YÜZME İLE BOY UZATMA

blog yazısı ekle !

YÜZME İLE BOY UZATMA

Yüzme sporu omurga esnetme hareketlerinden biridir. Peki, yüzme ile boy uzatma diye bir şey duymuş muydunuz? Her ne kadar yüzme sporunun boy uzattığıyla ilişkili bilimsel bir kanıt olmasa da bu tezi çürütecek olan bir kanıtta bulunmamaktadır. Bilinen kardio egzersizlerde olduğu gibi yüzme sporu da enerjinizi yüksek tutmanızın yanı sıra bedeninizi de formda tutmanızı sağlayan bir spor türüdür. Aynı zamanda yüzme ile akciğer kapasitesi artar, göğüs ve omur kafesleri de genişler. Bacaklarınızdan ellerinize kadar bütün vücudunuzun çalışmasını sağlayarak kas gruplarının ve omurganın esnemesinde etkilidir.

Ankara'da Yüzme Kursu için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara Yüzme Kursu

Ankarave daha pek çok büyük şehirlerde insanlar yüzme ile kilo vermek için havuzlara ve sahillere akın etmektedirler. Serbest, kelebek, sırt üstü, kurbağalama yüzme ve daha pek çok değişik yüzme teknikleri bulunmaktadır. Bütün bu yüzme teknikleri arasında doğru şekilde uygulandığı takdirde tüm vücudun en iyi biçimde esnemesini sağlayan yüzme stili kurbağalamadır. Bu sebeple kurbağalama stilinin boy uzamasına sebep olan yüzme tekniği olduğu düşünülmektedir. Her ne kadar yeni yüzmeye başlayanlar için kolay bir stil gibi gelse de, yüzme yarışları esnasında en çok zorlayan teknikte kurbağalamadır. Yüzüstü pozisyonda kurbağalama yüzme de ayaklar açılırken, kolları ters yöne esnetmek gerekir. Bu durumda da vücutta esner ve özellikle omurga ve boyda uzaman gerçekleşir. Büyüme evresini tamamlamamış olan kişilerin vücut ve omurga esnetme hareketlerini uygulayarak boylarının uzamasını kolaylaştırmaları gibi yüzerek de boyun uzaması sağlanabilir. Ayrıca yüzme, diğer esneme egzersizlerinden çok daha iyi bir egzersiz türüdür. Büyüme evresini tamamlamış yetişkinlerde de yüzme boyu bir ya daiki santim kadar uzatmak da mümkündür.

Yüzme egzersizlerine başlamadan evvel karbonhidrat ve protein içerikli besinlerin tercih edilmesi yüzmeden en iyi verimin alınmasında etkilidir. Yüzme sporu sadece vücudun doğru şekilde gelişmesine yardımcı olmakla kalmayarak, omurgada oluşabilecek deformasyonları da engeller. Yüzme sporu yapan kişilerin vücut duruşları düzelirken, egzersiz yapma kapasiteleri de yükselişe geçer. Bu durumda daha sağlıklı bir yaşam sürmeye olanak sağlar. Bütün bu sebepler dikkate alındığında yetişkin dahi olsanız esneme hareketlerinden ya da yüzmeden faydalanarak, az bile olsa boyunuzun uzamasını sağlayabilirsiniz.