EGZERSİZ YÖNTEMLERİ

blog yazısı ekle !

EGZERSİZ YÖNTEMLERİ

Hangi egzersiz yöntemini seçmeniz gerektiği konusunda kafa karışıklığı yaşayabilirsiniz. Öncelikle karar vermeniz gereken ne için egzersiz yapacağınız olmalıdır. Eğer buna karar verirdiyseniz spor yapmaya hazırsınız demektir.

Ankara'daki tüm Spor Okulları için tıklayınız
Ankara Spor Okulları

Egzersiz seçimi nasıl yapılmalı

Yöntemler arasında aerobik, kilo verme, yoga, esneme yönelik ve daha birçok egzersiz türü mevcuttur. Egzersiz yöntemini seçmek kişinin tamamen kendisiyle ilgilidir. Neye ihtiyacınız olduğu ve hangi yönteme ilgi duyduğunuz başlangıç için iki önemli faktördür. Örnek vermek gerekirse aerobik egzersizleri vücudunda fazla kilo olduğunu düşünen insanların bu fazla kilolardan kurtulmak ya da kardiyovasküler dayanıklılığını arttırmak için tercih ettikleri bir yöntemdir. Ağırlık çalışmak ya da direnç egzersizleri yapmak kas büyütmek, kasları daha etkili ve güçlü hale getirmek için yapılır. Yoga ise zihin beden koordinasyonunu sağlamak, enerji dengesini kurmak ve insanın kendi bedenine karşı farkındalık kazanması için öne çıkan dallardan biridir.

Egzersiz yöntemlerinde ki olanaklar yoga, ağırlık sporu ya da aerobik ile bitmez. Bütün egzersiz yöntemlerinin isimlerini yazmak bile oldukça uzun bir zaman alır. Değişen ve gelişen dünyayla beraber teknoloji gibi sporda da yenilikler keşfedilmektedir. Hala bir sır gibi görülen insan vücuduna dair yapılan her keşif ise yeni bir egzersiz yöntemine kapı aralayabilir.

Öyleyse neden bunlardan birini öğrenmeye başlamıyorsunuz? Yapmanız gereken sadece pratik. Bol bol pratik. Spor yapmış olmak için maraton koşabilmek, 400 kilo ağırlık kaldırabilmek, ayak parmaklarınızın üzerinde dengede durabilmeniz gerekmiyor. Elbette bunları da yapabilirsiniz. Ancak öncelikle bir yerden çalışmaya başlamak gerekiyor. Önemli nokta şu ki herhangi bir egzersiz yönteminde profesyonel olmanız gerekmiyor. İlk başta ihtiyacınız olan farkı antreman türlerini öğrenmek.

Hangi egzersiz programını seçerseniz seçin eninde sonunda olabilecek iki şey vardır. Birincisi, vücudunuz seçtiğiniz egzersiz yöntemine adapte olacaktır ve ilerledikçe sonucun başladığınız zamandan çok farklı olduğunu göreceksiniz. İkincisi ise seçtiğiniz egzersiz yönteminin sağlığınıza sandığınızdan daha fazla etkili olduğudur. Daha esnek, daha çevik, daha güçlü olduğunuzu fark edeceksiniz.

Mutlaka Pilates yapın

Eğer kas gücü üzerine egzersiz yapıyorsanız Pilates size basit görünebilir. Ancak Pilates egzersizlerini hafife almayın. Pilates ufak tefek insanların ve kadınların tercih ettiği bir spor dalı gibi görünüyor. Pilates bedeninizdeki gerçek uyumu sağlayacak nadir egzersizlerdendir. Pilates zihin ve beden arasındaki doğru koordinasyonu sağlarken vücudunuzda hiç çalıştırmadığınız kasları çalıştırmanıza yardımcı olacaktır. Dövüş sanatlarıyla ilgilenen sporcuların bazıları ellerine ağırlık alarak bir süre boyunca Pilates topu üzerinde denge çalıştıklarını bilinir.

Sonuç olarak herkes için mükemmel olan bir egzersiz yöntemi yoktur. Bazı insanlar sporsal faaliyetlerde daha iyi olabilirler, çalışmaları daha başarılı olabilir ama bu sizin yeni deneyimler ve yeni egzersizler keşfedemeyeceğiniz anlamına gelmez. Ankara bölgesinde bir spor salonuna başvurarak yeni olasılıklara kendinizi açmanız önünüzde ki günlerinizi sağlıklı, mutlu ve güçlü geçirmenizi sağlayacaktır.