SLASHER

blog yazısı ekle !

SLASHER

Türkçede net bir karşılığı olmayan bu terim, sahada belirli bir görevi yerine getiren basketbolcular için kullanılmakta olan bir ifadedir ve sahayı açan, savunmayı yarıp geçen kişi olarak düşünülebilir. Genellikle gardlar için kullanılıyor olsa da forvet pozisyonundaki oyuncular da bu unvan ile birlikte anılabilirler. Slasher, bir hücum fırsatı doğması durumunda potaya doğru top süren birincil oyuncudur. Oldukça hızlı ve dayanıklılık ve esneklik gibi atletik yetenekleri gelişmiş olan slasher, iki sayılık basket puanı mutlaka elde edebileceği bir turnike, smaç ya da teardrop şut şansı bulma çabasındadır.

Ankara'daki tüm Basketbol Kursları için tıklayınız
Ankara Basketbol


Basketbolda slasher olarak kabul edilmiş oyuncular, genellikle diğerlerinden daha fazla serbest atış gerçekleştirebilirler. Çünkü geliştirmiş oldukları hızlı sürüş ve sahada ilerleme kabiliyetleri dolayısıyla, savunma manevraları ile ilk karşılaşacak olan bir pozisyonda tutunmaktadırlar. Aynı zamanda, başarılı bir temas kurgusu yapabilmeleri halinde, rakip savunmayı atlatarak aynı zamanda serbest atış şansı da yakalayabilme ihtimalleri daha yüksektir. Bu gibi sebeplerle, slasher görevini üstlenecek olan oyuncular, isabet oranlarını yükseltebilmek adına serbest atış egzersizleri üzerinde saatlerini harcayarak çalışabilirler.

Sahada slasher olarak başlayan çoğu oyuncu, özellikle "sıçrayarak şut – jump shot" gibi oyun içi kabiliyetlerini geliştirebilmişlerdir. İlerleyen yaşla birlikte veya yaşanan sakatlıklar gibi durumlarda, etkili bir slasher olma özelliği de yavaş yavaş yitirilebilir. Bu durum, oyuncuları kendine özgü tekniklerinde ustalaşmaya götüren bir süreç haline gelebilir. Nitekim Michael Jordan ve Kobe Bryant gibi usta basketbol oyuncuları yaşları ilerlediği sıralarda, fadeaway jump shot tekniklerini konuşturmuşlardır.

En tanınmış slasher oyuncular arasında: Dwyane Wade, Derrick Rose, Kobe Bryant, Manu Ginobili, Julius Erving, Andre Iguodala, LeBron James, Kevin Durant, Michael Jordan, Monta Ellis, Tony Parker, Rajon Rondo, Elgin Baylor, Demar DeRozan, John Wall, Russell Westbrook, James Harden, Allen Iverson, Nate Archibald, Pete Maravich, Calvin Murphy, Earl Monroe, John Lucas ve Paul George gibi başarılı isimler yer almaktadırlar.