FUTBOL KURSUNA BAŞLAMA YAŞI KAÇ OLMALIDIR?

blog yazısı ekle !

FUTBOL KURSUNA BAŞLAMA YAŞI KAÇ OLMALIDIR?

Futbol kursuna başlama yaşı kaç olmalıdır? Sorusuna cevap verecek olursak; futbol eğimi almak için kursa başlama yaşının 5-7 yaş aralığında olduğunu söylemek mümkündür .Kursa başlayacak olan çocuğun bu yaş grubunda olmasının yanı sıra spora ve bilhassa futbola karşı yeterince ilgili olması, göz ve ayak eşgüdümünde yetenekli olan, spor disiplinine ve ahlakına sahip, hızlı çevik ve sportif bir zekaya sahip olan, hırslı, sabırlı ve aynı zamanda da azimli olması gerekmektedir.

Ankara'daki tüm Futbol Okulları için tıklayınız
Ankara Futbol

Ayrıca futbol kursuna giden çocuğun yapması gereken görevleri de aksatmaması gerekmektedir. Psikolojik, hız ve kondisyon açısından maçlara hazır olmalıdır. Antrenörün belirlemiş olduğu antrenman programlarına düzenli katılmalıdır. Şehiriçi ya da şehir dışı maçlara katılmalıdır. Fiziksel yaralanma ya da sakatlanmalarda tedavisni yaptırmalı ve sağlığına da dikkat etmelidir. Takım içerisinde uyumlu ilişkiler sergilemelidir. Antrenörü ve takım arkadaşlarıyla güzel diyaloglar kurmalı ve takım dışında olduğu maçlarda ise takımını sonuna kadar desteklemelidir. Tüm bu görevleri yerine getirecek kapasitede olan ve 5-7 yaş aralığında bulunana çocuklar futbol kursuna başlayabilirler. Futbol eğitiminde motor koordinasyonun yanı sıra fizik kondisyon v e futbol sporunun kuralları öğretilmeltedir. Futbol yaşamları boyunca eğitim sğresi de devam eder. Takım içerisinde taktik, güç, spor zekası, kondisyon gibi farklı ve geliştirici antrenmanlarda yer almaktadır.

Futbol kurslarının temel amacı, öncelikle sporu ve özellikle de futbolu sevmelerini sağlamak ve temel futbol hareketlerini öğreterek fiziksel gelişimlerine yardımcı olmaktır. Futbola başlayacak olan aday futbolcunun yaşamının düzenli ve disiplinli olması ve başarılı bir sosyal hayat edinmesi için kursa başlamadan önce çocuğun uyku düzeninden beslenme alışkanlığına kadar pek çok konuda bilgi edinilen bir anket doldurulmaktadır. Sonrasında edinilen bu bilgiler sporcunun dosyasına kaydedilir ve antrenör tarafından da takip altına alınmaktadır. Futbol altyapı kursları veya okulları; yaratıcı düşünce gücü olan, yüksek taktiksel anlayışa sahip, hızlı, teknik, dayanıklı, kuvvetli, eleneklerine bağlı olan ve rakibine, hakeme ve seyirciye karşı saygısını yitirmeyen sporcular yetiştirmeyi hedeflemektedirler. Sizlerde Ankara ve tüm ülkemizde bulunan futbol kurslarından çocuğunuz için en uygun olanını bularak, çocuğunuzun fiziksel, psikolojik ve sosyal açıdan gelişmesine yardımcı olabilirsiniz.