VOLEYBOLUN TEMEL 10 KURALI

blog yazısı ekle !

VOLEYBOLUN TEMEL 10 KURALI

Voleybol takımların altı kişiden oluştuğu iki takım arasında oynanan bir spor dalıdır. Bu spor dalında amaç, topu sahanın ortasında bulunan filenin üzerinden rakip takımın bulunduğu sahaya düşürmektir. Saha üzerinde sabit olarak duran oyunculardan üç tanesi filenin yakınında bulunurken diğer üç oyuncu ise geride durarak savunma yaparlar. Bir takımın topa üç defa arka arkaya vurma hakkı vardır. Oyuncular, sürekli olarak saat yönünde yer değiştirerek oyunu devam ettirirler. Takımın puan kazanabilmesi için topu karşı takımın sahasına düşürmeleri gerekmektedir. Toplam beş setten oluşan maçta en az iki fark olacak şekilde 25 puana ulaşan takım seti kazanır. Son set olan beşinci setin puanı 15'tir. Burada da en az iki farklı sonuç gerekmektedir. Ankara en başta olmak kaydıyla tüm ülkemizde voleybol sporu da yaygın bir biçimde oynanmaktadır.Voleybolun temel 10 kuralı hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz yazının devamını okumanızı öneriyoruz.

Ankara'daki tüm Voleybol Kursları için tıklayınız
Ankara Voleybol Kursu

1.9x6 metrelik saha ölçüsü olan ve 2,10 metrelik file yüksekliği bulunan voleybol maçlarında 220 gram ağırlığındaki voleybol topları ile oynanmaktadır.

2.Müsabakanın 10 dakika olması halinde her iki takımdan da en az dört, en çok 8 kişi bulunur. Ancak 4 oyuncu oynarken, kalan dört oyuncu yedekte bekler. Takımın her dönüşünde yedekler de oyuna dâhil olurlar.

3.Takımlar, isteklerine göre 10 dakikalık müsabakalarda oyuncu değişikliği yapma hakkına sahiptir. Ancak takım listesi dışında oyuncu müsabakaya katılamaz.

4.10 dakikalık olan müsabakalar, baş hakemin bitiş düdüğünü çalması ile birlikte oyun biter. En fazla sayıyı alan takım galip gelmiş olur. Hakemin bitiş düdüğünü çaldığı sırada alınan sayı, geçersiz kabul edilir. İki takımında sayıları eşit olursa, hakemin de onaylaması sonucunda bir sayılık daha oyun oynanır. Sayıyı hangi takım alırsa, galip olur.

5.İki arka ve iki ön oyuncu olmak üzere takımda dört oyuncu bulunur. Oyun esnasında yer değiştirme söz konusu değildir.

6.Bir takımın en az yapacağı vuruş sayısı ikidir.Tek vuruş hata olarak sayılırken servise de blok yapılması yanlıştır.

7.Takımın üst üste üç sayı alması halinde takım bir pozisyon dönmek durumundadır.

8.Rakip takıma sayı kazandıran bir diğer hata da fileye değmektir. Aşırı faul içeren vuruşlar dışında oyuna herhangi bir müdahalede bulunulmaz.

9.Rakip sahaya file üzerinden yapılan vuruşlar esnasında taşıma ya da çektirme yapılmasına müsaade edilmez.

10.Antrenörler sadece oyuncuları servis atma, dönme veya değişme gibi kuralları hatırlatabilirler. Bunun dışında oyuna müdahale etmelerine izin verilmez.