VOLEYBOLA KAÇ YAŞINDA BAŞLANMALIDIR?

blog yazısı ekle !

VOLEYBOLA KAÇ YAŞINDA BAŞLANMALIDIR?

Voleybol takım halinde oynanan ve eğlenceli olan bir spordur. Birçok çocuk voleybolla okula başladığı zaman tanışmaktadır. Voleybolla tanışan çocuğun yeteneği varsa voleybol oynamaya istekli ise kurslara giderek çocuk kendini geliştirebilir.

Ankara'daki tüm Voleybol Kursları için tıklayınız
Ankara
Voleybol Kursu

Anne ve babalar çocuklarının voleybol oynamasını istiyorlarsa; voleybola kaç yaşında başlanmalıdır, çocuklarını ne zaman voleybol kursuna yazdırmalılar bunları bilmek isterler. Voleybola başlamak için 9 10 yaş ideal bir yaştır. Çocuk zaten topla küçük yaşlarda tanışmaya başladığı için top atma, topa elle vurma, zıplama gibi hareketleri gelişmiş olur. Bu hareketleri gelişen bir çocuk voleybola kolaylıkla uyum sağlayabilir. Voleybola 9 10 yaşlarında başlayan bir çocuk 12 13 yaşlarında iyi bir voleybol oyuncusu olabilir. İyi bir voleybol oyuncusu olmak için düzenli çalışmak gerekir. Voleybolun takım halinde oynanması çocuğun ruhsal olarak kendisini daha iyi hissetmesine yardımcı olur. 9 10 yaşlarında voleybola başlayan, bir takım içerisinde olan çocuk daha çabuk sosyalleşir. Arkadaşları ile bir şeyler paylaşmayı onlarla birlikte hareket edip kazanmanın ne demek olduğunu öğrenir. Bu da ileriki yaşlarda birlikte çalışmanın, kendisine nasıl fayda sağlayacağını farkına varmasına yardımcı olur. Voleybol oynarken sakatlanma riskinden dolayı aileler 9 10 yaşlarının voleybola başlamak için erken bir yaş olduğunu düşünebilirler. Ama bu yaşta çocuğun voleybola başlaması onun fiziksel gelişiminede katkı sağlar. Kasları ve kemik yapısı güçlenen çocuğun boyu da kolayca uzar. El ayak koordinasyonu gelişir. Fiziksel gelişimin yanında zekasının gelişmesine de yardımcı olur. Çocuğun maç sırasında aldığı ani ve doğru karalar karşılaştığı sorunlar karşısında çözüm üretmesine yardımcı olur.

Çocuğun erken yaşlarda voleybola başlaması onun disiplinli olmasına ve düzenli bir yaşam sürdürmesine yardımcı olur. Sporcu olmanın verdiği disiplini hayatının her alanında kullanmayı öğrenir. Çocuk düzenli uyku uyumaya, derslerine daha iyi ve zamanında çalışmaya başlar. Kötü alışkanlıkların neler olduğunu ve bunların kendisine nasıl zarar vereceğini öğrenerek kötü alışkanlıklardan uzak durur. Aileler iyi ir spor salonu ve iyi bir voleybol eğitmeni buldukları zaman çocuklarını 9 10 yaşlarında voleybola gönderebilir. Küçük bir şehirde voleybol için yeterince kurs imkanı bulunmayabilir. Ama Ankara da yaşıyorsanız ve çocuğunuz voleybola gitmek istiyorsa onu voleybola bu yaşlarda göndermeniz doğru bir karar olacaktır.