BASKETBOLUN YARARLARI

blog yazısı ekle !

BASKETBOLUN YARARLARI

Uygulayıcılarının erkek ya da kadın olması fark etmeksizin, her yaştan, her beceri düzeyinde ve her mevsimde oynanabilecek en eğlenceli sporlardan birisi sorulacak olsa, gelen cevaplardan birçoğu kuşkusuz basketbol hakkında olacaktır. Sahaya çıkıldığı andan itibaren adeta bir fiziksel ve zihinsel terapi haline gelen bu heyecanlı sporun sağlığa olan faydaları 6 maddede özetlenebilir.

Ankara'daki tüm Basketbol Kursları için tıklayınız
Ankara Basketbol


1. Dayanıklılık: Her yüksek tempolu spor dalında olduğu gibi, basketbol da yüksek kardiyovasküler beceri gerektiren ve bu konudaki kişisel standartları ileriye taşıyan bir disiplindir. Koşma, sıçrama, top sürme ve tüm vücut çalıştıran kapsamlı teknikleri ile sağlığın korunması konusunda güçlü bir yardımcı olan basketbol, aerobik kapasite, enerji seviyesi, metabolizma hızı ve gücü gibi konularda sporculara beklenenden çok daha fazla yardımcı olabilir.

2. Motor Kontrol: Fiziksel ve zihinsel kontrol becerisi kendiliğinden meydana gelebileceği gibi, genellikle belirli bir düzeye ulaşması için bazı çalışmalar gerekir. Hızlı bir şekilde paslaşma ya da koşma gibi hareketler iyi bir programla harmanlandığı zaman, koşullar karşısında kendiliğinden gelişecek kontrol yeteneğini de geliştirecektir. Örneğin top sürme teknikleri, basketbol çalışan çocuklarda kas kuvvetini geliştirirken aynı zamanda vücut pozisyonlarını istedikleri şekilde kontrol ederek paslaşma ya da şut gibi farklı pozisyonlarda karar verebilme iradesini ilerletmeye yardımcı olur.

3. Ayak Dengesi: Arkadan perdeleme, ileri adım, sıçrama manevrası, çok yönlü koşular ya da dönüş içeren teknikler gibi tüm çalışmalar, bacak tarafındaki kasların esnemesine ve kuvvetlenmesine, dolayısıyla denge sağlamak konusunda gelişmeye yardımcı olur. Blok, pas, top çalma ya da koşu gibi özellikle ayak bileği gücü ve dengesi gerektiren manevralar, çocuklar için en iyi şekilde organize edildiği takdirde çok hızlı bir şekilde gözle görülür farklara neden olabilir. Zaten genellikle topla yapılan sporlar çocukların dengelerini geliştirmeleri ve dolayısıyla denge problemine bağlı sakatlıkların önüne geçmeleri bakımından da çok önemli yararlar sunmaktadır.

4. Koordinasyon: Diğer tüm takım sporlarında olduğu gibi, basketbol da üst beden koordinasyonu, tüm vücut koordinasyonu ya da el-göz koordinasyonu gibi becerilerin gelişimi temeline dayanmaktadır. Top sürme, rakibi yakalama ya da engelleme, sahaya hakimiyet ve topu takip etme gibi hızlı reaksiyonlar gerektiren manevralar da bu konunun önemi göz ardı edilemez. Aynı zamanda bu ilerlemenin doğal bir hale gelebilmesi için, vücut kondisyonunun belirli bir seviyede tutulması ve ayrıntılı teknikler gerektiren bu hareketlerin düzenli bir şekilde çalışılması mutlak bir şart olarak öne sürülebilir.

5. Çeviklik: Basketbol, tüm sporcuların saha üzerinde çok hızlı düşünmesini gerektiren, rekabete dayanan karşılaşmalarda hızlı reaksiyon geliştirebilmeleri ve buna bağlı olarak ani momentum ve yön değişimlerine hazırlıklı olmalarını gerektiren zorlu bir branştır. Özellikle genç yaştaki basketbolcular, fiziksel tekniklere ek olarak manevraların gerektireceği zihin disiplinini de sağlayabilmelidirler. Karşılaşılacak ve artık üstesinden gelinmeye başlanacak her teknik adım, sporcunun dayanıklılığını arttırarak, saha üzerinde daha güçlü bir şekilde kalmasına yardımcı olacaktır.

6. Sosyal Beceriler: Takım halinde gerçekleştirilen sporların, basketbol gibi zorlu bir disiplin dalı, diğer takım arkadaşları ile üst düzey iletişimi gerektirmektedir. Özellikle genç yaşta bu spora başlayan çocuklar, erken zamanlarda takım atmosferini, diğer arkadaşlarına dikkat etmeyi, paylaşmayı ve birliktelik sorumluluğunu mümkün olan en kısa zamanda öğrenmiş olacaklardır. Aynı zamanda sonraki yaşamlarında, farklı dönemlerde yüz yüze gelecekleri sosyal problemlerle yüzleşme sorumluluğundan kaçınmamalarının temelleri yine bu dönemde atılacaktır. Şahsi başarı için cimri bir şekilde oynamak yerine, ortak bir hedef için her şeyi olduğu gibi gerekirse skoru ve başarıyı da takım arkadaşları ile paylaşma çabaları, bu dönemde edinilebilecek en değerli kazanım olmaktadır.