EGZERSİZİN SAĞLIĞA ETKİLERİ

blog yazısı ekle !

EGZERSİZİN SAĞLIĞA ETKİLERİ

Hepimizin beklediği mucize formül bulundu. Bu formülle diyabet, kanser ve kalp rahatsızlıklarını %50'ye, erken ölüm riskini %30'a kadar azaltabilirsiniz. Satın alması ucuz, tercihinize göre bedava olan bu etkili yöntemin adı: egzersiz. Egzersiz yapmak hepimizin sahip olduğu mucize formülken ondan yeteri kadar faydalanmayı uzun süre erteledik. Bunun sonucu olarak da sağlığımız bozuldu.

Ankara'daki tüm Spor Okulları için tıklayınız
Ankara Spor Okulları

Yaşınız ne olursa olsun fiziksel olarak aktif olmak, bilimsel olarak da kanıtlandığı şekilde daha sağlıklı ve mutlu bir hayat sürmenin anahtarıdır. Düzenli olarak spor yapan insanlarda birçok kronik hastalık daha az görülüyor. Tip 2 diyabet, kanser gibi hastalıkların riski düzenli egzersiz yaparak ciddi oranlarda azalıyor. Ayrıca fiziksel aktivite stres, depresyon, Alzheimer hastalığını riskini de azaltırken özgüven, uyku kalitesi ve enerji seviyesini arttırıyor. Bazı sağlıkçılar, egzersiz bir hap olsaydı en etkili ve en maliyetsiz ilaç olabileceğini söylüyor.

Sağlığa Faydaları

Bütün bilimsel araştırmalar gösteriyor ki insanların fiziksel olarak aktif olması gerekiyor. İlerleyen yaşlarda da sağlıklı ve güzel bir hayat yaşamak için genç yaşlardan itibaren egzersiz yapmaya başlamak çok önemli. Aşağıdaki tıbbi veriler egzersiz yapan insanlara göre kanıtlanmıştır.

Koroner kalp hastalığı ve inme riski: % 35 daha düşük

Tip 2 diyabet riski: % 50 daha düşük

Kolon kanseri: % 50 daha düşük

Meme kanseri: % 20 daha düşük

Erken ölüm riski: % 30 daha düşük

Kalça kırığı riski: % 68 daha düşük

Depresyon: % 30 daha düşük

Sağlıklı kalmak için yetişkin bireylerin gün boyu aktif olmasının yanı sıra bir haftada ortalama 150 dakika fiziksel aktivitede bulunması gerekir. Birçok insan için aktif kalmanın en kolay yolu araba kullanmak yerine bisiklet kullanmak ya da yürümeyi tercih etmektir. Bunlara ek olarak bir spor türünü yapmak sağlığa sağlık katacaktır.

Herhangi bir egzersizin sağlığa faydalı olması için nabzınızın yükselmesi, nefesinizin hızlanması ve sıcaklığı hissetmeniz gerekir. Bu seviyede bir enerji harcamak orta dereceli spor olarak görülür. Eğer egzersiz türünüz daha hızlı çalışmayı gerektiriyorsa bu yoğun aktivite olarak adlandırılır. Orta dereceli ve yoğun aktivite türlerinin yukarıda ki sağlık sorunlarını azalttığı yönündeki veriler kanıtlanmıştır.

Teknoloji Sorunu

Teknoloji hayatımızı daha kolay hale getirirken fiziksel aktivite oranımızı da düşürdü. Bir yere giderken ya araba kullanırız ya da toplu taşımaya bineriz. Eğlenmek için tv ya da bilgisayar önünde vakit geçiririz. Çamaşırlarımızı makineler yıkar. Bu gibi örneklerle görüyoruz ki günümüzde fiziksel aktivite isteyen çok daha az iş vardır. Araştırmalara göre yetişkin bir insan işte veya evde günün yedi saatini oturarak geçirir. 65 yaş üstü ise günde on saat ya oturuyor ya da yatıyor. Bu ise onları en hareketsiz yaş grubu yapıyor.

Hareketsiz Yaşam Tarzı

Hareketsizlik "sessiz bir katil" olarak tanımlanır. Sadece egzersiz seviyesini yükseltmeye çalışmanız değil ailenizle beraber oturma sürenizi de azaltmaya çalışmanız gerekir. Önceki nesillerin sahip olduğu iş ve el emeği sayesinde bulundukları aktiviteyi bugünkü yaşam koşullarına entegre etmemiz gerekir. Yaşınız ne olursa olsun fiziksel aktivite içerisinde bulunmak için program yapın. Ankara spor merkezlerinde yaşınıza uygun spor dalını seçerek kısa sürede bedeninizde ve sağlığınızda oluşacak değişimi gözlemleyebilirsiniz.