ÇOCUKLARIN GELİŞİMİNDE VOLEYBOLUN ÖNEMİ

blog yazısı ekle !

ÇOCUKLARIN GELİŞİMİNDE VOLEYBOLUN ÖNEMİ

Çocuğunuza hangi spor dalına yönlendireceğiniz konusunda kararsızsanız, voleybol doğru bir tercih olabilir. Spor yapan çocuklar, sağlıklı bir yaşam biçimine sahip olurken aynı zamanda da daha aktif ve dinç bir hayat sürerler. Çocukların gelişiminde voleybolun önemi oldukça fazladır. Dengeli bir vücut gelişiminden, düzenli beslenmeye ve bunların yanı sıra da psikolojik açıdan da pek çok yarar sağlamaktadır.Ankara gibi büyük şehirlerin yanı sıra ülkemizdeki hemen hemen her ilimizde voleybol kurslarına ulaşma imkânına da sahipsiniz.

Ankara'daki tüm Voleybol Kursları için tıklayınız
Ankara Voleybol Kursu
Voleybol oynamak, çocukların fiziksel gelişimlerini olumlu yönde etkilerken aynı zamanda da vücutlarının esneklik kazanmasına olanak sağlamaktadır. Voleybol oynarken vücutta bulunan tüm bölüm kaslarının kullanılması sayesinde dengeli bir vücut gelişimi de gözlemlenmektedir. Ayrıca voleybol oynayan çocuklara diğer spor türlerinde de olduğu gibi küçük yaşlardan başlayarak dengeli ve düzenli beslenme eğitimleri verilmektedir. Sağlıklı ve bilinçli olarak beslenen çocukların, vücutlarında bulunan yağ oranlarında devamlı kontrol altında tutulmaktadır. Bunların yanı sıra voleybolun sosyal ve psikolojik faydaları da saymakla bitmeyecek kadar çoktur. Öncelikle voleybol kesinlikle şiddet unsurundan uzak bir spor dalıdır. Voleybol maçlarının oynandığı sırada rakip takım ile fiziksel etkileşim içerisinde bulunulmaz. Voleybol oyununda çocuklar, iradelerini devreye sokarak, rakipleri üzerinde psikolojik bir güç oluşturarak başarıya ulaşmayı amaçlarlar. Voleybol çocuklarda yardımlaşma duygusunun gelişmesine olanak sağlar. Çünkü oyun esnasında kesinlikle paslaşma vardır. Rakip takıma karşı başarı sağlayabilmek için takım içerisindeki arkadaşlarına ihtiyaç duyar. Ayrıca voleybol çocuklara zamanı en doğru ve en verimli şekilde kullanmayı da öğretir. Kısa ve uzun vadeli hedeflerin belirlenmesinin ardından bu hedeflere ulaşabilmek için yöntem üretip, geliştirmeyi öğretmektedir. Bu durumda çocukların gerçek hayatlarında da planlı olmalarını ve zamanı verimli kullanmayı öğretmektedir.

Çocukların güçlü taraflarının açığa çıkmasında da voleybolun büyük etkisi vardır. Bir takım sporu olan voleybol, lidere uymanın önemini idrak eder. Bir başka faydası da lider ruhlu kişiliklerin erken yaşlarda bu özelliklerini fark ederek, açığa çıkarmasına olanak sağlamasıdır. Sorumluluk duygularının erken yaşta gelişmesinde de voleybolun katkısı büyüktür. Sorumluluklarını fark edip, yerine getirme becerisini kazandırır. Voleybolun bir diğer faydası da arkadaşlık ilişkilerinin güçlenmesine vesile olmasıdır. Bu durum da çocukları sosyalleştirerek, aktif bir hayat sürmelerine sebep olur.