HER YAŞTA BASKETBOL OYNANACAĞININ 3 KANITI

blog yazısı ekle !

HER YAŞTA BASKETBOL OYNANACAĞININ 3 KANITI

Birçok kişi basketbola çocukluk döneminde başlanması gerektiğini düşünür. Aileler çocuklarını basketbola göndermek için 7 8 yaşlarının uygun olduğunu bu yaşı geçince çocuğun basketbol eğitimi almasının artık geç ve gereksiz olduğunu düşünebilir. Ama bu yanlış bir düşüncedir. Her yaşta basketbol oynanacağının 3 kanıtı ile size basketbolun her yaşa uygun faydalarını açıklamak istiyorum.

Ankara'daki tüm Basketbol Kursları için tıklayınız
Ankara Basketbol Kursu

Basketbola başlamak için en uygun yaş 6 7 yaşları olarak bilinir ve evet bu doğrudur. Gelişme döneminde olan bir çocuğun basketbola bu yaşta başlaması gerekir. Ama ilerki yaşlarda da çocuklar basketbola başlayabilir. Bir erkek çocuğunun vücut gelişimi 18 yaşına kadar devam eder. Bir kız çocuğunun ki ise 21 yaşına kadar devam eder. Basketbola bir çocuk 15 yaşında gitmiş olsa da vücudunda basketbolun verdiği farklılıkları kolaylıkla hissedebilir. Basketbola gitmek için çocukluğunda fırsatı olmayan ama istekli olup, yeteneği olan bir kişi lise de veya üniversitede de bu spora başlayabilir. Adından sıkça söz ettiren ünlü basketbolcuların hayatlarına bakıldığında basketbola lise veya üniversite yıllarında başladıkları gözlemlenir. Basketbola yeteneği olan bir kişi yaşı kaç olursa olsun bu spora başlamaktan vazgeçmemelidir. Basketbola orta yaşlı birisi de başlayabilir belki profesyonel bir oyuncu olmak için değil ama sağlıklı yaşamak ve düzenli bir hayat sürmek için bu sporu yapabilir. Basketbol insanı fiziksel ve ruhsal olarak etkileyen bir spordur. Kişi basketbola orta yaşlarda başlayarak ilerde yaşanabilecek sağlık sorunlarına karşı kendini korumuş olur. Kilo problemi olan kişiler uzman bir kişinin yardımıyla düzenli olarak basketbol oynayarak kilo sorunlarından kurtulabilir. Basketbol oynayan kişi kendini daha güçlü ve daha zinde hisseder. Bu da onu her alanda etkiler. İş yaparken yorulmaz, düzenli uyku uyur, düzenli çalışır yani kişinin belirli bir düzen içerisinde hayatını sürdürmesine yardımcı olur.

Basketbol oynamanın yaşı yoktur. Çocuğunuzla vakit geçirmek için de basketbol oynayabilirsiniz. Ama yaşınıza göre daha sakin hareketler yaparak, yaşanabilecek sakatlıkları önlemiş olursunuz. Basketbolu öğrenmek için çeşitli kurslara gidebilirsiniz. Aileler çocuklarını kurslara her yaşta gönderebilir. Küçük şehirlerde yetişkinler için uygun basketbol kursları bulunmayabilir ama Ankara gibi büyük şehirlerde yaşayanlar kendilerine uygun olan bir basketbol kursu bulabilirler.