ÇOCUK GELİŞİMİNDE BASKETBOLUN ÖNEMİ

blog yazısı ekle !

ÇOCUK GELİŞİMİNDE BASKETBOLUN ÖNEMİ

Çocukların fiziksel, ruhsal ve sosyal açıdan gelişimlerinde sporun oldukça büyük ölçüde etkisi bulunmaktadır. Basketbol, çocukların bilhassa fiziksel gelişimlerinin hızlanmasında önemli bir yere sahiptir. Ayrıca basketbolun bir takım sporu olması da çocukların ilgisini çekmesinde etkilidir. Çocukların sosyal, aktif ve dışa dönük gelişimlerinde herhangi bir spor dalıyla ilgilenmesinin rolü büyüktür. Basketbol sporu Ankara başta olsa da tüm ülkemizde de yaygın olarak yapılan bir spor dalıdır.

Ankara'daki tüm Basketbol Kursları için tıklayınız
Ankara Basketbol Kursu

Basketbol sporu bir takım sporu olduğundan çocukların oyun içinde arkadaşlarıyla temas halinde olmaları, rekabet, yarış ve uyum içerisinde başarının tadına varılması yönüyle de değerli bir spordur. Basketbolda sadece bireysel başarı değil aynı zamanda takım ruhuyla hareket etme ve başarmanın da büyük önemi vardır. Çocuklar bu şekilde bir gruba ait olmanın ciddiyet ve önemini de idrak etmektedirler. Basketbol sporu, fiziksel gelişimi hızlandırmasının yanında zeka gelişimine de olumlu etkileri bulunmaktadır. Oyun sırasında pasları isabetli atması, hamlelerin en doğru şekilde hesaplanabilmesi ve takım ruhuna uygun ve etkin bir performans sergileme gayreti duygusal zeka ve kinetik zeka gelişimlerinde önemlidir. Fiziksel açıdan basketbolun olumlu etkilerine gelince, bacak ve kol kaslarının güçlenmesinde ve aynı zamanda da uzamasında etkili olduğunu görmekteyiz. Basketbol sporunu hafta içerisinde bir saatten iki ya da üç gün yapmanın yanında dengeli ve doğru beslenmeye özen gösterildiğinde fiziksel büyümeleri genetik yolun üzerinde bir gelişim göstermektedir. Çocukların kas-iskelet sistemlerinin hızlı bir biçimde büyümesinde erken yaşta basketbol sporu ile ilgilenmenin etkisi bulunmaktadır. Mesela, orta boylu bir aileye sahip olan bir çocuk, erken dönemlerde basketbol sporu ile ilgilenir ve doğru şekilde de beslenirse, ailenin boy ortalamalarını geçecek seviyede bir gelişim gösterebilmektedir.

Çocuk gelişiminde basketbolun önemi sadece fiziksel değil, çocukların kişilik özelliklerine de ciddi faydalar sağlamaktadır. Diğer spor dallarında olduğu gibi basketbol sporunun da kendine has teknikleri ve kuralları bulunmaktadır. Bu kural ve teknikleri yerine getiren çocukların zamanı doğru kullanma, öz disiplin ve kendine ait olan alanı kontrol altına alma gibi pek çok yönden de başarı yakalamaları söz konusudur. Zamanında antrenmana gitmek, oyuna zamanında başlamak, takım arkadaşlarını desteklemek, iş birliği ile hareket etmek basketbol sporu ile ilgilenenlerin en temel kazançlarındandır. Bütün bu kazanımların yanı sıra yenilgi ve rekabetle baş etme, daha iyisine ulaşma için gayret gösterme, pes etmeyip hedefine ulaşmak için çaba gösterme gibi olumlu davranışlar, gerçek hayatlarının da pek çok bölümünde de başarılı olmalarına yardımcı olacaktır.