ÇOCUKLARIN BASKETBOLLA İLGİLENMESİ İÇİN

blog yazısı ekle !

ÇOCUKLARIN BASKETBOLLA İLGİLENMESİ İÇİN

Çocuklarının basketbolla ilgilenmesi isteyen ebeveynler için, en güzel ve eğlenceli yöntem onlara katılmak ve basketbolu ortak bir eğlence aracı haline getirmektir. Çocuklarıyla birlikte bu oyunu oynamak için, aile büyüğü her türlü şansı kullanabilir. Örneğin mahallenin çocukları arasında kurulan amatör bir arkadaş takımına antrenörlük yapabilir ya da çocuğun katıldığı bir okul ya da kulüp takımı varsa, maçlarını takip edebilir.

Ankara'daki tüm Basketbol Kursları için tıklayınız
Ankara Basketbol


Aynı zamanda, rastgele bir saha üzerinde, çocuklarla birlikte basketbol egzersizleri yapmak da oldukça keyifli bir yöntem olacaktır. Arkadaşları ya da kardeşleri ile birlikte katılabileceği, şut çalışmaları, birebir egzersizler ya da top sürme antrenmanları, açık havada ya da kapalı bir salonda gerçekleştirilebilecek önemli basketbol saatleri haline gelebilir.

Bir ebeveyn için, saha üzerinde geçirilecek bu serbest zaman, çocuklarla yapılabilecek eğlenceli bir aktivite olarak kalabilir; ancak, bazı çocuklar için, basketbolun büyülü dünyasına olabilecek en iyi şekliyle böyle bir başlangıç yapmış olmak, profesyonel basketbola dair ciddi bazı hedefler belirlemesine neden olabilir. Ebeveynlerin çocukları ile birlikte yer alacakları böyle ortak bir spor çalışması, ne kadar erken gerçekleştirilirse, her iki taraf için hem eğlencesi hem de doğuracağı olumlu sonuçlar bakımından oldukça tatmin edici bir boyuta ulaşma şansı da o kadar artmış olur.

Çocuklar İçin Eğlenceli Basketbol

Gençler için basketbolu çekici hale getirecek en önemli etken, bu spordaki eğlencenin açığa çıkarılmış olmasıdır. Bunun anlamı, karşılaşmaların zorluğu, çekişmeler, zaferler ya da mağlubiyetler ya da sahadaki baskı gibi birçok konu başlığının ilk aşamadan vurgulanacak temel esaslar olmadığıdır. Çocuklar için basketbol dünyası içinde, sahada ayakta kalabilen herkes bir kazanan olmalıdır. Başlangıç seviyesindeki bir basketbol oyuncusu için temel mantık bu kuvvetli dürtü olmalıdır.

Çocuklar için basketbol aktivitesi oluşturacak ebeveynler için, birkaç olmazsa olmaz kural kullanışlı olabilir:

 • Çocuğun eğlencesinden rol çalmamak: Sahadaki zaman, basketbolcu adayının parlayacağı en kıymetli anlardır. Kendi amaçlarını, oyun stilini ve hatta kimi zaman da kurallarını belirleyeceği alandır, basketbol sahası. Bu durumda, öncelikle çocuğun saha içerisinde "kendisi" olabilmesine izin verilmeli, kimi zaman rahatça oyununu ve oyuncu kimliğini sergilemesine imkan tanınmalıdır.

 • Çocuğun iyi oynaması ya da kuralları takip etmesi için baskı kurmamak: Tüm çocuklar, fiziksel ve zihinsel yeteneklerini kendi yöntemleri ile ve kendilerine özgü bir hızda geliştireceklerdir. Öncelikle, tüm diğer alanlarda olduğu gibi basketbolda da, işlerin belirli bir doğal süreç içerisinde yürüyeceğini kabul etmek gerekir. Temel fiziksel becerilerin gün yüzüne çıkması ve sahada olan bitenlerin gerçekten farkına varabilmek için, çocuklar zamana ve pratiğe ihtiyaç duyacaklardır. Ebeveynler, yeni adım atılan farklı bir dünyada, çocuğun hakimiyet kurmasını ve her adımı doğru atmasını beklememelidirler.

 • Hatalar ve kaçırılan fırsatlar üzerinde fazla durmamak: Sahadaki önemli bir fırsattan faydalanmaya çalışmak ya da oyunu kuralına göre oynamak, önemli ancak üzerinde takılı kalınmaması gereken bir noktadır. Çocuklar kimi zaman aynı hataları tekrarlayacak olsalar bile, zaman içerisinde elde edilecek olan birikimin faydası, bu süreçte kaybedilmiş gibi görünen zamanı fazlası ile onarmış olacaktır.

 • Başarıları kutlamayı ihmal etmemek: Saha üzerinde elde edilmiş olan bir isabetli sayı, takım arkadaşları ile iyi bir işbirliği ya da başarılı bir savunma hamlesi gibi bazı ufak ama genç oyuncu için son derece önemli anlar atlanmamalıdır. Bu küçük mutluluklar mutlaka paylaşılmalı ve oyun içerisinde çocuklara bu anların tadını çıkarmaları için fırsat tanınmalıdır. Böylelikle basketbolun eğlenceli yönü, kendiliğinden genç sporcu adaylarının ilgisini çekmiş olur.

