UZUN FORVET

blog yazısı ekle !

UZUN FORVET

Power forward yani Türkçe karşılığıyla uzun forvet, basketbolda önemli mevkilerden birisidir. Oyunlarda sahaya sürülen 4. Pozisyon olarak da belirtilebilir ve PF harfleri ile sembolize edilir. Ayrıca "post" pozisyonu olarak da kabul görmüştür. Uzun forvetler, post ya da alçak blok olarak ifade edilebilecek bölgede pivotlarla aynı görevleri üstlenmişlerdir.

Ankara'daki tüm Basketbol Kursları için tıklayınız
Ankara Basketbol


Tipik olarak, sırtları potaya dönük olacak şekilde hücum için oynayabilir, alan savunması sırasında pota altında defansif pozisyon alabilir ve adam adama savunma yapılırken de rakip uzun forveti tutabilir. Uzun forvet, birçok farklı sorumluluk taşımaktadır ve bunların en önemlilerinden birisi elbette ribaund alma görevidir. Kimi uzun forvetler orta menzilli jump-shotları ile öne çıkmaktadırlar, ve birçok oyuncu da 3,7 – 5,5 mt. (12 – 18 feet) aralığında oldukça etkindirler. Bu oyun stilleri daha çok Avrupa Basketbolunda karşılaşılan özelliklerdir.

NBA Ligi'nde, uzun forvetler genellikle 2,03 – 2,11 mt. (6'8'' – 6'11') arasında bir boy ve 110 – 120 kg. (240 – 260 pound) arasında bir kilo aralığına sahiplerdir. Ortalamalara rağmen, kimi zaman bu oyuncu özelline sahip olanlar, ara mevki (tweener) olarak belirtilebilen pozisyonlarda yer almakta ve eşleşmelere ya da koçlarının kararlarına göre hem kısa forvet hem de pivot pozisyonlarında değişimli olarak kullanılabilmektedirler. Bazı doğal uzun forvetler ise, mevkide bulunmak için gerekli yeteneği olan ancak pozisyonları ile uyuşmayacak boylara sahip olmalarıyla birlikte, sık sık pivot olarak sahaya sürülürler.

Oyuncular:

Örneğin oyuncu Dirk Nowitzki, sadece güçlü iç oyunu ya da fiziksel post kuvvetiyle değil, bir kısmıyla da neredeyse bir standart kısa forvetin özelliklerine de sahip olması ile tanınmıştır. Diğer başarılı uzun forvetler arasında Kevin Love, Mirza Teletovic, Charlie Villanueva, Antawn Jamison, Rasheed Wallace, Ersan Ilyasova, Ryan Anderson, Al Harrington, Channing Frye, LaMarcus Aldridge, Serge Ibaka, Andrea Bargnani, Jared Sullinger, Terrence Jones, Paul Millsap, Markieff Morris, Pero Antic, gibi bir takım isimler sıralanabilir.

Kalıp anlayışın ötesine geçmeyi başarabilmiş, ribaund toplayabilen ve aynı zamanda sadece 2,00 mt. (6'7'') boyu ile karşısındaki uzun forvetleri savunabilen, en etkili uzun forvetlere bir örnek olarak Dennis Rodman ismi gösterilebilir. Aynı şekilde, 1,98 mt.lik (6'6'') boyu ile Charles Barkley en donanımlı uzun forvetlerden bir başkasıdır. Oyuncu Shawn Marion ise, hem ribaund liderleri arasında bulunup hem de genellikle kısa forvet olarak listeleniyor olmasına rağmen uzun forvetler karşısında etkili savunmalar dizayn edebilmektedir. Ayrıca, hem uzun forvet hem de pivot mevkilerinde değişimli olarak görev alabilen ve bu özelliklerinden dolayı pivot-forvet olarak adlandırılan Joakim Noah / Pau Gasol, David Robinson / Tim Duncan ve Ralph Sampson / Hakeem Olajuwon gibi isimler de başarılı oyunları ile tanınmışlardır. İki adet pivot-forvet oyuncuya sahip olabilen bir takım ise, örneğin bir oyuncunun sakatlığı gibi durumlarda, oyuncu eksikliğinde sahada yerleşimi adına çok büyük bir avantajı elinde bulundurmuş olur.

NBA'in 50 En Büyük Oyuncu Listesi'nde yer alan Bob Pettit, Dave DeBusschere, Elvin Hayes, Jerry Lucas, Wes Unseld, Kevin McHale, Charles Barkley ve Karl Malone gibi isimler, birer uzun forvet olarak sıralandırılabilirler.