ŞUTLAR / ATIŞLAR

blog yazısı ekle !

ŞUTLAR / ATIŞLAR

Pull-Up Sıçrayarak Şut

(Pull-up Jumper)

Bu teknik, topa hakim olan oyuncu tarafından kullanılan ve şut atmak için topun "çekilmesi" esasına dayanan bir yöntemdir. Oluşacak boşluk nedeni ile savunma oyuncusunun şut girişimini etkilemek ya da tümüyle bloklamak fırsatı olmaması amaçlanmaktadır. Bu basketbol numarasını en ustalıkla kullanan oyunculara örnek olarak, Oklahoma City Thunder ekibinden Kevin Durant ve Cleveland Cavaliers Takımı'ndan LeBron James isimleri verilebilir.

Ankara'daki tüm Basketbol Kursları için tıklayınız
Ankara Basketbol


Dönerek Sıçrama Atışı

(Turnaround Jump Shot)

Bir oyuncu, post up yani sırtı dönük olarak top isteme gerçekleştirdiğinde, şutunu gönderebilmek için potayı görecek şekilde dönmek durumundadır. Bu hareket, sıçrayarak atış esnasında havada eş zamanlı olarak gerçekleştirilebilirse, savunma oyuncusunun bloklaması ihtimalini oldukça düşürmektedir. Bu tekniği, bir fade-away versiyonu olarak başarı ile kullanan isimler arasında Larry Bird, Dirk Nowitzki, Michael Jordan, Kobe Bryant, Hakeem Olajuwon ve Kevin Garnett gibi basketbolcular sayılabilir.

Geriye Çekilerek Şut Atma

(Fadeaway)

Bu teknik, sıçrayarak şut atışının geriye doğru çekilerek yapılması ve böylece rakip oyuncu ile şutör arasında adeta bir açılma hareketi olarak özetlenebilir. Böyle bir zafiyet noktası, savunma oyuncusunun şutu engelleme çabasını oldukça güç bir hale getirecektir. Bir fadeaway, genellikle bilindik sıçrayarak atış tekniğinden (jump shot) daha dar bir uygulama alanına sahiptir; çünkü geri çekilme esnasında topun durağanlığından kaynaklanacak olan momentum, isabetli bir atış için gerekli olan doğru mesafeden daha fazla bir boşluk oluşturabilir. Michael Jordan, Reggie Miller, Kobe Bryant, Dwyane Wade, Dirk Nowitzki, Karl Malone ve Steve Nash gibi isimler fadeaway ustalıkları ile anılan oyunculardır. Wilt Chamberlain ise, bu tekniği nadiren kullanmasının sebebini, geriye çekilme esnasında potadan uzaklaşmak zorunda kalınması ve böylece olası bir ribaund alma girişiminin zorlaşması olarak ifade etmiştir.