VOLEYBOLUN PSİKOLOJİK 6 YARARI

blog yazısı ekle !

VOLEYBOLUN PSİKOLOJİK 6 YARARI

Her spor dalının genel anlamda insanlara sağladığı fiziksel, sosyal ve ruhsal gelişimi voleybol sporu da sağlamaktadır. Ancak vücuda kazandırmış olduğu esneklik açısından bakıldığında voleybol diğer spor dallarına göre daha fazla yardımcı olmaktadır. Voleybol oynayan kişiler, stres oluşturmazlar ve eğlenceli olurlar. Voleybol sporunda uzun kas tipi gerektiğinden, bu spor dalı ile ilgilenen çocukların vücutlarında bu esnek form yerleşir. Duruşun düzelmesi ve beden kontrolünün yapılması da voleybolun faydaları arasındadır.

Ankara'daki tüm Voleybol Kursları için tıklayınız
Ankara Voleybol Kursu

Spor ile ilgilenen çocuklar, alkol, sigara gibi olumsuz alışkanlıklardan da uzak kalırlar. Bu sayede de tüm yaşamları boyunca sağlıklarını koruma altına almış olurlar. Bedenin güçlenmesinde, doğru nefes alış-verişi, vücudun koordinasyon kazanarak, uyumlu bir hareket bütünlüğü yakalaması, omurganın güçlenmesinde de voleybolun etkileri bulunmaktadır. Bütün bu fiziksel faydalarının yanı sıra voleybolun psikolojik ve sosyal. yararları da bulunmaktadır. Voleybol sporunun iki belirgin özelliği vardır. Sahayı ortadan ikiye bölen filenin takımların arasında yer almasından dolayı şiddete kapalı bir spor dalı olmasıdır. İkinci özelliği de takım sporu olmasıdır. Voleybolun psikolojik 6 yararı merak edenler için maddeler halinde yazmaya devam edelim.

  • 1.Voleybol, yardımlaşma duygusunun yanı sıra zamanı verimli kullanmayı da öğretmektedir.
  • 2.Erken yaşlardan itibaren voleybol sporu ile ilgilenen çocukların sorumluluk ve görev bilinçleri gelişmektedir.
  • 3.Voleybolun bir takım sporu olması, çocukların sosyalleşmelerine de etki etmektedir.
  • 4.Antrenmanlarda yapılan hareketler ve oyun içindeki stratejiler sayesinde zeka gelişimine de yardımcı olur.
  • 5.Voleybolun tüm bu faydalarını göz önünde bulundurarak baktığımızda oldukça faydalı bir egzersiz olduğu da söylenebilir.
  • 6.Sayılamayacak çok faydası olan voleybolun, tüm kasları esnetmesi de çocuk gelişimi açısından oldukça önemlidir.
Voleybol antrenmanlarındaki amaç, çocukların psikolojik, fizyolojik ve biyolojik ihtiyaçlarına cevap vermektir. Ayrıca çocuklara disiplin ve belli bir spor eğitimi vermek de antrenmanların amaçları arasındadır. Voleybol çalışmalarında bacak, kol, gövde, boyun ve bütün kas gruplarının harekete geçirilmesinin ardından gevşeme ve dinlenme odaklı bir sistemle antrenmanlar yapılmaktadır. Ankara, hemen hemen tüm spor dallarının en yaygın olarak yapıldığı şehirlerin başında gelmektedir.