BASKETBOLUN KAS GELİŞİMİNE FAYDALARI

blog yazısı ekle !

BASKETBOLUN KAS GELİŞİMİNE FAYDALARI

Basketbolun toplum içerisinde en çok bilinen faydası boy uzatmaya yardımcı olmasıdır. Birçok çocuk ve aile özellikle çocuklarının boylarının uzaması için onları basketbola yönlendirmektedir. Peki basketbolun kas gelişimine olan faydaları nelerdir. Ailelerin çocuklarını boylarını uzatmak için basketbola göndermesi doğru olur mu?

Ankara'daki tüm Basketbol Kursları için tıklayınız
Ankara Basketbol Kursu

Basketbol bütün vücudun birlikte çalıştığı sporlardandır. Özellikle kas ve iskelet sistemi basketbolun faydalarından en çok etkilenenlerdir. Gelişme döneminde basketbol oynamaya başlayan bir çocuk yaşıtlarına göre daha güçlü ve daha sağlıklı bir kas sistemine sahip olur. Herhangi bir düşme durumunda kolay kolay kemikleri zarar görmez. Kas ve iskelet sistemi geliştiği için burkulma, kırılma gibi riskler daha da azalır.Sürekli olarak hareket ettirilen el ve ayak kasları gelişerek çocuğun hızlı hareket etmesine yardımcı olur. Kemik yapısı gelişen çocuk da daha çevik ve hızlı olur. El ve ayak koordinasyonunu kolaylıkla sağlar.

Basketbol bütün iskelet yapısı çalıştırdığı için kaslar daha da gelişir ve uzamaya başlar. Sürekli olarak zıplama, kollarını havaya kaldırma gibi hareketler çocuğun boyunun uzamasına yardımcı olur. Çocuğun aile bireylerinin boylar kısa da olsa basketbol oynayan çocuğun kas ve kemik yapısı geliştiği için boyu aile bireylerinden daha da uzun olur. Hatta yaşıtlarının boylarından bile daha uzun olur. Basketbolun kas gelişimine olan faydalarını arttırmak için düzenli ve sağlıklı olarak beslenmekde gerekir. Sağlıklı beslenmeyen birey basketbol oynamak için gereken enerjiyi toparlayamaz. Basketbol oynamakta zorlanır ve yorulur. Kasların gelişmesi için yeterli olan besinleri vücudun alması gerekir. Özellikle sağlıklı olan besinlerin düzenli olarak tüketilmesi enerji miktarını da arttırır. Enerji miktarı arttıkça çocuk kendini daha zinde hisseder.Basketbol başlı başına kas gelişimine fayda sağlayan en güzel sporlardandır. Basketbol oynamak isteyen bir kişi doğru yönlendirmelerle ve aldığı eğitimle hem kendini basketbolda geliştirir hem de daha sağlıklı bir kemik yapısına sahip olur. Artık parklarda bile basketbol sahaları var. Özellikle Ankara gibi şehirlerde basketbol sahaları her yerde bulunmaktadır. Buralarda düzenli olarak basketbol oynanabilir. Ama gelişme çağında olan veya basketbola yeni başlayan kişilerin öncelikle bir uzmanla, basketbol oynamaya çok daha elverişli bir ortamda çalışmaları onlar için daha faydalı olur.