BASKETBOLUN 8 KURALI

blog yazısı ekle !

BASKETBOLUN 8 KURALI

Tüm spor dallarında olduğu gibi basketbol sporunu yaparken de uygulanması gereken kurallar bulunmaktadır. Çocukların gelişimine büyük fayda sağlayan basketbol sporuna çocukları yönlendirmek, gelişimleri açısından da önemlidir. Ankara gibi büyük şehirlerde çocuklarınıza uygun basketbol kurslarını araştırarak, size en uygun olan alternatifi değerlendirebilirsiniz.Bu yazımızda basketbolun 8 kuralı ve bu kurallar hakkında detaylı bilgilere yer vereceğiz.

Ankara'daki tüm Basketbol Kursları için tıklayınız
Ankara Basketbol Kursu

1.Basketbol iki hakemin yönettiği müsabakalardan oluşmaktadır. Sahayı seçme hakkı misafir takıma aittir. Saha değişimi de her devrede gerçekleştirilir.

2.Çemberden ya da potadan dönen top, hakem tarafından durdurulmadığı sürece oyuna devam edilir. Ayrıca topun oyun çizgisine değmeden havadan çizgi dışına çıkması halinde oyuncu da çizgilerle temas etmeden havadan topu çevirebilir ve bu şekilde oyun devam eder.

3.Oyunun zamanı ya da oyun, sayı atışlarından sonra ve hakemin düdük çalmasıyla durur. Oyunun ve zamanın yeniden başlaması, sayı kaybeden takımın topu, potanın gerisinde bulunan çizginin arkasından oyuna dahil etmesiyle gerçekleşir. Oyun sırasında farklı durumlarda ise top, hakemin belirlediği yerlerden oyuna sokulur.

4.Oyuncuların oyundan çıktıktan sonra oyuna tekrar devam etmeleri için faul haklarının bitmemiş olması gerekmektedir. Bir takımda toplam 5 kişi bulunur. Bunlardan iki tanesi savunma, iki tanesi hücum, bir kişide ortada post oyuncusu olarak bulunurlar.

5.Beş kere faul alan oyuncu oyun dışında kalarak, o maç süresince de tekrar oyuna giremez. Takım faullerini ise, oyuncuların bireysel yaptıkları faul sayılarının toplamı belirler.

6.Bir takımın faul sayısı, dört takım faulüne ulaştığında, maç esnasında yapılan her faul karşılığında serbest atış hakkı karşı takıma geçer.

7.Oyuncular, bireysel kural ihlallerinde ve faul yapıldığı zamanlar olmak üzere iki durumda cezalandırılmaktadırlar. Kural ihlalinin gerçekleşmesi halinde karşı takım top kullanma hakkını kazanır. Bireysel kural ihlallerinde de faul cezasının yanında rakibe faulün yapıldığı yerde göz önünde bulundurularak, topu yandan oyuna sokma hakkı verilmektedir.

8.Kavga, küfür gibi sportmenliğe yakışmayan her türlü davranışın cezası da Turnuva'dan ihraç edilmektir. Turnuıva dan ihraç edilen takım hükmen mağlup kabul edilir.