden, iki ya da üç kişiye veya eşleşme gereği olmadan herkesi kapsayan versiyonlara kadar farklı oyunlar bulunabilir. Genellikle rekabete dayanan spor dallarında asgari iki kişiye gerek duyulur ya da sıra ile oynanacak bazı sporlarda ise rol sırası kişiye tekrar gelene kadar oyun çok sıkıcı bir hal alabilmektedir. Oysa basketbolda, zaten oyunun her anında, topsuz alanda dahi, oyunun her anı hareketli, her dakikası rakiplere karşı hücum ya da savunma taktikleri ile dolu dolu geçmektedir. Bu yüzden basketbol hem çok seçenekli hem de tam zamanlı ve zevkli bir spor dalıdır.

4. Tekniklerinin Öğrenilmesi Kolay Bir Spordur: İlk aşamada top sürmeyi öğrendikten sonra, artık basketbolun diğer teknikleri öğrenilmeye hazırdır. Sadece bir süre izleyerek top sürmenin temel mantığına hakim olunabilir. Elbette ilk seferde mükemmel top sürme manevraları yapmak mümkün olmasa da, en azından diğer tüm hareketler için ilk adım atılmış sayılabilir. Diğer aşamalarda, şut atma denemeleri, top sürerken yapılacak eş zamanlı manevralar ya da rakiplerden sıyrılma gibi daha ayrıntılı çalışmalar gelecektir. Basketbol kuralları net ve teknikleri çok farklı şekillerde kullanılabilen bir spordur. Doğru ve sürekli çalışma ile temel tekniklerden çok ileri derecelerde, yapılması zor basketbol figürlerine kadar birçok hareket öğrenilebilir.

5. Kuralları Basit Olan Bir Spordur: Genel hatları ile temel top sürme ve şut manevraları üzerine inşa edilen bir spor olan basketbol, rekabete dayalı olmasına rağmen kesinlikle rakibe zarar verici hareketlerden sakınılmayı gerektirir. Basketbol oynayan herkesin fiziksel sağlığını ve oyunun ahengini korumak için gerekli olan sportmenlik kuralları ihlal edildiğinde oyuncular ya da takımları ciddi yaptırımlarla karşılaşabilirler.

6. Kursları ya da Okulları Yaygın Olan Bir Spordur: Gittikçe artan popülarite ile birlikte, her geçen gün ulaşılabilecek basketbol kursları sayısı artmıştır. Ayrıca genellikle okulların spor dersi programlarında mutlaka bahsi geçen, temel eğitimi verilen ve çoğunlukla okul takımları bulunan en bilindik spor dallarından birisi basketboldur.

7. Dünya Çapında Takip Edilen Bir Spordur: Heyecanı ve düzenlenen olağanüstü organizasyonlarının eğlencesi sayesinde, tüm dünya çapında bazı ligler, özel turnuvalar, ünlü şampiyonalar milyonlarca basketbol seyircisi tarafından çok sevilerek takip edilir. İlk akla gelen profesyonel basketbol öğelerinden bazıları ise, NBA, WNBA, kolej basketbolu, NCAA, olimpiyatlar ve her ülke bünyesinde bulunan ulusal liglerdir. Basketbolu severek oynayan kişi sayısından daha fazla, büyük bir dikkatle yıllardır her gelişmeyi takip eden çok geniş bir taraftar kitlesi bulunmaktadır.

8. Basketbol Çok Eğlenceli Bir Spordur: Basketbolun kişisel gelişimde sosyalleşme adına sahip olduğu önemden sık sık bahsedilir. Sadece sokakta ya da sahada oynayarak elde edilen sosyal çevre değil, küçük çaplı yerel şampiyonalardan devasa organizasyonlara kadar birçok alanda sadece izleyici olmak bile yeni bir arkadaş çevresi edinmek için oldukça önemli bir basamaktır. Özellikle küçük yaşta devam edilen bir spor okulu ya da öğrenim görülen okulun takımında yer alarak basketbola devam etmek, erken yaşta takım bilinci ve ekip sorumluluğunu çocuğa aşılayan büyük unsurlardan bir tanesidir.