YÜZMENİN PÜF NOKTALARI

blog yazısı ekle !

YÜZMENİN PÜF NOKTALARI

Tüm kas gruplarını çalıştıran ve en sevilen spor dallarından bir tanesi de yüzmedir. Yüzmek,tüm canlıların doğasında bulunan ve doğduğu andan itibaren bildiği ve yatkınlık duyduğu su üzerinde kalmanın bir ileri evresidir. Ancak pek çok insan yüzme bilmiyor olmaktan daha çok boğulma korkusu nedeniyle panik yaşamaktadır. Aslında suda bulunan kaldırma özelliği ile suda bulunan kişinin doğal olan hareketlerinin birleşmesi sonucunda yüzme olayı kendiliğinden gerçekleşmiş olur. Uzun süre suyun içinde kalabilmek ya da hızlı olarak ilerlemek için de değişik ve çeşitli yüzme teknikleri vardır.

Ankara'daki tüm Yüzme Kursları için tıklayınız
Ankara Yüzme Kursu

Aslında suya ait bir özellik olan kaldırma kuvveti ile suyun içinde bulunan kişinin doğal olan hareketlerinin birleşmesi ile birlikte yüzme eylemi kendi kendine gerçekleşir. Ancak genel anlamda yüzme denilen eylem, kişinin kendini panik ve endişeden kurtarıp, rahat bir şekilde bıraktığı sürece doğal olarak gelişebilecek bir süreçtir. Yüzmenin püf noktaları deyince öncelikle panik, endişe ve kaygı gibi duygulardan arınarak, özgüven ile yüzmeye başlamak gelmektedir. Çünkü bu tür olumsuz duygular, kişinin su üzerinde kalmasına engel olur. Bireysel bir spor türü olan yüzme de, panikten dolayı boğulma riski de bulunduğundan yüzme için kişinin boyunu geçmeyen havuzların tercih edilmesi önerilmektedir. Yüzme öğrenme de ilk kural, su üzerinde durabilmektir. Bu durumda panik yapmadan, vücudun doğal akışına bırakılmasıyla kendiliğinden gerçekleşecektir. Suda yatay olarak yalnız başına kalabilmek, en önemli adımın başarıyla tamamlandığını göstermektedir. Havuza girdikten sonra göğüs kısmı şişinceye kadar derin bir nefes aldıktan sonra nefesinizi turun. Bu şekilde suya batmaya gayret ettiğinizde, batmadığınıza şahit olacaksınız. Bu durum cesaretinizi artıracaktır. Başınız suyun dışında iken suyun üzerinde kalma işleminden sonra ise, ayaklarınızı çırpma aşamasına geçebilirsiniz. Bu aşamayı da bir müddet çalıştıktan sonra kulaç atma evresine geçilir. Kulaç atma işlemi aslında kolların kürek biçiminde kullanılmasıdır. Bu sayede suyun itilip-çekilmesi sağlanarak ilerleme gerçekleştirilir. Bu tarz yüzme stiline köpek stili denmektedir. Köpek stili oldukça basit ve kolay bir stildir. Bu yüzme tarzından sonra diğer stillerde rahatlıkla uygulanacaktır. Serbest yüzme, sırt üstü yüzme, kelebek ve kurbağalama yüzme stilleri arasındadır.

Kulaç atarken dikkat edilmesi gereken püf noktalardan birincisi, sağ kol ileri doğru uzatıldığında, başınızı sola doğru, sol kulacın atılmasıyla birlikte de başın sağ tarafa çevrilmesi ve bu esnada da omuza bakıyor pozisyonda ağızdan nefes alınması gerekmektedir. Ülkemizde Ankara ile birlikte pek çok şehirde yüzme kursları bulunmaktadır. Dikkat edilmesi gereken en önemli husus ise, Yüzmeyi öğrenme evresinde mutlaka yüzme bilen bir kişi birlikte gidilmeli ve derin sulardan da uzak durulmalıdır.