VOLEYBOL OYNARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN 3 NOKTA

blog yazısı ekle !

VOLEYBOL OYNARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN 3 NOKTA

Voleybol oldukça sevilen ve yaygın olarak yapılan takım sporları arasında bulunmaktadır. Ankara başta olmak üzere ülkemizde de oldukça sevilerek yapılan bir spor dalı olma özelliğine sahiptir. Ancak voleybol oynarken dikkat edilmesi gereken 3 nokta bulunmaktadır. Manşet, servis ve blok voleybol oynarken dikkat edilmesi gereken hareketlerdir.

Ankara'daki tüm Voleybol Kursları için tıklayınız
Ankara Voleybol Kursu

  • 1.Manşet, teknik konusunda çok iyi seviyede olan oyuncular için bile zorlanabilirler. Çünkü, güzel bir manşet için vücutlarının önüne doğru kollarını ayırmaları gerekmektedir. Bu durumda yapılması gereken ise, mümkün olduğu kadar vücudu yükseltmek için parmak uçlarında yukarıya doğru kalkmak gerekir. Elbette ki, en doğrusu bu durumu yaşamamak adına gerekli olan tedbirin daha önceden alınmasıdır. Bunun içinse, vücut topa dönük olmalı ve manşeti rahat alabilmek için ayak hareketlerini iyi ayarlamaya çalışmak gereklidir. Voleybolda artık yeni kurallar gereği servisler parmaklarla da karşılanabilmektedir. Her ne kadar güzel bir görünüm olmasa da zor durumlarda uygulanabilecek en iyi yol da budur. Parmakla karşılık verme de top tutulmadığı sürece hakemden de herhangi bir olumsuz karar gelmez.
  • 2.Servis atmak da voleybol oynarken dikkat edilmesi gerekenlerin başında gelir. Öncelikle topa konsantre olunmalıdır. Servise hazırlık aşamasında rakip oyuncular arasından hedefinizi belirlemenizde güzel bir servis atmanızı sağlayacaktır. Oyuncular arasından manşette zayıf olanlara ya da yanlara doğru servisi atmaya çalışmalısınız. Şayet pasör ön sırada ise sol kısımda bulunan smaçöre atılacak olan kısa serviste iyi bir taktiktir. Hedefin belirlenmesinden sonra topu havaya doğru iyi bir şekilde atmalısınız. Top havaya atılıp, vurulmadığında tam ayağınızın önüne düşecek şekilde ayarlanmalıdır.
  • 3.Blok tutma konusunda her ne kadar iyi olsanız da, hücum eden taraf her zaman için daha avantajlıdır. Topu yakalayabilme ihtimali düşük dahi olsa moralinizi bozmadan oyuna devam edin. Böyle bir durumda olabildiğince ellerinizi karşı tarafa doğru uzatmak, doğru bir hareket olacaktır. Şunu unutmamakta fayda var, blok her ne kadar iyi kurulmuş olsa da zayıf noktalar da olacaktır. Yapmanız gereken sabırla ve iyi bir konsantrasyonla temel teknikleri uygulamaya gayret edin.