NEDEN BASKETBOL?

blog yazısı ekle !

NEDEN BASKETBOL?

Eğer kişisel performansı en yukarıya taşıyacak, sınırları geniş olan ve tüm bunlarla birlikte hem öğrenilmesi hem de izlemesi çok zevkli olacak bir spor branşı araştırılıyorsa, cevap basketbol olacaktır. Fitness ya da diğer sıkıcı ve geleneksel yöntemlere göre basketbol kilo kaybı ya da kondisyon tutmak için çalışılabilecek en iyi sporlardan birisidir. Yine de somut örnekler verilmesi sıralanması gerekiyorsa, 6 başlıca nedenden bahsedilebilir.

Ankara'daki tüm Basketbol Kursları için tıklayınız
Ankara Basketbol


Basketbolun Çok Farklı Versiyonları Vardır:

Çoğu spor dalı kalabalık bir oyuncu seti gerektirir. Basketbol ise, kişi sayısına göre oluşturulabilecek oyun stilleri ve esnek oyun süresi ile bu sporlardan ayrılır. Tüm ihtiyaç olan bir adet çember ve bir top ihtiyacı karşılandıktan sonra tek kişilik ya da çok kişilik bir oyun olmasın önünde herhangi bir engel bulunmamaktadır. Aynı zamanda hava şartlarının müsait olması durumunda açık ya da kapalı salonlarda oynanmasının da hiçbir sakıncası yoktur, örneğin golf gibi ulaşılması zor ve çok özel bir saha gerektirmez. Ulaşılabilecek tüm imkanlar için kişinin yerel çevresindeki okullar, sahalar, spor malzemeleri ya da basketbol oynamak isteyen diğer kişilerle iletişime geçmesi yeterli olmaktadır.

Koşarken Uçma Hissi Verir:

Basketbolun zorlu tekniklerinin doğrudan vücut kondisyonuna yönelik olması kalbin çalışma kapasitesini arttırarak oksijenden zengin kanın kaslara taşınmasına üst düzeyde yardımcı olur. Aynı zamanda egzersiz yöntemleri ile dayanıklılığı arttıran en hareketli spor dallarından birisidir. Koşucular genellikle düşük kan basıncı ve büyük nefeslenme kapasiteleri ile tanınırlar. Özellikle bir koşu bandında gerçekleştirilen tek düze hareketler yüzünden, uzun süreli koşular zararlı, yorucu ve can sıkıcı olabilmektedir. Bu koşu egzersizi sıkıcılığından kurtulabilmenin en eğlenceli yollarından birisi, koşmayı iç mekanlar ile sınırlandırmayarak mümkün olduğunca temiz havada gerçekleştirilmesini sağlamaktır. Elbette çok iyi bir koşu kapasitesi ile taçlandırılmış basketbol oyuncusu tüm çalışmalarında oldukça başarılı olabilir.

Ortalama bir basketbol oyuncusu tam saha bir oyun boyunca yaklaşık dört ya da beş mil boyunca koşabilir. Oyunun gerektirdiği anlarda durması, tekrar hızla harekete geçmesi ya da zorlu savunma ve sıçrama hareketleri sergilemesi de basketbolcu açısından temel hareketler bütünü olacaktır. Spordaki yaygın bir slogana göre, eğlenerek yapılan koşular, sporcuya adeta uçma hissini yaşatır.

Basketbol Kapalı Salonlarla Sınırlı Değildir:

Basketbolu tek başına ya da takım olarak çalışmak, düzenli egzersizleri uygulamak için kapalı bir spor salonu şart değildir. Güneşin ve bol oksijenin nimetlerinden sonuna kadar faydalanılacak açık hava sahaları da, bu spor için son derece uygun alanlar olabilir.

Elbette burada basketbolun babası Dr. James Naismith adı anılmadan geçmemelidir. Çünkü kendisi Springfield Üniversitesindeki öğrencilerinin açık havada çalışamadığı güçlü New England soğuklarına karşın, bu oyunu bir salon sporu olarak kurgulamıştı. Hem kalori yakıp hem de vücudu tüm bölümleri ile çalıştırırken aynı zamanda temiz havanın keyfi sürülebilen seçkin bir oyun olan basketbol, kapalı salonlar için de uygun olduğundan mevsimlerden bağımsız bir branştır.

Düşük Maliyetlidir:

Günlük egzersiz rutinleri arasına ciddi bir spor dalını eklemek, özellikle profesyonelliğe doğru sürekli çalışmak genellikle büyük ekstra maliyetlere yol açacağı düşüncesi ile hiç uygulanmadan vazgeçilen bir eylemdir. Gerçekten de bazı spor dalları çok özel koşulları ve yüksek ekipman fiyatları ile bütçeler için zorlayıcı olabilirler. Örneğin kayak gibi bir alanda çalışmak için her zaman uygun kar kalınlığı olan bir dağa ve gerçekten pahalı olan kayak kıyafetlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Oysa zamandan ve mekandan bağımsız olarak yapılabilen basketbolda böyle bir kısıtlamaya ihtiyaç yoktur. Her yaştan, her bölgede yaşayan insanlar tarafından sokaklardan kapalı salonlara kadar her alanda basketbol için her zaman bir uygulama şansı mevcuttur. Basit forması ve spor ayakkabıları ile topu eline alan her sporcu adayı, aynı zamanda da artık bir basketbol gönüllüsüdür.

Basketbolun Sonuçları Somuttur:

Eğer fiziki şeklinden memnun olmayan ancak gözle görülebilir değişimi hedefleyen birisi varsa, istediği sonuca basketbol yardımı ile ulaşabilir. Bir basketbol sahasında geçirilecek süre, fiziksel şekillenmeyi az ya da çok oranda ancak doğrudan etkileyecek bir etkendir. Basketbola devam edilen süre boyunca kaydedilecek değişim, kas kuvveti ve esnekli gibi birçok kazanç, kişinin aynaya baktığı zamanlarda muhakkak gözle görülebilen sonuçları da beraberinde getirebilir.

Çok Fazla Kalori Yakar:

Kilo vermek için saklanan bir sır yoktur, kilo vermek isteyen insanların haplar ya da büyülü iksirler kullanarak hızla incelmesi gibi bir durum da, gerçek olamayacak kadar uzak bir ütopyadır. Artık herkes tarafından bilindiği gibi, kilo kaybetmekteki en önemli anahtar, yakılan kalorinin alınan enerjiden daha fazla olması gerektiğidir. Elbette bunu gerçekleştirmenin tek yolu da fiziksel aktiviteyi arttırmaktan geçer; basketbol ise bu noktada devreye girmektedir. Aynı sürede yapılacak birçok zorlu aktiviteye göre, basketbol idmanı çok daha fazla enerji harcanmasını gerektiren zorlu bir spordur. Özellikle kardiyovasküler gereklilikleri, refleks haline gelecek kadar hızlı, ani ya da uzun süreli teknikleri ile eğlenceli basketbol, fiziksel etkileri bakımından nadide bir fırsat olarak kabul edilebilir.

Basketbol Bahaneye Yer Bırakmaz:

Zaman, mekan, ekipman, yaş ya da cinsiyet gibi sınırlandırmalar içermediğinden dolayı, basketbola başlamak için herhangi bir bahane bulmak oldukça zordur. Modern yaşamın getirdiği hareketsizliğe nazaran artan fiziksel aktivite ihtiyacı, enerjinin harcanması gereklilik ve sadece eğlenceli olması bile basketbol egzersizlerine başlamak için yeterli nedenler olarak kabul edilebilir.