COMBO FORVET

blog yazısı ekle !

COMBO FORVET

Türkçede tam olarak karşılığı bulunmayan bu ara mevki, kelime anlamı olarak değerlendirdiğinde esnek, değiştirilebilir, genişletilebilir pozisyon olarak kabul edilebilir. Basketbolda bir stretch four ya da cornerman olarak tabir edilen oyuncu, hem uzun forvet hem de kısa forvet olarak görev yapmaktadır. Burada esnek olarak tabir edilmesinin nedeni, 4 numara olarak bilinen uzun forvet olarak oynamasının yanı sıra, oyuncunun aynı zamanda rakip savunma üzerinde etkili olabileceği mevkilerde de görev alabilmesinden kaynaklanmaktadır. Bu türlü bir kullanım şekli, NBA Ligi'nde son yıllarda keşfedilmiş olan bir (özellikle 1999 – 2000 sezonundan sonra) yenilik olmakla birlikte, small ball gibi yeni taktiklerin hala geliştiriliyor olmasına paralel olarak yenilenme ve gelişim sürecine devam etmektedir.

Ankara'daki tüm Basketbol Kursları için tıklayınız
Ankara BasketbolOyun Stili

Geleneksel olarak, uzun forvetler (PF), ribaund, basket sayısı için gelecek paslar ya da savunma gibi takım gereksinimlerini karşılamak için, boy ve fiziksel dayanıklılık avantajlarını kullanabilecekleri potaya yakın bölgelerde oynamaktadırlar. Bir stretch four ise, uzun forvet ölçülerine sahip olmakla birlikte, özellikle üçlük atışlar konusunda, PF oyunculardan daha gelişmiş bir kabiliyete sahiptirler. Yeteneklerini hücum alanında kullanmak istemeleri durumunda ise, rakip takımın uzun forvetlerini, başarılı bir şekilde savunabilecek kadar fiziksel özellikleri vardır.

Stretch four oyuncusu, taktik olarak karşı takımın savunmasını "esnetmek" amacıyla sahaya sürülebilirler. Bu gibi oyuncuların en büyük özelliklerinden birisi, uzak mesafelerden top alarak şut atabilme şanslarını, yüksek bir başarı yüzdesi ile sayıya dönüştürmeyi başarabilmeleridir. Ayrıca, rakipleri tarafından çekinilecek bu özellikleri sayesinde, özellikle karşı defans sisteminin uzun forvetlerini hedef alandan üzerlerine çekebilmeyi başararak, pivotları ya da diğer takım arkadaşları için skora uzanabilecekleri ya da ribaund toplayabilecekleri temiz koridorlar da açabilirler.

Cornerman

Cornerman genel olarak stretch four pozisyonunun bir karşılığı olarak sıklıkla kullanılıyor olsa da; en geleneksel kullanım şekli olarak takım içerisindeki herhangi bir forvet pozisyonunu üstlenebilen oyuncular için üretilmiş bir terimdir. Bir kısa forvet için gerekli olan özellikleri yeterince iyi değilse, stretch four oyuncusu bu pozisyona kaydırılırken, cornerman ise uzun forvet ya da uzun forvet / pivot olarak görev şansı bulabilmektedir. Tüm forvet pozisyonlarının cornerman olarak kabul edilmemesi gerektiği unutulmamalıdır.

Bazı cornerman oyuncuları, ikisi forvet ve bir diğeri de kişisel özelliklerine göre (örneğin şutör gardlık da dahil olabilecek şekilde) değişen üç farklı pozisyonda da sahaya çıkabilecek özelliklere sahiptir. Bu oyunculara örnek olarak LeBron James ve Paul Pierce gibi isimler gösterilebilirler. Ya da bir başka cornerman ise, hem her iki forvet hem de pivot özelliklerini bünyesinde barındırıyor olabilir. Bu türden basketbolcular ise, genellikle 2,10 mt ya da daha uzun Kevin Garnett, Juwan Howard ve Clifford Robinson gibi oyunculardır. Örneğin, LeBron James gibi oyuncular oyun yönlendirme, top hakimiyeti ya da pas gibi yeteneklerinin yanı sıra, mevki repertuarlarına dördüncü bir özellik olarak, "point forvet (kurucu forvet)" şeklinde ifade edilebilecek bir diğer saha içi mevkiinde de bulundurulabilirler.

Stretch Four / Cornerman Oyuncuları

NBA Ligi'nden örnekler verilecek olursa, Cleveland Cavaliers Takımı'ndan Kevin, Dallas Mavericks'ten Dirk Nowitzki, Miami Heat Takımı'ndan Chris Bosh ve New Orleans Pelicans ekibinden Ryan Anderson isimleri sayılabilir. Çoğu oyuncu, genellikle 2,10 mt.den daha uzun bir boya sahiptirler. Yine Ersan Ilyasova, Mirza Teletovic veLaMarcus Aldridge isimleri de stretch four olarak kabul edilebilecek diğer isimlerdir.

Boyları genellikle 2,0 mt. ve 2,10 mt. arasında değişebilen, uzak mesafelerde etkili şutlar kullanabilen, atletik kısa forvet özelliklerine sahip olan ancak bu pozisyonda sahaya sürülen diğer isimler arasında Rashard Lewis, Derrick Williams, Lamar Odom, Kevin Durant, LeBron James ve Carmelo Anthony sayılabilir.

Elgin Baylor, basketbol tarihi açısından gelmiş geçmiş en iyi cornerman oyunculardan birisi olarak kabul edilir. Yine James Worthy ismi de bu konuda mutlaka belirtilmesi gereken bir diğer önemli basketbolcudur. Tüm bu adlara ek olarak, NBA oyuncularından Al-Farouq Aminu, James Johnson, Matt Barnes, Marcus Morris, Draymond Green, Tobias Harris, Shawn Marion, Paul Pierce, Josh Smith ve Rudy Gay de önemli cornerman oyuncular olarak kabul edilebilirler.

Avrupa Ligi (Euroleague) dahilinde ise, Georgis Printezis ve Victor Khryapa gibi isimler mevcuttur. Kadın basketbolunda ise, Tenesse Lady Vols Takımı'ndan Candace Parker, ekibinin hem pivotu, hem forveti ve hem de gardı olarak listelenerek, bu pozisyonun en önemli örneklerinden birisi haline gelmiştir.

Günümüzde, cornerman mevkii, NBA Ligi'nden daha kısa mesafede üçlük çizgisine sahip olan diğer uluslararası liglerde dahi, alan savunması uygulanan ve üçlük sayıların önemli yer tuttuğu takımlarda da gittikçe önemli bir hal almıştır.