Antrenmanlara Katılım ve Çocuğu Teşvik Etmek

Genç oyuncuların ebeveynleri, çocuklarının böylesi fiziksel aktivitelerini mümkün olduğunca teşvik etmelidirler ve mümkünse katılım göstermelidirler. Bir topun sürülmesi, potayı hedefleyen bir şut atışı ya da arkadaşlarının etrafında dolaşmak bile kimi zaman, çalışmalar esnasında en büyük dayanak olarak, çocuğun performansını olumlu yönde etkileyebilir. Basketbol topu ile daha fazla buluşmaya başladığı zaman, bu spora olan sevgi de aynı hızla artmaya başlayacaktır.

Çocukla birlikte pratik yapmak, mücadelenin bir kısmıdır. Oyun hakkında sorular sormak, yardıma ihtiyacı olup olmadığını belirlemek, performansını takdir etmek ya da anlatmak istediği çalışma sürecini keyifle dinleyerek, çocuğa ilgi ile takip edildiğini hissettirmek oldukça değerli girişimlerdir. Bununla birlikte, basketbolu sevmesi ya da oynaması için kesinlikle, çocuklar zorlanmamalıdır; ilgisi varsa teşvik edilip sevdirmek için çaba gösterilebilir ancak kati surette ilgi duymadığı bir alanda çocukları zorlamak oldukça yersiz bir davranış olacaktır.

Ekipman Desteği Sağlamak

Çocuğa hediye edilebilecek güzel bir basketbol topu ya da portatif bir pota ile, genç oyuncu adayı idmanları için çok daha fazla yer seçeneği elde edecektir. Her yerde kolaylıkla bulunabilecek ve ekonomik olarak uç sınırlarda olmayan bazı diğer basketbol ekipmanları da;

 • Basketbol ayakkabıları,

 • Basit bir ilk yardım çantası

 • Kullanışlı bir idman forması

 • Yara bantları

 • Eklemler için bandajlar

 • Atlama ipi

 • Diz ve dirsek koruyucular

olarak sıralanabilir.

Günümüzde oldukça popüler hale gelmiş basketbolun, böylesi ekipmanları için artık çoğu mağazada oldukça uygun fiyata çok çeşitli alternatifler sunulmaktadır. Pahalı olmayan birkaç küçük ekipman desteği, genç ve hevesli sporcu adayı için oldukça kıymetli hediyeler olacaktır.

Oyunu Öğrenmek

Daha önce basketbolla tanışmamış aile bireyleri için, basketbolu öğrenmeye başlamak ve çocuğun karşılaşacağı olası zorluklarla yüzleşerek empati geliştirmek iyi bir takım arkadaşı olacak ebeveynlerin en değerli özelliklerinden birisidir. Kimi aileler çocuğun karşılaşacağı zorlukları iyi bildikleri için takip ettikleri basketbol teşvik yöntemlerinde başarılı olurlarken, bazı ailelerin bu süreçte olumsuz etkiye sahip olmasının temel nedeni budur. Genç oyuncuların, sorunlarını tanıyan ve onlarla yüzleşen aile büyüklerinin çabalarını görmesi ve bunun farkına varması, saha üzerindeki gayreti arttıracak önemli bir itici güç olabilir.

Fiziksel yeterlilik dolayısıyla, basketbol aktif olarak oynanamıyorsa bile, hakkında bir şeyler okumak ya da profesyonel karşılaşmaları takip etmek bile oldukça büyük bir gelişme nedenidir. Ayrıca, ebeveynin hevesi ve çabasının çocuk tarafından fark edilmesini de sağlar. Temel kurallardan bahsedilen yazıların okunması, kimi zaman çocuklarla paylaşılması, basketbol sevgisinin önemli bir ortak ürünü olacaktır.

Birlikte Maç İzlemek

Fiziksel aktivitenin sürdüğü anlar, genç sporcunun hafızasında kaydedilecek yeni yeni anılar olacaktır. İmkan bulunan durumlarda, çocuklarla birlikte ebeveynlerin bir basketbol maçına gitmeleri ya da profesyonel ligleri birlikte televizyondan takip etmenin zevki, basketbolcu adayları için bir diğer önemli itici güç kaynağıdır.

" Profesyonel sporcuların rol model olması gerektiğine inanmıyorum. Ben, ebeveynlerin rol model olması gerektiğine inanıyorum." Charles Barkley

(Hall Of Fame Üyesi, NBA Oyuncusu)

Özellikle, üst düzey efor gerektiren ve deneyimli oyuncuların birbirinden güzel performanslar sergilediği ligleri takip etmek, çok güzel bir eğlence yöntemidir. Bununla birlikte, kolej basketbolu ya da lise basketbolu düzeyindeki oyunlar, manevraların daha rahat takip edilebileceği alanlardır. İyi oynanan bir kolej basketbolu karşılaşması, çocuğun gelişim düzeyine daha yakın bir dünyada yer alır.

Çocukların Oyunlarına Katılmak

Özellikle bir takımda yer alan çocukların, ebeveynleri tarafından izlenmesi, maçlarının takip edilmesi çok önemli bir görevdir. Aynı zamanda, çocukların ve ailelerin hem kendi içlerinde hem de birbirleri ile olan iletişimlerini geliştiren en önemli sosyal unsurlardan birisidir.

İlk gününden çok daha sonraki günlerine kadar azimle izlenen, takdir edilen, çabası paylaşılan bir çocuğun basketbolu sevmemesi için hiçbir neden yoktur. Ebeveynlerin bu konuda özverili olması ve öncelikle kendilerinin bu süreçten keyif alması en önemli gerekliliktir. Sonrasında, her iki taraf için de, basketbolla daha fazla zaman geçirme isteği, kendiliğinden gelişecektir.