TOP ÇALMA

blog yazısı ekle !

TOP ÇALMA

Basketbolda top çalma terimi, savunma oyuncusunun kurallar dahilinde yer alan aktif müdahaleleri sonucunda topun rakip takımdan alınması durumunu belirtmek için kullanılmaktadır. Teknik, rakip takımın hücumu sırasında, top hakimiyetine sahip olan oyuncuların paslarını ya da driplinglerini yakalamak ya da belirli kurallara bağlı kalacak şekilde, saptırmak ve kontrol etmek temeline dayanmaktadır. Savunma oyuncusu toplu hücum oyuncusunun eline dokunamaz, aksi takdirde bir faul kararına sebebiyet vermiş olur.

Ankara'daki tüm Basketbol Kursları için tıklayınız
Ankara Basketbol


Pozisyonun sonuna kadar top hakimiyetini kendinde bulundurmayacak dahi olsa, top çalma istatistiği rakibin top kaybetmesine neden olan ilk hareketin sahibi olan oyuncunun hanesine kaydedilir. Oyuncunun bir top çalma istatistiği kazanması için, karşı takımın top kaybı sürecinde, herhangi bir yan aktör değil, bizzat bu süreci başlatan kişi olması gerekmektedir,

Top çalma konusunda ustalaşabilmek için öncelikle, oyuncunun, oluşacak pozisyonlar adına iyi bir önseziyi, ataklar sırasında hatırı sayılır bir sürati, hızlı refleksi ve iyi bir savunma oyuncusunda olması gereken tüm diğer temel özellikleri bünyesinde toplamış olması lazımdır. Bununla birlikte, elbette sadece top çalma ya da blok gibi istatistikler bir oyuncunun mükemmel savunma kabiliyetleri hakkında tek başlarına yeterli birer ölçüt değillerdir. Basketbol karşılaşması esnasında, başarısız bir top çalma girişimi, deneyen savunma oyuncusunu pozisyon dışı bırakarak, açılan boşluktan faydalanacak olan rakibe başarılı bir atış yapma fırsatı verebilir. Böylesi önemli riskler doğuran ve ardından genellikle savunan ekip adına bir hızlı atak (fast break) şansını da beraberinde getiren top çalma tekniği, oldukça iyi bir şekilde kurgulanmalıdır.

Bir oyuncunun kesinlikle başarı gösterebileceği, sınırları çizilebilecek net bir oyun noktası yoktur. Karşılaşmanın seyrine göre izlenecek farklı taktiklerle, istisnaları olmakla birlikte, genelde daha kısa ve hızlı gardların top çalma konusunda biraz daha yüksek bir başarı yüzdesi elde edebilecekleri düşünülmektedir. Örneğin forvet 1974 – 1975 sezonunda Rick Barry NBA top çalma istatistiklerinde, 228 top çalma istatistiği ile zirveye oturmuştur. Ayrıca çoğu zaman, top çalma konusunda liderliği yakalayan pivot oyuncu Hakeem Olajuwon da, tüm zamanların top çalma istatistiği sıralamasında ilk on içinde yer alan tek pivottur. Uzun forvet Karl Malone ise yine aynı listede 10. sırada bulunmaktadır.

NBA Top Çalma Rekorları

Bu istatistik türü, NBA Ligi tarihinde ilk kez 1973 – 1974 sezonunda, rakip lig olarak gösterilebilecek olan ABA ile aynı zaman tutulmaya başlanmıştır.

  • 11 istatistik ile tek bir karşılaşmadaki top çalma rekoru, 26 Aralık 1976 tarihinde oyuncu Larry Kenon ve 3 Nisan 1999 tarihinde ise oyuncu Kendall Gill tarafından elde edilmiştir.
  • Tek bir sezondaki en fazla top çalma istatistiği, 1985 – 1986 sezonunda, 301 rakamı ile Alvin Robertson'a aittir.
  • Top çalma istatistiğinde, 3,265 kariyer kaydı ile lider oyuncu John Stockton'dur.
  • Oyun başına düşen top çalma ortalaması liderliği 2,71 kariyer kaydı ve 3,67 sezon kaydı ile oyuncu Alvin Robertson'a aittir.
Diğer Başarılı Oyuncular:

Top çalma istatistikleri bakımından farklı başarılara ulaşmayı başaran diğer bazı basketbolcular arasında, Walt Frazier, Allen Iverson, Michael Jordan, Chris Paul, Michael Ray Richardson, Jerry West, Clyde Drexler, Metta World Peace, Mookie Blaylock, Don Buse, Maurice Cheeks, Baron Davis, Tim Hardaway, Derek Harper, Ron Harper, Hersey Hawkins, Eddie Jones, Jason Kidd, Lafayette "Fat" Lever, Shawn Marion, Johnny Moore, Gary Payton, Scottie Pippen, Ricky Rubio, Larry Steele, Don "Slick" Watts ve Gus Williams isimleri yer alabilirler.