KÜÇÜK YAŞTA BASKETBOLA BAŞLAMANIN 5 NEDENİ

blog yazısı ekle !

KÜÇÜK YAŞTA BASKETBOLA BAŞLAMANIN 5 NEDENİ

Basketbol çocukların fiziksel ve ruhsal gelişimine katkı sağlayacak en güzel sporlardan birisidir. Çocukların bedensel gelişimi için basketbola 6 7 yaşlarında başlamak uygundur. Birçok aile basketbolun oynanma şeklinden dolayı çocuklarını basketbola göndermekte karasız olabilir. Küçük yaşta basketbola başlamanın 5 nedeni ve çocuklar için önemini açıkladığımız bu yazı ailelerin fikirlerini değiştirmeye yardımcı olabilir.

Ankara'daki tüm Basketbol Kursları için tıklayınız
Ankara Basketbol Kursu

Erken yaşta başlanan basketbol çocuğun kas ve iskelet yapısını geliştirerek onun daha sağlıklı bir vücuda sahip olmasını sağlar. Basketbolun bilinen en önemli katkısı boy uzatmasıdır. Kas ve iskelet yapısı gelişen çocuk da normal aile bireylerinin boy ortalamasından daha da uzun olur. Basketbolu düzenli olarak oynayan çocuk düzenli ve sağlıklı beslenmeyi de öğrenir. Sağlıklı beslenmeye küçük yaşta başlayan bir çocuğun kemik gelişimi de daha iyi bir şekilde gerçekleşir. Sağlıklı besinleri düzenli olarak tüketip, düzenli spor yapan çocuk hastalıklara karşı direnç kazanır. Düzenli ve sağlıklı beslenen çocuk günümüzde çokça yaygınlaşan obezite problemi ile karşı karşıya kalmaz.

Basketbol çocuğu sadece fiziksel olarak olumlu yönde etkilemez çocuğun ruhsal gelişimine de katkı sağlar. Takım halinde oynanan bu oyunda çocuk sosyalleşme sürecini daha çabuk yaşar. Ailesi dışındaki kişilerle daha kolay iletişime geçer. Arkadaşları ile bir şeyler paylaşmayı, onlarla takım halinde çalışarak başarılar elde etmeyi öğrenir. Takım halinde kazanmanın mutluluğunu yaşar. Basketbol oynarken aniden karar verme, hızlı hareket etme gibi yetenekleri gelişen çocuğun pratik zekası ve sorun çözebilme yeteneği de gelişmiş olur. Buda onun karşılaştığı sorunlar karşısında kolayca çözüm üretebilmesine yardımcı olur. Basketbol oynayan çocuk düzenli ve disiplinli yaşamayı da öğrenir. Aileler çocuklarının düzensizliğinden isteksizliğinden şikayet edebilirler. İşte basketbol çocukların; düzenli uyuma, uyanma, derslerine çalışma, kitap okuma gibi alışkanlıkları kolay ve daha çabuk kazanmasını sağlar. Basketbolun çocuklara kazandırdığı en güzel şeylerden biriside; çocukların kötü alışkanlıklardan uzak durmasına yardımcı olur. Aileler çocuklarını kötü alışkanlıklardan uzak tutmaya çalışırlar. Basketbolun çocuğu mutlu etmesi, ona kazandırdığı sağlıklı yaşama alışkanlıkları çocuğun zararlı maddelerden uzak durmasını sağlar.
Basketbolun çocuğun yaşamına katkısı oldukça fazladır. Basketbol oynayan, basketbola yeteneği olan çocukların yetenekleri fark edildiğinde onlara destek vermek gerekir . Ankara gibi büyük şehirlerde çocukların basketbol oynamasına ve kendilerini geliştirmelerine olanak sağlayacak birçok aktivite bulunmaktadır. Aileler bu tür organizasyonları takip ederek çocuklarının basketbola olan ilgilerini arttırarak onların bu sporu yapmalarını sağlayabilirler.