POINT FORVET

blog yazısı ekle !

POINT FORVET

Türkçede tam olarak karşılayan bir terimi olmasa da, basketbol ile ilgili çoğu kaynakta geçen haliyle point forvet, hem oyun kurucu hem de forvet özelliklerinin ikisini birden geliştirebilmiş oyuncular için kullanılan ve nizami olarak tanımlanmamış bir oyuncu pozisyonudur.

Ankara'daki tüm Basketbol Kursları için tıklayınız
Ankara Basketbol


Özellikleri:

Bir point forvet pozisyonu, bir karşılaşmada savunmayı kolaylaştıracak olan en temel sorumluluk alanlarından birisidir. Oyuncu genellikle saha içinde topu taşımakla, yarı sahaya geçirmekle görevlidir. Kimi zamanlarda da bir point forvet, tıpkı bir oyun kurucu (point guard) gibi davranarak sahada basketbol topunun sürülmesi görevini üstlenir. Bu rol, genellikle kısa forvetler tarafından ve daha nadiren olmak üzere uzun forvetler tarafından üstlenilebilen ikili ya da ara bir nitelik gibi kabul edilebilir.

ESPN analistlerinden Dave Telep tarafından beyan edildiğine göre, bir point forvet sadece bir forvet olmanın çok daha ötesinde, takımı için önemli olan pasları kullanabilecek, aynı zamanda da karşılaşma süresinin en az yarısı boyunca takım arkadaşları için savunmayı kolaylaştıracak oyun kurguları yapabilecek bir oyuncudur. Emekli NBA oyuncularından Larry Bird, hem sayı bulma hem de paslaşma yetenekleri ile öne çıkan bir oyuncu olarak, koçlarının kendisinden daha az sayı ancak daha fazla paslaşma oranı istemelerinin ardından verdiği bir demecinde, "İşte şimdi bir point forvet oldum." demiştir.

Kendi ile özdeşleşen Nellie Ball sisteminin sahibi koç Don Nelson, çok başarılı top tutma özelliklerine sahip olmayan gardlara sahip oldukları için, point forvetlerin çoklu özelliklerini takımının bu zafiyeti kapatmak için kullanırdı. Kimi çalıştırıcılar ise, point forvetleri diğer gardların skor yapabilmesini rahatlatmak amacıyla sahaya sürerler. Bir forvetin ekibin en iyi oyun kurucusu (playmaker) olduğu bazı durumlarda, takımlar point forvetlere görev vermektedirler.

Orijinali:

NBA Ligi'nin Milwaukee Bucks Takımı'ndan eski üç üyenin ismi, point forvet kavramını basketbol dünyasına kazandırmış olma özellikleri ile birlikte anılmaktadırlar. Emekli Bucks oyuncusu Marques Nelson, pozisyonunu oluşturan kişi olarak da anılır. 1984 yılındaki playoff mücadelesi süresince takım, oyun kurucu Nate Archibald'ın ciddi bir sakatlıkla kenara alınması sonrasında, bu alanda ciddi bir sıkıntıya girmişti. Koç don Nelson, Johnson'a bulunduğu forvet pozisyonundan savunmayı organize etmesi talimatını verdi. Johnson'un da buna yanıt olarak "Bir forvet (forward) olarak, oyun kurucu (point gard) yerine oynayacağıma göre bu durumda ben -point forward- oluyorum." diyerek bu terimi oluşturduğu söylenir. Yine, aslında koç Nelson'un Paul Pressley'e kullanacağı taktiklerden bahsettiği bir anda yardımcı antrenör Del Harris'in de, böyle bir terimi ilk kez kullanmış olduğu iddialar arasındadır. Del Harris ise, bu kavram ile, ilk kez Houston Rockets Takımı'nda görev yaptığı sırada karşılaştığından bahseder. Kendisi, Rockets koçu Tom Nissalke'nin oyuncu Robert Reid'e taktik verirken böyle bir pozisyondan bahsetmiş olduğunu beyan etmiştir.

Tanınmış Point Forvetler:

İlk örnek, 1970'li yıllarda, daha çok sayı odaklı gardlar Gus Williams ve Dennis Johnson isimli oyuncuların yanı sıra, Seattle SuperSonics Takımı adına forma giyen NBA Ligi'nin point forvet özellikleri ile öne çıkmış isimlerinden birisi John Johnson'dır. Diğer kayda değer örnekler arasında ise, 1980'li yıllarda koç Don Nelson eşliğinde Milwaukee Bucks Takımı'nın oyuncusu olan Marques Johnson ve Paul Pressey'dir. Ayrıca gelmiş geçmiş en önemli point forvet oyuncularından birisi, 2,06 mt.lik boyu ile hem uzun forvet hem de kısa forvet olarak oynarken aynı zamanda da 1980'lerin ünlü Boston Celtics ekibinde savunmayı da kurgulayan Larry Bird olarak belirtilebilir. Yine 2,06 mt.lik boyu ile Los Angeles Lakers Takımı'nın ünlü ismi Earvin –Magic- Johnson da, takımının savunmasını oyun kurucu mevkiinde yönetiyorken, AIDS hastalığına yakalandığı bildirildikten sonraki dönemde oluşan 12 kg.lık ağırlık farkı nedeni ile point forvet pozisyonuna kaydırılmıştır.