BASKETBOLUN ÇOCUKLAR İÇİN 10 FAYDASI

blog yazısı ekle !

BASKETBOLUN ÇOCUKLAR İÇİN 10 FAYDASI

Basketbol, çocukların kendi kabiliyetlerini fark ederek başkalarının yetenekleriyle kendini kıyaslamasına fırsat veren bir takım sporudur. Basketbol ile çocuklar ve gençler sosyal, zihinsel ve psikolojik açılardan hızlı bir gelişim göstermektedir. Ülkemizde başta Ankara olmak üzere her türlü spor dalının öğretildiği spor salonları bulunduğunu hatırlatarak, ebeveynlere çocuklarının sağlıklı bir yaşam sürmeleri için spora teşvik etmelerini öneriyoruz. Basketbolun çocuklar için 10 faydası üzerinde duracağımız bu yazımızda çocuklar için sporun ve basketbolun önemli bir yere sahip olduğu kanısına varacağız.

Ankara'daki tüm Basketbol Kursları için tıklayınız
Ankara Basketbol Kursu

  • 1.Bu spor türü sadece sağlığı güçlendirmek ya da korumak amacıyla yapılan bir spor değildir. Aynı zamanda duygusal geriliminin ve bedensel enerjinin boşaltılmasına yardımcı olarak, tedavi görevi de görmektedir. 6 yaşındaki bir çocuk basketbol ile kendi kabiliyetinin farkına varırken, akranlarının performanslarıyla da karşılaştırmalar ve değerlendirmeler yapmayı öğrenir
  • 2.Basketbol sporu bilhassa ergenlik döneminde artışa geçen bedensel enerjinin uygun bir şekilde kanalize edilmesinde etkilidir. Sosyalleşmeyi ve toplumla bütünleşmeyi başarmış kişilerin oluşmasına da yardımcıdır.
  • 3.Ayrıca sporun ve dolayısı ile basketbol yakın çevrenin etkilerinden kaynaklanan davranış ve uyum bozukluklarının giderilmesinde de oldukça etkili bir payo bulunmaktadır. Spor yapan çocuk, gerilimden uzaklaşarak, boşalım sürecine girer ve sonucunda büyük bir rahatlık hisseder.
  • 4.Ayrıca basketbol sporu yapan çocukların iletişim yetenekleri gelişmeye devam eder.
  • 5.Basketbolun bir takım olması dolayısı ile çocuklarda yardımlaşma ve paylaşma duygusu da gelişir.
  • 6.Oyun esnasında strateji üretmek ve nasıl bir oyun oynayacağına karar vererek,b problem çözme kabiliyetini de geliştirir. Bütün bu öğrenilen her şey gerçek hayatta da çocukların daha hızlı ve pratik olarak olayların üstesinden gelmesini sağlamaktadır.
  • 7.Çocuklar gerek antrenmanlar da gerekse basketbolun temel hareketlerinin uygulaması esnasında kurallara uymayı ve disiplini idrak ederler.
  • 8.İletişim noktasında ise aile dışındaki birçok kişi ile de bağlantı kurulur. Kararlılık, öz güven ve liderlik yetenekleri gelişme gösterir.
  • 9.Koordinasyon ve sportif yetenekleri de ciddi ölçüde gelişme göstermektedir. Aynı zamanda kemik ve kaslarında güçlenmesine de fayda sağlamaktadır.
  • 10.Takım ruhu kazandıran basketbol ile çocuklar ortak çalışmalarda kurallara riayet ederek, ortama göre davranmayı kavrayarak, iş birliği içerisinde hareket etmeyi kavrarlar.