VOLEYBOLUN ÇOCUKLARDAKİ 6 FAYDASI

blog yazısı ekle !

VOLEYBOLUN ÇOCUKLARDAKİ 6 FAYDASI

Voleybol çocukların hem fiziksel gelişimine hem de ruhsal gelişimine katkı sağlar. Birçok kişi voleybolun sadece fiziksel gelişime katkı sağladığını düşünür ama bu yanlış bir düşüncedir. Voleybolun çocuklardaki altı faydası onun hem fiziksel hem de ruhsal olarak çocuğun gelişmesine katkı sağladığını göstermektedir.

Ankara'daki tüm Voleybol Kursları için tıklayınız
Ankara Voleybol Kursu

Voleybol vücuda en çok etkisi olan sporlardandır. El ve ayak kaslarını sürekli çalıştıran bir spor olduğu için çocukların kemik gelişimine yardımcı olur. Kaslar sürekli çalıştığı için çocuk sağlıklı ve esnek bir vücuda sahip olur. El ve ayak koordinasyonunu çocuk kolayca sağlayabilir. Voleybolun çocuğa bir diğer faydası ise çocuğun sağlıklı beslenmesine yardımcı olur. Spor yapmak için düzenli ve sağlıklı beslenmesi gerektiğini öğrenen çocuk kendisi için zararlı olan yiyeceklerden uzak durur. Kötü alışkanlıkların neler olduğunu farkına varmasına yardımcı olan voleybol, çocuğun bu gibi zararlı maddelere yönelmesini önlemiş olur. Voleybol fiziksel gelişime olan katkısının yanında çocuğun ruhsal olarak da gelişmesine yardımcı olur. Takım halinde oynanan bir spor olan voleybolu oynayan çocuk arkadaşları ile birlikte hareket etmeyi öğrenir. Çocuk paylaşmayı öğrenirken, etrafındaki insanlarla ortak bir amaç için çalışmayı öğrenir. Bir grup içerisinde yer alan çocuğun sosyalleşmesi daha kolay olur. Ailesi dışındaki kişilerle daha kolay iletişim kurup onlarla vakit geçirmekten zevk alır. Voleybol çocuğa düzenli bir hayat yaşamak için gerekli olan disiplini hayatına katmasına yardımcı olur. Çocuk düzenli uyku uyumayı, derslerine zamanında çalışmayı sorumluluklarını yerine getirmeyi öğrenir. Düzenli ve disiplinli yaşamayı hayatının her alanında her zaman sürdürür. Voleybol çocuğun zeka gelişimine de yardımcı olur. Oyun sırasında kazandığı pratik zekayı hayatının her alanında kullanır. Sorunlardan kaçmama sorunlar karşısında çözümler üretebilme gibi yetenekleri gelişir. Çocuk kazanmanın verdiği mutlulukla hayata karşı daha da olumlu bakar. Yardımlaşma duygusu gelişir.

Aileler çocuklarını voleybola 9 10 yaşlarında gönderebilirler. Bu sayede çocuklarının fiziksel ve ruhsal gelişimine katkı da bulunurlar. Ankara gibi büyük şehirlerde voleybolla ilgili aktiviteler düzenlenmekte ve voleybol maçları yapılmaktadır. Çocukların voleybolu öğrenmesi için bu gibi etkinliklere gidilebilir.