İYİ BİR PİVOT OLMAK İÇİN GEREKEN ÖZELLİKLER

blog yazısı ekle !

İYİ BİR PİVOT OLMAK İÇİN GEREKEN ÖZELLİKLER

Basketbolda, pivot mevkii kadar, oyun becerilerinin saha üzerinde çok çeşitli kullanımlarını gerektiren bir başka pozisyon daha yoktur denilirse yanlış olmaz. Fakat birçok insan, nedense, herhangi bir ölçüde ve güçteki bir oyuncunun bu pozisyonun gerekliliklerini rahatça karşılayabileceği gibi aksi bir düşünceye sahiptir. Gerçekte, pivotlar yetenek, ayakların ustalıkla kullanılması, dayanıklılık, liderlik ve en büyük olma hırsı gibi nitelikleri bünyesinde barındırmalıdır.

Ankara'daki tüm Basketbol Kursları için tıklayınız
Ankara Basketbol


Pivotlar, ayrıca, geliştirilmesi zaman alacak bir takım özel yeteneklere de zaman içinde ihtiyaç duymaktadırlar:

  • Karşılaşmalarda sabırlı olmak

  • Olgun bir savunma sistemi için azim

  • Ortalama üstü bir paslaşma becerisi

  • Ribaund için yeterince odaklanmış bir zihin

  • Mükemmel ayak figürleri

  • Liderlik

Kısaca, büyük pivotlar sadece bir günlük talih eseri oyunlar sırasında değil, yıllar sürecek olan bir efor ve azim sayesinde "büyük" olarak anılmaktadırlar. Gerçek bir pivot, takımını ya da karşılaşmasının seviyesini ayarlayarak, bulunduğu grubu anlık değişimleri olan dişli bir rakip haline getirebilir.

Sabırlı Olmak

Kuvvetli bir defans organize edebilmek için, atılganlık ve hız çok önemli kavramlardır. Ancak bu kural her zaman pivotlar için geçerli olmayabilir. Büyük bir pivot, alçak posttaki yerini alarak bir top yakalaması durumunda, bir an için ani duraksamaya hazır olmalıdır. Bu noktada ekstradan harcayacağı bir saniyelik zaman diliminde, derhal sahayı kontrol ederek, aşağıdakilere benzer pozisyonlara göz gezdirir:

Saha üzerinde bir ikili sıkıştırma olup olmadığı

Savunmanın durumu ve rakibe göre hatların oluşturulma yerleri

Basket pası için uygun durumda bir takım arkadaşı olup olmadığı

Bir pivot aynı zamanda, bir başka saniyesini de rakibi yanıltacak bir sahte pas kurgulamaya harcayabilir ya da pota bölgesine geri dönülerek toparlanılacak bir koridor için fırsat arayabilir.

Paslaşma Becerisi

Bir takımın isabetli paslaşabilme oranı, savunmaların biraz daha nazik işlemesine yol açar ve toplu oyuncunun tuzaklanmasını güçleştirir. İsabetsiz paslar dolayısıyla, beklenmedik top kayıplarının geldiği karşılaşmalarda, hücum ve savunma arasındaki çekişme de aynı oranda sertleşecektir. Pivotlar için iyi bir pasör olabilmenin yolu, zemini iyi okumaktan, savunmanın özelliklerini ve zafiyetlerini iyi bilmekten, takım arkadaşlarının içgüdülerini tanımak ve pozisyonlar karşısında nasıl davranabileceklerini tahmin edebilmekten geçer. Topla birlikte rahatça hareket ederek, onu adeta bir silah olarak kullanabilen oyuncular, parkenin odak noktası haline gelerek oyunu yönlendirme şansı bulacaklardır.

Post Bölgesi Savunması

Post savunmaları, etkili ayak manevraları ve dayanıklılık temelli hareketlerle başlamaktadır. Büyük pivotlar genellikle, hücum oyuncusu ile pota arasında kalmayı tercih ederler. Pota bölgesi yakınlarından asla vazgeçmeyerek, basketbol topu key bölgesine girdiği zaman orayı en iyi şekilde korumaya çalışırlar.

Pivotlar için, hızlılık ve kuvvet de oldukça önemli olgulardır; çünkü bu özellikler ne kadar etkinlikle kullanılabilirse, karşılaşma esnasında savunma pozisyonları o kadar kolay bir hal alacak ve gereksiz faullerin kullanılması en aza indirgenmiş olacaktır. Burada korunacak olan mevki, ribaundları alınmasını en kolay hale getirecek şekilde hedeflenmektedir.

Başarılı Ribaundlar

Alıntı: "Bir adam, bir takım için çok önemli bir kritik öneme sahip bir bileşen olabilir; ancak, bir adam tek başına bir takım oluşturamaz!" (Kareem Abdul-Jabbar)

Her büyük adam, karşılaşmadaki tüm şutların elinden geçeceğine inanır. Sahanın her iki ucunda yer alan potalar arasında, bitmek bilmez bir gayretle koşturup durur ve maçın son saniyesine kadar şutları için aynı gayreti göstermeye çalışır. Topun ribaundu alındıktan sonra, iyi bir pivot, etrafında bir hızlı atak (fast break) geliştirebilecek takım arkadaşına pas ulaştırmak için uygun bir fırsat kollar.

Top Kaybetmemek
Her başarılı pivot, pas ya da ribaund sonrası topu kazandığında, onu korumaya alarak rakiplerine top kaybından korunmaya çalışır. Top zeminle buluşana dek, pivotun iki eli arasında sıkı sıkıya güvence altına alınmıştır ve hızlıca iyi bir pozisyon gözetilene kadar gereksiz top sürme manevralarından kaçınmak gereklidir. Kaybedilen her top, rakip için bir sıçrama şansı olabilir. Altını bir kez daha çizmek gerekirse ki boşu boşuna kaybedilmiş toplar, başlı başına maçın kaderini etkileyecekmişçesine önemsenmesi gereken talihsizliklerdir.

Liderlik

Liderlik konumunun bir gereği olarak, gerçek bir saygı zoraki olarak sağlanmaz; aksine, doğal süreci içerisinde kendiliğinden elde edilir. Yani, kimse kimseyi güç kullanmak suretiyle kendisine saygı duymaya zorlayamaz, görünürde ortada bir saygı var olsa bile, asla içten gelen gerçek bir duygu olmayacaktır.

Büyük pivotlar, birlikte ve ayrı ayrı yapabileceklerine takım arkadaşlarına öğreterek, son dakikaya kadar onlarla birlikte çaba göstererek takım üyelerinin saygısını elde etmiş olur. Skor başarısı için, ribaundlarda, karşılaşmanın kazanılmasını için takımını teşvik ederken ya da diğer herhangi bir konuda, büyük bir pivot arkadaşlarını motive ederek, onlarla birlikte elinden geldiği kadar çaba gösterir.