BASKETBOLUN VÜCUDA 10 FAYDASI

blog yazısı ekle !

BASKETBOLUN VÜCUDA 10 FAYDASI

Basketbol en sevilen spor dalları arasında bulunan ve boy uzatmaya olan katkısından dolayı da küçük yaşlardan itibaren yapılan bir spor dalıdır. Basketbolun fiziksel gelişimin yanı sıra sosyalleşmeye olan katkısı da tartışılamaz. Ancak bu sevilen spor dalının faydaları sadece bunlarla da sınırlı kalmamaktadır. Ülkemizin her yerinde bilhassa Ankara başta olmak üzere basketbol sporunun profesyonel ya da amatörce yapılabileceği alanlar bulunmaktadır. Düzenli olarak basketbol oynamanın daha pek çok faydası bulunmaktadır. Bu yazımızda basketbolun vücuda 10 faydası nedir? Bu sorunun cevabını yazacağız.

Ankara'daki tüm Basketbol Kursları için tıklayınız
Ankara Basketbol Kursu  • 1.Basketbol oynarken seri bir şekilde hareket edildiğinden ciddi anlamda efor sarf edilmektedir. Bu durumda kalp ritminin hızını artırarak yağ yakımının da hızlanmasına sebep olur. Yapılan hesaplamalara göre yaklaşık olarak bir saat basketbol oynandığında 600-750 arasında kalori yakıldığı görülmüştür.
  • 2.Spor salonlarında düzenli olarak ağırlık çalışmak kasları geliştirse de oldukça zahmetlidir. Aynı sonucu basketbol oynayarak hem de eğlenceli bir şekilde de elde etmek mümkündür. Çünkü basketbol kas gelişimine büyük etki eden bir spor dalıdır. Basketbol oyunu esnasında hemen hemen tüm kaslar çalışır. Pas verme, top sektirme gibi hareketler kol kaslarını güçlendirirken, koşma ve zıplama gibi hareketlerde bacak kaslarının gelişmesine yardımcı olur.
  • 3.Basketbol her ne kadar eğlenceli bir spor olsa da aynı zamanda da zorlu ve sert bir spordur. Oyun sırasında devamlı top sürmek, koşmak gibi hareketler kondisyonun gelişmesinde önemli bir yere sahiptir. Düzenli bir şekilde basketbol oynamak, fiziksel gelişimin artmasına sebep olur. Bu durum ise kişinin oyunlar sırasında güçlendiğini ve başarılı olduğunu fark etmesine neden olur.
  • 4.Basketbol oyunu esnasında yapılan top sürme, pas verme ve zıplama gibi hareketler zaman içerisinde kişinin daha hızlı, çevik ve esnek olmasını sağlar.
  • 5.Basketbolun yararlarından bir diğeri de kişiye kazandırdığı takım ruhudur. Başarılı bir basketbolcu olmak için takım arkadaşlarıyla doğru şekilde koordine olup, uyum içinde hareket etmek gerekir. Bu durum takımın oyunları kazanmasında da oldukça etkilidir.
  • 6.Basketbol sporunun düzenli bir şekilde oynanması disiplin gücünün de artmasında etkilidir. Başarıyı yakalamanın altın kuralı da disiplinli bir çalışmayı gerektirmektedir.
  • 7.Basketbolun fiziksel gelişime sağladığı katkıların yanında öz güven oluşmasına da yardımcı olur. Kişinin kendine duyduğu güvenin artması başarıyı da beraberinde getirecektir.
  • 8.Basketbol sırasında yapılan manevralar ve antrenmanlar kişinin en üst seviyede kalp kası kuvvetini yakalaması sağlar. İlerleyen yaşlarda kalp krizi ya da damar tıkanıklığı gibi önemli hastalıklara karşı da ciddi koruma sağlayan bir spor dalıdır.
  • 9.Basketbol göz ve el koordinasyonlarının gelişmesine ve mekansal farkındalıkla birlikte ve zihin dengesi gibi yetilerin gelişmesine de etki etmektedir. Bedenin kontrolünü gerçekleştiren beyin, bulunduğu mekanın farkındalığı ile gerektiği şekilde refleks geliştirmektedir.
  • 10.Sıçrama setlerinin bilinçli olarak gerçekleştirilmesi de kemik sağlığına ciddi derecede fayda sağlar.Düzenli ve açık havada yapılan fiziksel aktiviteler, kemik kalitesini de olumlu bir biçimde etkilemektedir.