DÖRT SAYILIK OYUN

blog yazısı ekle !

DÖRT SAYILIK OYUN

Basketbolda, birebir Türkçe karşılığı ile "dört sayılık oyun" ya da daha yaygın orijinal kullanımıyla four point play (çoğunlukla four-point olarak arasında tire işareti ile birlikte yazılır) kavramı, karşılaşmalarda çok sıkça görülmeyen bir durumdur. Bir hücum oyuncusu üç sayılık bir atış gerçekleştirdiği sırada, eş zamanlı olarak bir savunma oyuncusu tarafından darbe alarak bu faul sonucunda bir serbest atış hakkı kazanırsa ya da yine iki sayılık bir atışı sırasında alenen, kasten defansif bir faulle karşılaşırsa ve sonucunda iki serbest atış hakkı kazanırsa toplamda dört sayılık bir atış serisi yakalayabildiği için, süreç bu isimle ifade edilmektedir.

Ankara'daki tüm Basketbol Kursları için tıklayınız
Ankara Basketbol


Eğer oyuncu serbest atışlarda isabetli olursa, istatistik hanesine tek bir pozisyonda dört sayı birden eklenmiş olur. Dört sayılık oyun, 1961 – 1963 yılları arasında yer alan kısa ömürlü Amerikan Basketbol Ligi (ABL) oynanırken basketbol dünyasına kazandırılmış bir ifade şeklidir; zaten anılan ligin feshi sonrasında da Amerikan Basketbol Birliği, ABA (American Basketball Association) oyunlarına adapte edilmiştir. "Four-point play" kavramı, NBA tarafından 1979 yılında; FIBA tarafından 1984 yılında; NCAA tarafından 1986 (erkek basketbolu), 1987 (kadın basketbolu); orta dereceli okullar tarafından yine 1987 ve son olarak da WNBA tarafından da 1997 yıllarında tanınmıştır.

Milwaukee Bucks'a karşı oynayan Chicago Bulls Takımı'ndan Sam Smith, 21 Ekim 1979 yılında, NBA Ligi'ndeki ilk dört sayılık oyun kaydına sahiptir. 2 Aralık 2014 tarihinden itibaren, oyuncu Jamal Crawford, 44 sayı ile bu alandaki NBA rekortmenliğini elinde bulundurmaktadır.

Buna benzer bir diğer kavram ise, üç sayılık oyunthree point play şeklindedir.