FORMDA OLMAK İÇİN YÜZÜN

blog yazısı ekle !

FORMDA OLMAK İÇİN YÜZÜN

Yüzme çok yönlü olmasıyla muhteşem bir egzersizdir. Eğer daha aktif ve sağlıklı olmak istiyorsanız yaşınız kaç olursa olsun yüzmek ideal bir spor biçimidir. Düzenli olarak yüzmek kalp hastalığı, tip 2 diyabet ve inme gibi kronik hastalıkların riskini azaltır. Aynı zamanda ruh halinizi arttırır ve kilonuzu kontrol altında tutar. Yüzme hayat boyu sürdürebileceğiniz ve yaşamınızı uzatacak bir spordur. Eğer yüzmeyi bilmiyorsanız öğrenmek için de hiçbir zaman geç değildir. Birçok havuzda sadece kadınlar için, aile grupları için ve her yaş grubuna göre ayrı saatler düzenlenmektedir.

Ankara'daki tüm Yüzme Kursları için tıklayınız
Ankara Yüzme
Yüzmeye Başlamadan Önce

Birçok insan için yüzme güvenli ve etkili bir egzersiz yöntemidir. Ancak sağlıkla ilgili şüpheleriniz varsa başlamadan önce doktora danışmanız tavsiye edilir. Eğer sudan veya boğulmaktan korkunuz varsa endişelenmemeye çalışın. İlk dersler sizi suyla olan ilişkinizi kuvvetlendirmek ve kendinize güvenmek üzerine olacaktır.

Yüzmeye başlamak için ihtiyacınız olan sadece yüzmeye uygun spor kıyafetleridir. Mayonuzun üzerinize tam oturduğundan ve rahat ettiğinizden emin olmanız önemlidir. Yüzme gözlüğü ise derinde nereye gittiğinizi görmek ve sudaki klordan etkilenmemek için tercih edebileceğiniz bir aksesuardır.

Alışkanlık Haline Getirin

İşten/okuldan önce veya sonra ya da hafta sonları havuza gidip yüzmek için kendinize mutlaka zaman ayırın. Egzersiz için haftalık ya da yıllık programınızda belirlediğiniz günler olsun. Bu hem maddi tasarruf yapmanızı hem de motivasyonunuzu arttırmanızı sağlayacaktır.

Yüzmek İçin Motivasyonunuz Olsun

Yüzmeye giderken ailenizi ve çocuklarınızı yanınıza alın. Yüzme ailelerin bir arada egzersiz yapabileceği ve eğlenebileceği harika bir yoldur. Suyun altında şarkı söylemeye çalışmak her çocuğun eğlenebileceği bir oyundur. Yüzmeye giderken sizinle aynı güce ve yeteneğe sahip bir arkadaşınızı da davet edebilirsiniz. Bu hevesli olmadığınız zamanlarda birbirinizi teşvik etmek için de etkili bir yoldur. Böylece yüzme arkadaşınızı üzmemek ya da hayal kırıklığına uğratmamak için kendinizi yorgun hissetseniz bile eşlik edersiniz. Tek başınıza yüzmek istemiyorsanız bir yüzme kulübüne katılabilirsiniz. Yeni arkadaşlar edinmek, motivasyon sağlamak ve düzenli olarak egzersiz yapmak için etkili yollardan biridir.

Yüzme konusunda ustalaşanlar içinse havuzlardan daha cazip seçenekler vardır. Göller, denizler, nehirler havuzlardan öteye yüzmek için bir dünya sunar. Açık sularda yüzmek gerekli önlemler alındığı sürece çok eğlenceli ve keyifli olabilir. Güvenlik açısından açık sularda yüzerken yanınızda birinin olmasına dikkat edin. Yüzmeye başlamadan önce su sıcaklığı, başlangıç ve bitirme noktası ile hava koşullarını kontrol edin. Yüzmeye şimdi başlarsanız ileride karşınıza çıkacak bu yüzme fırsatlarını kaçırmamış olursunuz.

Yüzmek çok yönlü bir egzersiz türüdür. Ancak farklı