FIRILDAK / RÜZGAR GÜLÜ SMAÇ

blog yazısı ekle !

FIRILDAK / RÜZGAR GÜLÜ SMAÇ

Fırıldak ya da rüzgar gülü olarak tercüme edilebilecek olan bu smaç tekniği de, adını pozisyon esnasındaki kolun döngüsel hareketinden almaktadır. Smaç atmak üzere potaya uzanan sıçrayış öncesinde veya sırasında, basketbol topu karın kaslarına yaklaştırılır ve oyuncunun tamamen açılmış olan kol uzunluğunun elverdiği en fazla ölçüde bir döndürme hareketi başlar. Kol maksimum uzatılmış şekliyle topun daire biçiminde hareket kazanacağı bir rotasyon yakalanmaya çalışılır; ardından, önden arkaya ya da içten dışarı doğru denilebilecek bir açılma hareketi ile smaç basma hareketi potada tamamlanır. Bu sırada oyuncunun profil görüntüsü, yüzü potaya dönük ve topu tutan el genellikle saat yönünde dönüş yapıyor şeklindedir.

Ankara'daki tüm Basketbol Kursları için tıklayınız
Ankara Basketbol


Bununla birlikte, momentum dolayısıyla birçok oyuncu hareketin gerektirdiği fırıldak şeklini tam olarak yakalayamadığı için, merkezcil kuvvet etkisinde kalan oyuncuların baskın kullandıkları tek smaç elleri ile tamamlamak zorunda kaldıkları bir tekniktir. Bazı özel durumlarda ise, top kayıplarını engellemek ve tutuş hakimiyetini attırmak gibi amaçlara yönelik olarak, avuç içine bazı yapışkan reçineler veya pudra gibi tozlar uygulanabilmektedir. Ayrıca oyuncular, bu tekniğin potada hangi yönden hayata geçirileceğine dair karar verirken, sıçrama ve yerden havalanma dinamiklerine (tek / çift ayak) veya baskın şut elinin o andaki durumuna bağlı olarak, atış üzerinde küçük farklılıklar oluşturabilirler.

Windmill smaç basma taktiğinin, daha önce de bahsedildiği üzere, tek ya da çift el kullanılan farklı versiyonları oldukça yaygındır. Bu gibi pozisyonlarda, fırıldak hareketinin izleyeceği yol, öncesinde tek kol tekniği kullanarak hareketi tek ya da çift elle tamamlamak üzerine kurgulanabileceği gibi, basketbol topunu çift el ile kontrol altına alarak, çift kol yardımı ile başlayıp yine tek ya da çift el ile bitirilebilecek şekilde düşünülebilmektedir. Ayrıca hareket, çoğunlukla baskın şut eli seçilmekle birlikte, tek bir el ve önkol arasında tutturularak da uygulanabilir. Özellikle hızlı bir smaç atışı izlenecekse, böyle bir tutma stili, tek ya da çift el ile bitirilebilecek herhangi bir windmill smaç atışının çok daha kuvvetli şekilde gerçekleştirilebilmesine olanak sağlayabilir. Bu özel tutuş şekli, genellikle "kelepçeli" manasına gelen "cuffing" sözcüğü ile tanımlanmaktadır. Bu tekniğin sağladığı bir avantaj da, tek kol kullanımına dayandığı için, oyuncunun top kontrolünü kolaylaştıracak şekilde, kol döndürme hareketinin vücudun ön bölgesinde de yapılabilmesini sağlamasıdır. Fransız Kadour Ziani'ni, kendi ismi ile özdeşleşen double windmill (çift rüzgar gülü / fırıldak) atışında, potaya doğru yükselirken, topu tuttuğu kolunu iki tam tur boyunca çevirmektedir.

Karşılaşmalarda kimi zaman windmill tekniği alley-oop ile kombine edilerek kullanılabilir; ancak kombinasyon, havada kalabilme süresine bağlı olarak, hücum ribaundu smaçlarında çok daha nadir olarak gözlenebilen bir durumdur. Dominique Wilkins, hem karşılaşmalarda hem de smaç yarışmalarında, çift el – kendine pas - 360° lik dönüşlü (spin) ve çembere asılarak tamamladığı karmaşık smaçları ustalıkla kullanabilmesi ile tanınmaktadır.