POSTING UP VE İLGİLİ HAREKETLER

blog yazısı ekle !

POSTING UP VE İLGİLİ HAREKETLER

Post up olarak orijinal hali ile ülkemizde kullanılan "sırtı dönük top isteme" pozisyonu "low post" bölgesinde, yani pota etrafında ve faul çizgisinin altında gerçekleşmektedir. Genellikle daha küçük savunma oyuncularının avantajlarını elde etmek için kullanılır. Hücum oyuncusunun sırtı potaya dönüktür ve böylece topu savunmadan korumaya çalışır. Bu pozisyonda dönerek ya da arkadan dolaşarak savunma oyuncusunu atlatıp potaya yaklaşmaya çalışmak basket atışının isabet şansını arttırabilir.

Ankara'daki tüm Basketbol Kursları için tıklayınız
Ankara Basketbol


Up and under

(Yukarı ve Aşağı)

Türkçeye yukarı-aşağı ya da alt-üst olarak çevrilebilir olsa da, terimin bu türden bir kullanımına genellikle rastlanmamaktadır. Bu teknik, aldatma şut (yukarı) ve ileri adım (aşağı) olarak iki temel kısma ayrılır. Öncelikle, topa sahip olan oyuncu, sanki bir şut girişiminde bulunacakmış gibi topu başının üzerine taşır; ardından, rakip savunma oyuncusu blok amacıyla sıçradığı zaman, oyuncu ileri doğru adım atarak, temiz ve savunma ile karşılaşmayacak bir şut şansı yakalar. Genellikle post bölgesi oyuncuları tarafından kullanılan bu taktik için, oyuncu Kevin McHale en iyi isimlerden birisi olarak kabul edilmektedir.

Çengel Atış

(Hook Shot)

Çengel atış olarak bilinen bu teknik, en etkili yakın mesafe manevralarından birisidir ancak başarılı bir şekilde uygulanması da bir o kadar zordur. Bir çengel atış için oyuncu rakip savunma oyuncusu ile top arasına kendi bedenini almasıyla başlar. Atış sırasında, uzakta kalan elin bir çengel gibi bükülü olarak kullanılmaya çalışılarak, bir sayı şansı aranır. Çengel atışın, sıçrayarak çengel atış ya da skyhook gibi birkaç versiyonu, savunma oyuncuları açısından bloklanması oldukça zor ve hücum için etkili şut çeşitleridir.

Çengel atışın avantajı, rakip savunma ile oyuncu arasında şut girişimine müsait bir boşluk oluşturmasıdır. Ancak bu boşluğun çok daha uzun boylu bir savunma oyuncusu tarafından engellenmemesine de dikkat edilmelidir. Çengel atışın genellikle post bölgesinde bulunan oyuncular tarafından kullanılmasının nedeni, daha uzaktan gönderilen bir çengel atışın isabet şansının daha düşük olmasıdır. Ünlü basketbolcu Kareem Abdul-Jabbar, savunulması imkansız olan, kendine özgü skyhook atışları ile NBA'in tüm zamanlardaki en yüksek sayı liderliğine ulaşmıştır.

Drop Step

Türkçede tam karşılığı üretilmemiş tekniklerden birisi olan drop step aynı zamanda ters pivot (reverse pivot) olarak da anılmaktadır. Doğası gereği, hareket esnasında gerçekleştirilen adım atma şeklinden dolayı düşme adımı, gerileme adımı olarak belirtilebilir. Hücum oyuncusu, gelen pası bir sıçrama yardımı ile iki ayağı üzerine düşeceği şekilde alırken, hemen arkasında bulunan savunma oyuncusundan kurtulmak için, bacakları arasındaki mesafeyi onunla eşitler, potayı görebileceği taraftaki ayağı ile rakibinin ayak hizasına doğru ayağını bir adım geriye taşır ve rakibinin ayağını adeta sarmalar. Daha sonra dönerek rakibini atlatır ve atışını tamamlar. Pası ele geçirme esnasında yapılan sıçrayış ve iki ayak üzerine sabitlenmenin önemi, tek bir ayağın ileride kalarak top alındığı anda bir ayağın pivot ayak olarak sabit kalması gerekeceğinden, kural ihlalinden kaçınmak ve adımı geri taşırken dengeli bir duruş yakalamaktır.

Power Move

Türkçede tam olarak karşılığı bulunmayan bu teknik aslında bir hareketler serisi olarak düşünülebilir. Kuvvet hareketi olarak belirtilebilecek bu seride, iki elle top sürmenin ardından uygun bir noktada, potaya yaklaşabilmek için sıçrayarak durma hareketi yapılır ve hemen ardından da bir power shot ya da jump hook ile basket sayısı girişimi tamamlanır.

Dönüş ve Dalış

(Spin and Drive)

Alçak post bölgesinde topu alan hücum oyuncusu, bir yöne doğru aldatmaca yaparken aniden aksi tarafa doğru dönüş gerçekleştirir ya da hemen topu almasının ardından savunma oyuncusunun ardına dolanarak kuvvetli bir şekilde drive ederek (içeri doğru dalarak) şut girişimini tamamlamaya çalışır.

Sikma move

Basketbolcu Jack Sikma'nın adı ile anılan bu teknikte, potaya sırtı dönük olan oyuncu, topu aldığı zaman topu yukarıda korumaya alır. Pivot ayak ile potaya doğru dönerken, topu baş hizasının arkasına kaldırarak bir sıçramalı şut ile hareketini tamamlar. Basketbol topunun konumu, kazanacağı yüksek irtifa nedeniyle bloklanması zor bir atış halini alır.

Dream Shake

Basketbolcu Hakeem Olajuwon ile özdeşleşen bu özel terim, dip çizgisi boyunca top süren post oyuncusunun tek el ile bir turnike aldatmacası yaparak ardında pivot ayak ile savunmadan kurtulup, sıçrayarak çengel atışla bitirdiği hareketler için kullanılmaktadır. Eğer savunma oyuncusu toparlanarak çengel atış için blok yapmaya çalışırsa, bu kez ofans oyuncusu yukarı aşağı şut aldatması (pump fake) manevrasını kullanarak, arından atacağı adımla turnike için kendisine bir boşluk bulmaya çalışır.