JİMNASTİK İLE ÇOCUKLARIN BEDENSEL GELİŞİMİNİ DESTEKLEMEK

blog yazısı ekle !

JİMNASTİK İLE ÇOCUKLARIN BEDENSEL GELİŞİMİNİ DESTEKLEMEK

Jimnastik ile çocukların bedensel gelişimini desteklemek fazlası ile önemlidir. Çocuklara hem fiziksel hem de sosyal alanda pek çok artı kazandırmaya yardımcı olur. Ayrıca bu gibi çocukların gelişimini olumlu yönde destekleyici yöndeki spor etkinlikleri çocuklara olabildiğince erken yaşlarda aşılanmalıdır. Jimnastik sporu da çocukların gelişimini destekleyici aktivitelerin başında gelmektedir. Özellikle teknolojinin yaşamlarımızda büyük bir yer edinmesinin sonucunda; çocuklar evlerde bilgisayar, televizyon gibi teknolojik aletlerin önünde saatlerce hareketsiz bir biçimde zaman öldürmektedir. Dolayısıyla da bu durum çocukların sosyal iletişim becerilerinin gelişimini olumsuz yönde etkilemektedir. Bu nedenle de kesinlikle spor aktivitelerine yönlendirilmelidirler.

Ankara'da Cimnastik Kursu için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara Cimnastik Kursu

Okul öncesi dönemdeki çocuklarda ise jimnastik gibi spor aktiviteleri daha fazla öneme sahiptir; çünkü erken yaşta sinir – kas koordinasyonu, kas ve kemik yapılarının güçlenmesi, kuvvet ve sürat yapılarında önemli ölçüde bir gelişme sağlanmasına katkı sağlayacağı için büyük ölçüde bir öneme sahiptir. Çocuklarda ilk olarak hareketliliği ön planda tutacak etkinliklerde bulunulması ve doğal gelişimlerinin desteklenmesi gerekmektedir. Jimnastik ile de bu istenilen durum kolaylıkla sağlanabilir. Bu nedenle de jimnastik sporunu ön planda tutmak ve çocukları ona yönlendirmek oldukça sağlıklı bir karar olacaktır. Aynı zamanda jimnastik çocuklara spor kültürünü aktarmada bir basamak olacak ve onlar için en uygun aktivitelerin yapılması içinde bilinçli bir tercih şansı sunacaktır. Bu sebeple de çocukları herhangi bir spor dalına yönlendirmeden önce onların doğal gelişim gereksinimlerini karşılayabilecek, çocuklara uygun programlar uygulayabilecek bir eğitim merkezi seçilmelidir. Bu tür merkezler Ankara, Ankara, İzmir gibi pek çok şehir de fazlası ile bulunmaktadır.

Jimnastik sporuna çocukların yönlendirilmesindeki diğer bir amaç ise fiziksel bir uyum yakalayabilmelerine olanak sağlamaktır. Bilinçli bir şekilde oluşturulmuş olan jimnastik programı çocuklarda; kuvvet, koordinasyon, esneklik ve çabukluk gibi fiziksel özelliklerinin geliştirilmesini sağlar. Jimnastik, evrensel olarak da bir alt yapı sporu olarak kabul edilmektedir. Aynı zaman da temel bir spor olarak uygulamaya konulan teknik bir daldır. Jimnastik; hiperaktif çocuklarda da daha sakin bir davranış tutumu oluşmasını, duruş bozukluklarının düzeltilmesini, sosyalleşebilmeyi, çocukların daha aktif ve daha girişken bir yapıya bürünmelerine de olanak sağlar.